Ten tekst przeczytasz w 5 minutę/y
Albania – MAPA ODWIEDZONYCH MIEJSC
If you see this after your page is loaded completely, leafletJS files are missing.
kliknij w znacznik na mapie by otworzyć opis odwiedzonego miejsca.
Podstawowe informacje o kraju
Oficjalna nazwa | Albania, Republika Albanii |
Stolica | Tirana |
Język | Albański |
Liczba mieszkańców | 3 mln |
Powierzchnia | 28,7 tyś. km2 |
Waluta | lek (ALL) |
Kurs waluty | 100 ALL ~ 3,5 PLN |
Główna religia | islam, chrześcijaństwo (prawosławie, katolicyzm) |
Pakt wojskowy | NATO |
Unia Europejska | NIE |
Strefa Schengen | NIE |
Ważne numery i telefony placówek znajdziesz TUTAJ
Ogólnie o kraju i mieszkańcach
Albania niezbyt duży kraj, ale niezwykle malowniczy i intrygujący, który ma do zaoferowania wiele miłośnikom podróży. To urokliwy kraj leżący na zachodnim wybrzeżu Półwyspu Bałkańskiego, nad Morzem Adriatyckim. Dla większości ludzi Albania to przede wszystkim niedrogie kurorty nadmorskie, ale z pięknymi plażami i tanimi knajpkami z dobrym jedzeniem. W praktyce Albania to coś więcej niż tylko plaże i w kurortach nie tak tani.
Mieszkańcy Albanii tworzą zróżnicowaną i barwną społeczność, której charakteryzuje gościnność, duma narodowa i żywa kultura. Mimo iż to kraj muzułmański to jednak mocno europejski. Nie ma więc tutaj obaw przed tak zwanym niezrozumieniem kulturowym.
Ceny
Ceny w Albanii mimo powszechnej opinii nie są najniższe, ale ta zasada dotyczy tyko kurortów, gdzie ceny są porównywalne do tych w Mielnie czy Ustce. Dotyczy to cen zarówno noclegów, wyżywienia i pica. Koszt w 2019 roku dużej pizzy i dwóch piw to wydatek około 40 – 50 zł (1000 – 1400 ALL) W centralnej części kraju w tym w stolicy ceny są niskie i za równowartość 20 – 25 zł (500 – 700 ALL) można najeść się we dwie osoby do syta. Wyjątkowo droga w Albania jest woda butelkowana, dlatego czasem lepiej kupić piwo (polecam piwo Tirana), które można kupić w podobnych pieniądzach. Twarde alkohole są stosunkowo drogie. Na stacjach benzynowych ceny są trochę niższe niż w Polsce.
Bezpieczeństwo
Albania to kraj w zasadzie bezpieczny, jednakże zdarzają się przypadki kradzieży kieszonkowej, oszustw i wyłudzeń. Osobiście nie mieliśmy z tym problemu, ale z relacji znajomych zdarzają się takie przypadki. Będąc z dala od kurortów i dużych miast należy mieć się na uwadze, ponieważ jest to kraj muzułmański i można trafić na niemiłe przypadki związane z różnicami kulturowymi.
W Albanii należy nie zaleca się picia wody kranowej bez przegotowania, ponieważ można nabawić się nieprzyjemności. Najlepiej zaopatrzyć się w wodę butelkowaną, ale nie od bazarowych sprzedawców.
W Albanii mogą występować trzęsienia ziemi! Dowiedz się z innych źródeł jak postępować w takiej sytuacji.
Historia w skrócie
Na terenach Albanii pierwsze zorganizowane struktury tworzył lud Ilirów, którzy przed nadejściem okresu Rzymskiego wymieszał się ze Słowianami i Trakami. W tym okresie powstawały tu już pierwsze osady i miasta. Od około 160 roku Albania znalazła się pod kontrolą Cesarstwa Rzymskiego, a następnie po jego rozpadzie Cesarstwa Bizantyjskiego. Następnie wraz z napływem ludności Słowiańskiej zwierzchnictwo nad Albanią w IX wieku przejęła Bułgaria. Ludność tych terenów czuła jednak na tyle dużą odrębność, że w XII proklamowano pierwsze państwo Albania. Państwo to rozwijało się, ale niestety w XIV wieku zostało podbite przez Serbów.
Od wieku XV na dłuższy okres wpada pod panowanie Turków z Imperium Osmańskiego. W tym czasie na krótko odzyskuje niepodległość po powstaniu w 1443 roku pod przywództwem bohatera Albanii Skanderbega. Powstanie zostaje jednak krwawo zgaszone przez Turków. Od tego czasu rozwój Albanii był powstrzymywany, dlatego tereny te cofnęły się znacząco w rozwoju cywilizacyjnym. Okres panowania Turków to okres postępującej islamizacji kraju. Islam przyjmowali zwłaszcza miejscowi arystokraci, ponieważ był to jedyny sposób by zachować majątek.
Trudna niepodległość
Pod koniec XIX wieku, gdy Imperium Osmańskie zaczęło słabnąć odżyły nadzieje i ruchy niepodległościowe. Podczas I wojny Bałkańskiej Albania w 1912 roku proklamowała niepodległość, która została uznana 1913 roku przez traktat londyński. Albania jako królestwo miała jednak problem ze znalezieniem króla. Kandydatów było wielu, ale do początku I wojny światowej żaden na tronie nie spędził dłuższej chwili.
Podczas I wojny światowej Albania była okupowana kolejno przez Serbów, Austriaków i Włochów, ale ci ostatni zostali przepędzeniu przez aktywną partyzantkę Albańską.
W okresie między wojennym Albania była centrum zawirowań politycznych. Od 1920 roku Albania stała się republiką, ale ówczesny król Wilhelm zu Wieda nie abdykował. Następnie ówczesny republikański premier Ahmed Zogu w 1928 obwołał się królem. Ahmed Zogu jako król uzależnił państwo od faszystowskich Włoch Mussoliniego. Mussolini w podziękowaniu za oddanie kraju obalił Zogu i włączył w kwietniu 1939 roku Albanie do królestwa Włoch.
W czasie II wojny światowej po kapitulacji Włoch w tereny Albanii zajęli Niemcy, ale byli oni skutecznie nękani przez partyzantkę Albańską.
Po wojnie w Albanii władzę przejęła partia komunistyczna pod wodą Envera Hoxha [Hodży], ale partia ta miała znikome powiązania z ZSSR. Hoxha wprowadził w kraju surowy reżim, izolując kraj od świata zewnętrznego. Mimo przynależności do Układu Warszawskiego i RWPG Albania była jednym z najbardziej zamkniętych krajów na świecie.
Po śmierci Envera Hodży w 1985 roku, Albania zaczęła otwierać się na świat. W 2009 roku kraj stał się członkiem NATO, a obecnie dąży do integracji z Unią Europejską.