Luźne Gacie Bez Suwaka

#złombol #podróże #turystyka #motoryzacja

"Turyści nie wiedzą gdzie byli, podróżnicy nie wiedzą gdzie będą"Paul Theroux

Alpe di Siusi [Seiser Alm]

Ten tekst przeczytasz w 7 minutę/y

od siebie słów kilka

Alpe di Siusi, znane szeroko również jako Seiser Alm w języku niemieckim, to największy i jeden z najpiękniejszych płaskowyży alpejskich w Europie. Leży w regionie Trydent-Górna Adyga w północnych Włoszech, blisko granicy z Austrią. Alpe di Siusi rozciąga się na obszarze około 57 km² na południowy wschód od miasta Bolzano i na zachód od słynnej miejscowości turystycznej Ortisei w regionie Dolomitów Południowych. Obszar płaskowyżu znajduje się w prawie w całości na wyskości pomiędzy 1680 m n.p.m. a 2200 m n.p.m. Część wschodnia płaskowyżu od 1975 roku objęta leży w granicach parku przyrody Sciliar. Na terenie płaskowyżu znajduje się wioska o nazwie Compatsch.

Płaskowyż Alpe di Siusi słynie z pięknych, otwartych krajobrazów z malowniczymi łąkami, pasącymi się krowami i panoramicznymi widokami na otaczające go szczyty Dolomitów. Do najbardziej malowniczych należy zaliczyć Burgstall (2454 m), Rosszähne (2653 m) oraz Piz Ridl (2108 m). Alpe di Siusi pojawia się w każdym przewodniku dotyczącym zwiedzania Dolomitów, dlatego można spodziewać się dużej liczby turystów. To doskonałe miejsce dla miłośników outdooru i aktywności na świeżym powietrzu. W sezonie letnim można tu uprawiać wędrówki, jazdę na rowerze górskim, wspinaczkę, a także spędzać czas na piknikach. Zimą Alpe di Siusi przekształca się w raj dla narciarzy biegowych i miłośników narciarstwa alpejskiego. Dzięki swojemu położeniu z dala od zanieczyszczenia świetlnego, Alpe di Siusi jest doskonałym miejscem do obserwacji nocnego nieba. Gwiazdy nad płaskowyżem są niesamowicie jasne i klarowne.

Alpe di Siusi kilka uwag praktycznych z dojazdem

Alpe di Siusi bardzo specyficzny obszar objęty parkiem przyrody Sciliar. Z tego powodu wjazd samochodem na płaskowyż jest ograniczony. Ograniczenie to polega na zakazie wjazdu samochodem w godzinach od 7 rano do 18 wieczorem. Wjechać mogą tylko posiadacze zezwoleń, mieszkańcy oraz goście hoteli w wiosce Compatsch. Zakaz wjazdu jest oznaczony, ale opis znajdziemy tylko w języku niemieckim oraz włoskim. Bramki na drodze znajdują się w połowie drogi z miejscowości Susi allo Sciliar na Alpe di Siusi. Więc jeśli chcemy samochodem wjechać na płaskowyż nie mając hotelu na górze to albo to robimy przed 7 rano albo po 18.

Alternatywą do dostania się na Alpe di Siusi jest skorzystanie z kolejki gondolowej z miejscowości Susi allo Sciliar. Przyznajemy, że ten sposób dostania się na płaskowyż jest wyjątkowo wygodny choć nie najtańszy. Cena biletu kolejki w dwie strony wynosi 24 €. Do zalet skorzystania z kolejki należy zaliczyć duży darmowy i dobrze zorganizowany parking tuż przy dolnej stacji kolejki. Sama gondola zwiezie nas na sam środek płaskowyżu do miejsca z którego zaczyna się większość szlaków prowadzących po Alpe di Siusi. Szczegóły dotyczące kolejki oraz możliwość rezerwacji znajdziemy tutaj www.seiseralm.it.

Na Alpe di Siusi można dostać się także autobusem z Susi allo Sciliar lub kolejka z miejscowości Ortisei, ale nie zgłębialiśmy szczegółów tych dróg.

KRÓTKI OPIS NASZEJ TRASY

Spacer po Alpe di Siusi [Seiser Alm] chcieliśmy zaplanować tak by zobaczyć jak najwięcej, mając jak najwięcej czasu na ewentualny „leżing” na alpejskiej łące. Dlatego jako sposób dotarcia na płaskowyż wybraliśmy kolejkę Susi allo Sciliar, natomiast na górze wybraliśmy ścieżkę przez wzniesienie, którego można było obserwować otaczające góry w każdym kierunku. Pogoda w dniu naszej wycieczki była bardzo ciepła i słoneczna.

Kolejka gondolowa Susi allo Sciliar – Alpe di Siusi

Kolejka z Susi allo Sciliar do Alpe di Siusi  to kolejka gondolowa. Gondole są średniej wielkości i mieszczą po 8 osób maksymalnie, ale wygodna podróż to maksymalnie 4 osoby w gondoli. Gondole są przeszklone i umożliwiają obserwację dookoła. Widoki na trasie nie należą jednak do spektakularnych zwłaszcza w kierunku zachodnim. W porównaniu z kolejką na Secedę ta jest mało ciekawa. Niemniej jednak ze względu na długość trasy można z niedużej wysokości obserwować okolicę Niestety szyby z pleksi są mocno porysowane i przy ostrym słońcu światło strasznie się odbija. Czas trwania podróży w jedną stronę tą kolejką to około 20 minut. Gondole jeżdżą na okrągło.

