Luźne Gacie Bez Suwaka

#złombol #podróże #turystyka #motoryzacja

"Turyści nie wiedzą gdzie byli, podróżnicy nie wiedzą gdzie będą"Paul Theroux

Kazimierz Dolny

Ten tekst przeczytasz w 5 minutę/y

od siebie słów kilka

Kazimierz dolny to niewielkie, ale i niezwykle urokliwe miasto nad Wisłą z bardzo bogatą historią, które należy do jednych z najbardziej znanych Polskich miast. Przyciąga on turystów licznymi zabytkami takimi jak zamek królewski, ratusz, kościół farny oraz liczne kamienice, w których zachował się oryginalny styl architektoniczny. Do niekwestionowanych atutów miasta należy zaliczyć położenie nad Wisłą. Przyjęło się, że Kazimierz to mekka artystów wszelkich sztuk i stąd w mieście jest mnóstwo galerii autorskich.

Początki Kazimierza sięgają XI wieku, gdy powstała tutaj niewielka osada o nazwie Wietrzna Góra. W XIII wieku Władysław Łokietek polecił wznieść na najwyższym punkcie sąsiedniego wzgórza wieżę cylindryczną. Chroniła ona przebiegający tędy trakt kupiecki W kolejnym wieku, osada, za sprawą Kazimierza Wielkiego, zyskała prawa miejskie, ale także murowany zamek. W XV w. wytyczono tutaj rynek oraz zaplanowano istniejący do dzisiaj układ przestrzenny oraz wybudowano port rzeczny. Rozwój miasta zatrzymali Szwedzi, ponieważ splądrowali miasto podczas Potopu. Miasto ze stagnacji podniosło się dopiero po II Wojnie Światowej w dużej mierze dzięki niezwykłemu zainteresowaniu się miastem artystów zainteresowanie artystów, którzy tłumnie zaczęli przybywać do Kazimierza Dolnego.

