Luźne Gacie Bez Suwaka

#złombol #podróże #turystyka #motoryzacja

"Turyści nie wiedzą gdzie byli, podróżnicy nie wiedzą gdzie będą"Paul Theroux

Sandomierz

Ten tekst przeczytasz w 6 minutę/y

od siebie słów kilka

Sandomierz jest malowniczym miastem położonym w województwie świętokrzyskim, ale historycznie położnym w Małopolsce. Znajduje się na siedmiu wzgórzach, dlatego nazywane jest małym Rzymem lub polskim Rzymem. Inne istniejące nawiązanie do regionów Italii wynika z niskich kamienic w pastelowych kolorach oraz wąskich uliczek Z tego powodu Sandomierz bywa nazywany polską Toskanią. Sandomierskie Stare Miasto jest kameralne, ale i urocze, z tego względu nieco przypomina Kazimierz Dolny. Największą reklamę miasto zdobyło za sprawą Ojca Mateusza, czyli serialu telewizyjnego.

Pierwsze wzmianki na temat Sandomierza pojawiły się już na przełomie IX i X wieku, dlatego to jedno z najstarszych miast w Polsce, którego historia liczy sobie sobie ponad 1000 lat. Już w czasach Bolesława Chrobrego miasto pełniło ważną rolę. W średniowiecznej Polsce obok Wrocławia oraz Krakowa zaliczone zostało przez Galla Anonima do trzech głównych siedzib Królestwa Polskiego. Miasto rozwijało się i zyskiwało na znaczeniu dzięki położeniu nad Wisłą, w miejscu przeprawy szlaku handlowego z Europy Zachodniej na Ruś. W czasie rozbicia dzielnicowego miasto było stolicą księstwa Sandomierskiego.

Miasto jednak w swojej historii miał także wielkiego pecha zostało dwukrotnie zniszczone przez tatarów oraz Litwinów i Szwedów. Sandomierz został także mocno zniszczony w czasie I wojny światowej. Jednakże miasto podnosiło się ze zniszczeń za każdym razem. Wszystkie kolejne zawieruchy sprawiły że, z każdej epoki od renesansu, przez barok i oświecenie pozostało coś w historii miasta, jego unikatowym wyglądzie i sztuce. Dlatego też w Sandomierzu nie brakuje atrakcji turystycznych, zabytków i ciekawostek, które przyciągają turystów.