Przy górnej stacji na Alpe di Siusi znajduje się się małe centrum handlowe z wieloma sklepami zwłaszcza o profilu sportowo-turystycznym. Znajdują się ty także kawiarnie i restauracje. Na uwagę zasługuje znajdujący się tutaj taras widokowy, z którego można podziwiać piękno tego obszaru. Niestety taras ten jest okupowany przez bardzo dużą liczbę ludzi, dlatego nie warto zatrzymywać się tutaj na dłużej.

Niezwykłe przestrzenie Alpe di Siusi z jednym ale…

Tuż przy górnej stacji kolejki zaczyna się jedna z rekomendowanych przez przewodniki ścieżek umożliwiających poznanie Alpe di Siusi. Niestety szukanie jakichkolwiek sensownych oznaczeń tutaj nie ma najmniejszego sensu i trzeba chodzić z mapą. Udaliśmy się więc pierwotnie na południe do stacji kolejki idąc początkowo przez niewielkie centrum dochodząc do nieoznaczonego szlaku numer 10. Trasa początkowo bięgdnie pod górę przez niewielkie osiedle, dlatego ten odcinek nie oferuje zbyt wiele pod względem krajobrazowym. Jednak po wyjściu z zabudowań na niewielkiej górce naszym oczom ukazuje się przepiękny widok. Szerokie niekończące się łąki z pasącymi się krowami. Gdzieniegdzie stojące małe budynki gospodarcze i górujące nad wszystkim majestatyczne góry. Niezwykłości dodaje tutaj fakt, że widok taki jest w każdym kierunku.

Idąc dalej przyjemną szeroką ścieżką w kierunku szlaku 5B widoki stają się tym przyjemniejsze, gdyż góry masywu Burgstall są coraz bliżej i jednocześnie oddalamy się od zabudowań. Na ścieżce numer 10 jest także bardzo mało ludzi, więc odczuwa się tutaj taką błogość i spokój. Sielankę tego miejsca zaburzają niestety wszędobylskie wyciągi narciarskie. Wyciągi są tutaj wszędzie i w każdym kierunku, gdyby nie one byłoby tutaj niebiańsko.

Po wejściu na szlak 5B ilość turystów skokowo zwiększa się. Ścieżka ta dalej jest szeroka i przyjemna, choć prowadzi lekko pod górę. Po dotarciu w najwyższy punkt szlaku w okolicy stacji wyciągu narciarskiego postanawiamy zrobić sobie dłuższą przerwę na herbatkę. Siedząc na łące mieliśmy cudowy widok na wschodnią, bardziej „dziką” część Alpe di Susi. Przez dzikość rozumiemy mniejszą liczbę wyciągów, ale nie ich brak. Szczyty Sas Plat (2964 m), Sassolungo (3181 m) wyglądają majestatycznie na tle zielonych łąk i niebieskiego nieba.

Herbatka nasza trwała prawie godzinę, bo widok jest tutaj naprawdę imponujący. Do naszej stacji kolejki zeszliśmy ścieżką numer 7, która jest dosyć stroma i prowadzi asfaltową drogą. Z tej ścieżki można obserować troszkę mniej ciekawą północną część Alpe di Susi.

podsumowanie i parkowanie

Alpe di Siusi to miejsce o wyjątkowej urodzie i spokoju, które przyciąga miłośników przyrody, turystów, narciarzy oraz wszelkiej maści wędrowców. To doskonałe miejsce na odpoczynek, relaks i odkrywanie uroku Dolomitów Południowych we Włoszech. Przepastne łąki na tle pięknych gór naprawdę mogą się podobać i zdecydowanie warto tutaj przyjechać i zobaczyć ten zakątek świata. Na plus należy zaliczyć także umiarkowaną liczbę turystów w tym miejscu. Dużym i chyba największym minusem tego miejsca są wszędobylskie wyciągi narciarska, które nie licują z panującą tu harmonią i urokiem.

Parkingi przy dolnej stacji kolejki na Alpe di Siusi w Susi allo Sciliar są duże i darmowe, ale w szczycie sezonu w godzinach południowych mogą być już pełne. Jeśli komuś uda się wjechać na płaskowyż w godzinach dozwolonego wjazdu musi wiedzieć, że parkingi na płaskowyżu mają ograniczenie do 2 godzin.

trasa

Galeria zdjęć z wyjazdu

Może zainteresuje Cię również


Log in   /   Polityka prywatności   /   ZLOMBOL OFFICIAL   /   EUVIC   /   SAIMON-DESIGN   /   INDEX   /   KONTAKT


Theme by Anders Norén Improoved by LUŹNE GACIE BEZ SUWAKA

© 2018-2024 Luźne Gacie Bez Suwaka

-
UstawieniaPolityka prywatności