Ten tekst przeczytasz w 4 minutę/y
od siebie słów kilka
Dolomity to pasmo górskie w północno-wschodniej części Włoch, jest częścią Południowych Alp Wapiennych w Alpach Wschodnich. To niezwykle malownicze pasmo górskie zalicza się do najpiękniejszych na świecie, dlatego powstała niezliczona ilość przewodników o tym zakątku świata. Cechą wspólną wszystkich przewodników jest to, że każdy podkreśla niezwykłość tego miejsca pod względem krajobrazowym. Cóż poszarpane szczyty w kolorze szarobiałym dominujcie nad zielonymi dolinami twarzą naprawdę majestatyczny obraz. Dolomity stanowią więc bardzo atrakcyjny turystycznie teren zarówno dla narciarzy, wspinaczy, rowerzystów oraz piechurów. Od 2009 roku Dolomity jako całość wpisano na listę światowego dziedzictwa UNESCO, dlatego stanowią obszar szczególnie chroniony.
kilka faktów o dolomitach
Jeszcze w XVIII wieku tą grupę górską nazywano Górami Bladymi, czyli po łacińsku Monti Pallidi, zgodnie z ich wyglądem. Nazwa Dolomity powstała od nazwy dominującej skały, która otrzymała nazwę dolomit na cześć francuskiego geologa Déodata de Dolomieu. Pan Dolomieu był pierwszy który przeanalizował jej skład oraz opisał w pracy naukowej jej właściwości.
Dolomity tworzą stosunkowo niewielki obszar w ciągu Alp, ponieważ zajmują powietrznię około 16 tyś km2, czyli tyle ile mniej więcej powierzchnia województwa małopolskiego. Najwyższą górą w Dolomitach jest Marmolada (Punta Penia) o wysokości 3343 metrów. Dolomity nie stanowią wyraźnego łańcucha górskiego tylko składają się z grup skalnych tworzących niejako wyspy, które oddzielone są głębokimi dolinami. Pomiędzy szczytami i dolinami znajdują się wysokie, ale na ogół łatwo dostępne przełęcze z których rozpościerają się fantastyczne widoki .
Jeżykiem dominującym jest oczywiście język Włoski, ale bez problemu dogadacie się tutaj po niemiecku. Część mieszkańców kultywuje tutaj tradycję i używa rdzennego dla tych regionów języka ladyńskiego. Podobno aż około 30.000 ludzi posługuje się tym językiem w tym regionie.
Ciekawe historie
Pierwotnie tereny dolomitów były zamieszkałe przez ludy Ladyńskie, które bardzo ceniły sobie swoją odrębność. Niestety na tereny dolomitów od południa docierały wpływy Rzymskie, natomiast od północy nacierały ludy Bawarskie. Dolomity stanowiły zawsze pewnego rodzaju granicę przez na której przenikały się wpływy Germańskie i Włoskie.
Granica między Włochami a Austrią przebiegała przez Dolomity aż do I Wojny Światowej i to tutaj trwały zażarte walki o jej przesunięcie. Skutkiem tych walk są liczne ślady w postaci bunkrów i umocnień, oraz duża liczba cmentarzy wojennych.
Co właściwie można zobaczyć w Dolomitach
Różne przewodniki o Dolomitach wskazują różne lokacje, ale można z nich wyciągnąć pewną część wspólną która pojawia się najczęściej. Wiele z tych miejsc udało nam się zobaczyć.
- Szczyty górskie i wysokogórskie szlaki
- Płaskowyże czyli wysokogórskie pastwiska
- Alpe di Siusi
- Geisleralm
- Piękne jeziora czasem wysoko w górach
- Lago di Braies
- Lago di Sorapis
- Lago d’Antorno i Lago di Misurina
- Lago di Carezza
- Lago di Alleghe
- Lago di Landro
- Lago di Limides
- Malownicze przełęcze z fantastycznymi drogami
- Passo Giau
- Passo Falzarego i Passo Valparola
- Passo delle Erbe
- Passo Gardena
- Passo Fedaia
- Passo Pordoi
- Inne ciekawe warte zobaczenia miejsca
Podsumowanie
Dolomity to naprawdę cudowne miejsce na ziemi, ponieważ ilość zachwycających krajobrazów z pięknymi zielonymi łąkami i stromymi białymi skałami zachwyca. W zasadzie każde jedno miejsce jest ładniejsze od drugiego. Nie dziwi nas, że Dolomity to mekka dla narciarzy, alpinistów i piechurów, ponieważ wyciągi znajdują się tutaj niemal na każdej górze, a szlaków pieszych nawet zliczyć nie można.
Ze względu na popularność Dolomitów oraz względną dostępność wielu atrakcji trzeba spodziewać się tutaj dużego natłoku turystów. Dla nas zaskoczeniem była ilość Amerykanów. American English było słychać tutaj w każdym zakątku.
Dolomity ponieważ leżą we Włoszech dla turystów z naszego regionu mają także kilka tradycyjnych dla tego regionu upierdliwości. Zgodnie ze zwyczajami panującymi w tym kraju nic nie zjesz w godzinach naszego tradycyjnego obiadu czyli między godziną 13 a 18, ponieważ kuchnia będzie nieczynna. Jeśli masz auto z LPG to w weekendy i po 17 w każdy dzień nie zatankujesz. A już mistrzostwem była stacja w Ortisei, która była czynna tylko od 13 do 14 i koniec 😀
Jednakże mimo niedogodności polecamy Dolomity ze względów krajobrazowych. Naprawdę warto tu przyjechać na kilka – kilkanaście dni i zobaczyć wszystkie niesamowitości.
mapa odwiedzonych miejsc
If you see this after your page is loaded completely, leafletJS files are missing.