Sandomierza zabytki i atrakcje cywilne
  • Rynek w Sandomierzu to takie zewnętrzne muzeum, w którym wszystko jest eksponatem. Spacer po rynku i okolicach daje możliwość podziwiania wspaniałych kamienic reprezentujących wszystkie style architektoniczne. Centralny plac okalają barwne kamienice w pastelowych kolorach. Jedną z ważniejszych budowli jest tutaj ratusz wybudowany w XIV wieku, który łączy styl gotycki i renesansowy. Znajduje się tutaj również charakterystyczna studnia miejska. Spośród licznych kamienic warto zwrócić szczególną uwagę na Kamienicę Oleśnickich.
  • Zamek Królewski w Sandomierzu został wzniesiony na skarpie wiślanej przez Kazimierza Wielkiego w XIV wieku. Ze względu na późniejsze modyfikacje i rozbudowy obecnie reprezentuje połączenie gotyku, gotyku i klasycyzmu. W murach zamku swoją siedzibę ma Muzeum Zamkowe w Sandomierzu
  • Brama opatowska to pozostałość po murach obronnych miasta wybudowana w XIV wieku. Stanowi reprezentacyjne wejście do zabytkowej części miasta. Warto wybrać się na szczyt Bramy, ponieważ stąd rozpościera się piękny widok na sandomierską starówkę. To idealne miejsce na wykonanie kilku zdjęć krajobrazowych.
  • Ucho igielne bardzo popularne miejsce Sandomierza, którego właściwa nazwa to Furta Dominikańska. To ostatnia zachowana furta w murach obronnych miasta. Kiedyś było ono przejściem między dwoma klasztorami dominikańskimi, które znajdowały się po dwóch stronach murów.
  • Pierścień z krzemieniem pasiastym to bardzo ciekawy pomnik, instalacja, który ma formę dużego pierścienia wewnątrz którego znajduje się krzemień pasiasty. To o tyle niezwykłe, że ziemia sandomierska to jedyne miejsce występowania tej skały. Znajduje się on przed zabytkowym budynkiem urzędu miasta.
  • Podziemna Trasa Turystyczna w Sandomierzu umożliwia wybranie się na spacer z przewodnikiem po średniowiecznych piwnicach. Piwniczki służyły mieszczanom jako magazyny kupieckie, gdzie przechowywano wino, sól oraz śledzie. Piwniczki służyły też za schronienie dla mieszkańców, gdy nadciągał wróg. W ten sposób powstał pod miastem labirynt składów i tuneli.
  • Bulwar Sandomierski (Bulwar Józefa Piłsudzkiego) i stary port to miejsce na wysokości zamku w Sandomierzu. Z tego miejsca można podziwiać Wisłę, zamek oraz katedrę w Sandomierzu. Świetne miejsce na spacer zwłaszcza przy zachodzie słońca.
Sandomierza zabytki sakralne
  • Katedra Narodzenia NMP w Sandomierzu znajduje się przy ulicy Katedralnej. Powstała już w XIV w. ufundowana przez Kazimierza Wielkiego w stylu gotyckim. Cała katedra jest niezwykle bogato wykończona. Uwagę zwracają szczególnie zespół kilkunastu obrazów na ścianach. Jest to kalendarz, w skład którego wchodzi 12 obrazów. Świątynia robi naprawdę niezwykłe wrażenie. Wejście do świątynie wymaga opłaty
  • Dom Długosza w Sandomierzu to obecnie miejsce muzeum diecezjalnego. To piękny budynek z czerwonej cegły, utrzymany w stylu gotyckim, ufundowany przez Jana Długosza. Postawiono go na potrzeby księży misjonarzy w XV wieku.
  • Kościół św. Jakuba na Wzgórzu Świętojakubowym wraz z klasztorem dominikanów stanowi najstarszy zabytek Sandomierza. Świątynia została wzniesiona w pierwszej połowie XIII wieku. W kościele znajduje najstarszy średniowieczny dzwon św. Piotra. Pierwotnie to wokół tego kościoła znajdowało się centrum miasta. Surowość świątyni połączona z niezwykłymi płaskorzeźbami i kryptą sprawia, że miejsce to warto odwiedzić.
  • Kościół Rzymskokatolicki pw. św. Michała Archanioła, kościół św. Józefa, Kościół pw.Nawrócenia św. Pawła oraz Kościół Świętego Ducha to stare barokowe kościoły znajdujące tuż przy samym centrum Sandomierza, nie mogą się one równać urodzie katedry, ani niezwykłości kościoła św. Jakuba, ale są one warte zobaczenia.
Wąwozy sandomierskie

Na terenie Sandomierza i to prawie w centrum historycznym miasta znajdziemy dwie perełki przyrodnicze. Czyli wąwozy lessowe podobne do tych w Kazimierzu Dolnym. Są one jednak zdecydowanie krótsze i nie tak okazałe jak w Kazimierzu. Warto jednak przespacerować się nimi zwłaszcza w upalny dzień, ponieważ są one zacienione. Wato wybrać się więc na spacer wąwozem Królowej Jadwigi oraz wąwozem Świętego Jakuba. Polecamy zwłaszcza ten pierwszy ponieważ mimo iż krótszy to jest bardziej okazały.

Podsumowanie i krówki

Sandomierz to idealne miejsce dla miłośników sztuki i kultury, oraz architektury. To miasto o tak dużym przekroju historycznym iż nie sposób pominąć w podróżach to miejsce. Sami żałujemy, że tak późno tu dotarliśmy. Pomimo wielu atrakcji do zwiedzenia w mieście jeśli dobrze się je zaplanuje i pogoda będzie sprzyjać to można wszystko zobaczyć w ciągu jednego dnia i to na piechotę. Wynika to z niewielkiego rozrzucenia obszarowego atrakcji. Większość zabytków jest nie dalej niż 500 m od rynku. Będąc w Sandomierzu należy koniecznie kupić słynne Sandomierskie krówki. Nasze okazały się być wyprodukowane w Raciborzu.

Ze względu na dużą atrakcyjność turystyczną miasta znajdziemy tutaj wiele restauracji i pubów, głównie w okolicy rynku. Sandomierz to z całą pewnością miejsce które trzeba zobaczyć koniecznie. Niestety nie polecamy miasta na weekend, ponieważ ilość turystów przytłacza.

W mieście znajdziecie wiele parkingów i wszystkie płatne.

położenie

Galeria zdjęć z wyjazdu

Może zainteresuje Cię również


Log in   /   Polityka prywatności   /   ZLOMBOL OFFICIAL   /   EUVIC   /   SAIMON-DESIGN   /   INDEX   /   KONTAKT


Theme by Anders Norén Improoved by LUŹNE GACIE BEZ SUWAKA

© 2018-2024 Luźne Gacie Bez Suwaka

-
UstawieniaPolityka prywatności