Kazimierz Dolny – co tu przyciąga turystów
  • Rynek miejski to piękny, brukowany, dosyć obszerny rynek pamiętający czasy średniowiecza. W letnie weekendy tętni życiem od rana do późnych godzin wieczornych. Wokół placu znajduje się wiele restauracji i kawiarni. Rynek otoczony jest kamienicami z trzech stron, ale jest to zabudowa powojenna. Na rynku znajduje się  zabytkowa studnia z XIX wieku, jeden z najbardziej charakterystycznych elementów renesansowego miasta. Będąc na rynku uwagę w szczególności przeciągają dwie renesansowe kamienice Przybyłowskie oraz kamienica Gdańska.
  • Pomnik Psa Werniksa znajduje się przy Rynku, po drodze do kościoła farnego, tuż, przy Kebabie pod Psem
  • Kościół św. Jana Chrzciciela i św. Bartłomieja mieści się tuż nad rynkiem na wzgórzu, poniżej ruin zamku. Powstał około 1320 roku ufundowany przez Kazimierza Wielkiego. Dziś renesansowy kościół farny św. Jana Chrzciciela i św. Bartłomieja, jest największą miejską świątynią w Kazimierzu Dolnym. W środku najstarsze zachowane w całości i sprawne organy w Polsce. Choć sam kościół nie robi w środku wielkiego wrażenia to tu zobaczyć charakterystyczny żyrandol z poroża jelenia. Wg legendy to sam król Kazimierz Wielki upolował jelenia, z którego poroża wykonano ten żyrandol.
  • Góra trzech krzyży wysoki pagórek nad miastem z którego rozciąga się fantastyczny widok na miasto oraz dolinę Wisły. Na szczycie w 1708 roku umieszczono trzy krzyże, które miały upamiętniać ofiary cholery z początku XVIII wieku. Wejście na górę zajmuje kilkanaście minut idąc od rynku i jest płatne 5 zł. Warto jednak zapłacić bu móc delektować się wspaniałym widokiem.
Co jeszcze przyciąga turystów
  • Ruiny zamku oraz basza znajdują się na najwyższym w Kazimierzu Dolnym wzgórzu. Są to odrestaurowane i wspaniale przygotowane ruiny po średniowiecznym zespole obronnym. Z baszty rozciąga się fantastyczny widok na miasto i dolinę Wisły, więc jest to miesce szczególnie warte zobaczenia. Więcej o zamku w osobnym artykule Zamek w Kazimierzu Dolnym.
  • Mały Rynek oraz Synagoga to plac nazywany kiedyś Placem Towarowskim lub Świńskim Rynkiem i stanowił centrum dzielnicy żydowskiej. Mniejszość żydowska była mocno obecna w Kazimierzu Dolnym już od czasów średniowiecza. Obecność społeczności żydowskiej na tych terenach można zobaczyć także na byłym niezwykłym kirkucie pod Kazimierzem. Obecny tutaj dom modlitewny pochodzi z XVIII wieku.
  • Klasztor Ojców Franciszkanów na Wietrznej Górze znajduje się na wzgórzu będącym kolebką Kazimierza. Sam kościół wybudowano w roku 1592. Do klasztoru prowadzą drewniane, ciekawe zadaszone schody. Z murów otaczających klasztor wydać zamek, górę trzech krzyży oraz rynek. Ciekawostką murów jest to, że wkomponowano w nie stacje drogi krzyżowej.
  • Kazimierskie wąwozy lessowe są wizytówką miasta i jedną z największych tutejszych atrakcji przyrodniczych. Warto wybrać się choć do jednego a szczególnie do korzeniowego dołu. Znajduje się on około 2 km od centrum Kazimierza. Wąwóz ma około 400 m a z jego ścian wystają poskręcane korzenie, drzewa momentami jakby lewitowały nad głowami. momentami odczuwalny jest tutaj pewien mistycyzm. Warto wejść tutaj w tygodniu gdyż miejsce to jest mocno oblegane przez turystów. Wysokość wąwozu w niektórych miejscach dochodzi nawet do kilku metrów. Wejście do Wąwozu Korzeniowy Dół jest płatne, a bilet kosztuje 2 pln.
  • Bulwary Kazimierskie to fantastyczna ścieżka nad Wisłą ciągnąca się wzdłuż całego miasta. Warto tu przujść zarówno za dnia jak i w nocy. Piękna iluminacja zamku robi tutaj niezłą robotę w nocy. Obserwacja zachodu słońca z bulwarów to także nie lada gradka.
Kultura, restauracje i koguciki

Kazimierz Dolny to idealne miejsce dla miłośników sztuki i kultury, ale także dla miłośników kuchni świata. Ze względu na dużą atrakcyjność turystyczną miasta znajdziemy tutaj wiele restauracji i pubów, głównie w okolicy rynku i bulwarów. Kazimierz Dolny to z całą pewnością miejsce które trzeba zobaczyć koniecznie. Niestety nie polecamy miasta na weekend, ponieważ ilość turystów przytłacza. By zobaczyć wszystkie atrakcje samego miasta potrzeba całego dnia jednak warto tutaj przejechać na dłużej by móc w spokoju doświadczyć wspaniałości miasteczka.

W mieście znajdziecie wiele parkingów i wszystkie płatne ceny to zazwyczaj 5 zł za godzinę, jednak nie więcej niż 15/20 złza dzień. Ze względu na ilość turystów ruch kołowy po mieście bywa trudny.

położenie

Galeria zdjęć z wyjazdu

Może zainteresuje Cię również


Log in   /   Polityka prywatności   /   ZLOMBOL OFFICIAL   /   EUVIC   /   SAIMON-DESIGN   /   INDEX   /   KONTAKT


Theme by Anders Norén Improoved by LUŹNE GACIE BEZ SUWAKA

© 2018-2024 Luźne Gacie Bez Suwaka

-
UstawieniaPolityka prywatności