Luźne Gacie Bez Suwaka

#złombol #podróże #turystyka #motoryzacja

"Turyści nie wiedzą gdzie byli, podróżnicy nie wiedzą gdzie będą"Paul Theroux

Bułgaria

Ten tekst przeczytasz w 6 minutę/y

Bułgaria – mapa odwiedzonych miejsc

Travelers' Map is loading...
If you see this after your page is loaded completely, leafletJS files are missing.

kliknij w znacznik na mapie by otworzyć opis odwiedzonego miejsca.

Podstawowe informacje o kraju

Oficjalna nazwaRepublika Bułgarii
StolicaSofia
JęzykBułgarski
Liczba mieszkańców7 mln
Powierzchnia110,9 tyś. km2
Walutalew (BGN)
Kurs waluty1 BGN ~ 2,1 PLN (02.2019)
Główna religiaprawosławie
Pakt wojskowyNATO
Unia EuropejskaTAK
Strefa SchengenNIE

Ważne numery i telefony placówek znajdziesz TUTAJ

Ogólnie o kraju i mieszkańcach

Bułgaria to kraj położony w południowo-wschodniej Europie, znany głównie z kurortów na wybrzeżu morza Czarnego. Jednakże to kraj bardzo zróżnicowany, ponieważ krajobrazy obejmują pasma górskie, doliny, jeziora i oczywiście malownicze wybrzeże Morza Czarnego. Bułgaria to nieoczekiwanie świetne miejsce do wędrówek górskich, sportów zimowych i relaksu nad morzem.

Bułgaria to jednak kraj dosyć biedny i ludzie żyją tutaj skromnie. Niestety nie ma tutaj zamiłowania do porządku i w wielu miejscach można zobaczyć sterty walających się śmieci.

W większości etnicznie Bułgarzy to Słowianie, więc wykazują się gościnnością, silnymi tradycjami rodzinno-świątecznymi oraz umiłowaniem do muzyki. Mieszkańcy Bułgarii są otwarci i przyjaźni wobec obcych, a wizyty gości są traktowane z wielkim szacunkiem. Często oferują posiłki oraz różne napitki, których niegrzecznie jest odmawiać. W Bułgarii jest także duży odsetek ludności pochodzenia Romskiego. Ta grupa jak wiadomo zachowaniu i zwyczajach znacznie różni się od reszty społeczeństwa i należy mieć to na uwadze.

Rodzina dla Bułgarów to coś więcej niż tylko słowo. Wielopokoleniowe rodziny są często spotykane, a więzi między członkami rodziny są silne. Wspólne świętowania, rodzinne spotkania i wspólny wypoczynek to ważne aspekty bułgarskiego życia rodzinno-społecznego.

Bułgaria, choć nieco mniej znana niż niektóre inne kraje europejskie, ma wiele do zaoferowania odwiedzającym. Bogata kultura, tradycje, piękna przyroda i przyjaźni mieszkańcy tworzą wyjątkową atmosferę tego kraju.

Ceny

Ceny w Bułgarii są zbliżone do tych w Polsce, jeśli ktoś liczy tu na tanie zakupy to się mocno zawiedzie. Cena pizzy to wydatek około 13 – 18 BGN czyli 30 – 40 zł, piwo to koszt około 4-5 BGN, czyli 8-11 zł. Ceny paliw na stacjach są za to wyraźnie niższe, zwłaszcza na tle sąsiednich krajów.

Bezpieczeństwo

Bezpieczeństwo w Bułgarii to skomplikowana sprawa. Ogólnie można przyjąć, że jest tu bezpiecznie, ale w miasteczkach i miejscach z przewagą ludności romskiej należy uważać. Na baczności trzeba się też mieć w większych kurortach nadmorskich, gdzie grasują kieszonkowcy i naciągacze. W większości miejsc nie ma także zagrożeń zdrowotnych, ale nie polecamy pić wody z kranu bez przegotowania, zwłaszcza w mniejszych miejscowościach.

Historia w skrócie

Bułgaria ma niezwykle ciekawą historię starożytną. Pierwszymi osadnikami na tym terenie byli Trakowie, którzy utworzyli nawet państwo o nazwie Królestwo Odrysów. Następnie tereny te zajęli Rzymianie tworząc tutaj dwie prowincje Mezja i Tarcja. Prowincje te przeszły później pod panowanie Bizancjum, ale były wiecznie napadane z jednej strony przez Hunów z Azji i Gotów z Germanii, którzy zasiedlali także te tereny. Z trzeciej strony zaczęli tu osiedlać się także Słowianie. Mieszanka ta spowodowała w VII wieku powstanie tak zwanych Protobułgarów.

Z Protobułgarami historycy mają jednak pewien problem, ponieważ prawdopodobnie nie byli jednorodni etnicznie, ale stanowili swego rodzaju federację plemion z jednym językiem pochodzenia słowiańskiego. Zresztą nazwa Bułgar pochodzi od tureckiego bulgha, czyli mieszać się i wskazuje na złożoność rasową Protobułgarów.

W 681 roku Bułgarzy uniezależniają się od Bizancjum i tworzą własne państwo, a chan Asparuh zostaje pierwszym władcą. Niezależne państwo prężnie się rozwija, ale w XI wieku ponownie trafiają pod panowanie Bizantyjskie. Zachowując jednak częściową autonomię.

Pod koniec XII wieku w 1186 powstaje tak zwane drugie państwo Bułgarskie za sprawą niejakiego Ivana Asena. Czas niepodległości to okres niebywałego rozwoju tych terenów, zwłaszcza w zakresie kultury i sztuki. Państwo od 1396 zostanie ponownie włączone do Bizancjum (Imperium Osmańskiego). Mimo panowania tureckiego Bułgaria zachowała swoją niezależną kulturę. W XIX wieku, gdy Imperium osmańskie słabło narastało poczucie niezależności.

W 1878 roku, po klęsce Turcji w wojnie z Rosją, Bułgaria uzyskała niepodległość. Traktat pokojowy w San Stefano, przewidywał utworzenie Wielkiej Bułgarii. Tereny obejmowały całą obecną Bułgarię, Tarcję i historyczną Macedonię (cała Macedonia Północna, południe Albanii i północna część Grecji). Warunkiem była zależność wasalna Bułgarii wobec Turcji, ale bez prawa stacjonowania w niej wojsk tureckich. Dzień podpisania traktatu czyli 3 marca jest świętem narodowym tego kraju.

Duże zamieszanie w XX wieku

Bułgaria w 1908 roku ogłosiła pełną niepodległość, stając się królestwem. Rozpadające się Imperium Osmańskie doprowadziło jednak do I Wojny Bałkańskiej. Wynikiem tej wojny i traktatu londyńskiego były znaczne straty terytorialne Bułgarii, która utraciła dużą część historycznej Macedonii na rzecz Greków, Serbów i Albańczyków.

Bułgarzy podirytowani traktatem w Londynie w czasie I Wojny Światowej stają po stronie państw centralnych, ale ich klęska spowodowała dalsze straty terytorialne. Zatem po I wojnie światowej Bułgaria traci południową część Tracji na rzecz Grecji i traci tym samym dostęp do morza Egejskiego.

W okresie międzywojennym kraj doświadczył trudności związanych z politycznymi zmianami i kryzysem ekonomicznym.

Podczas II wojny światowej słaba wojskowo i ekonomicznie Bułgaria była sojusznikiem Niemiec i państw osi. Porażka w wojnie spowodowała dostanie się do strefy wpływów ZSSR. W 1946 roku obalono w Bułgarii monarchię i ustanowiono Ludową Republikę Bułgarii, a władzę objął komunista Georgi Dimitrow. Bułgaria była wówczas członkiem RWPG i Układu Warszawskiego. Lekki reżim komunistyczny w Bułgarii został obalony w grudniu 1989 roku.

W marcu 2004 roku Bułgaria wstępuje do NATO, natomiast w 2007 roku do Unii Europejskiej.

Zobacz więcej

Indeks miejsc odwiedzonych w tym kraju


Log in   /   Polityka prywatności   /   ZLOMBOL OFFICIAL   /   EUVIC   /   SAIMON-DESIGN   /   INDEX   /   KONTAKT


Theme by Anders Norén Improoved by LUŹNE GACIE BEZ SUWAKA

© 2018-2024 Luźne Gacie Bez Suwaka

-
UstawieniaPolityka prywatności