Ten tekst przeczytasz w 2 min.
Cmentarz Żołnierzy Armii Radzieckiej w Kazimierzu Dolnym – cmentarz założony w latach 1950–1953 na granicy miasta Kazimierz Dolny i sołectwa Cholewianka (wyjazd na Opole Lubelskie).
WIKIPEDIA
od siebie słów kilka
Cmentarz Żołnierzy Radzieckich w Kazimierzu Dolnym znajduje się już poza Kazimierzem Dolnym, przy drodze do Opola Lubelskiego. Nieco poniżej tego cmentarza znajduje się inny kazimierski cmentarz czyli kirkut żydowski. Na cmentarzu wojskowym spoczywają ciała blisko 9 tysięcy żołnierzy radzieckich poległych w latach 1943 – 1944 roku podczas walk na Lubelszczyźnie. Ciała żołnierzy sprowadzono na cmentarz w latach 1950 – 1953 z różnych, odległych miejsc w tym z Kozienic, Puław, Łukowa, Lubartowa, Lublina, Kraśnika i Poniatowej.
Cmentarz Żołnierzy Radzieckich w Kazimierzu Dolnym obiekt projektu Iwony Dworakowskiej i Kazimierza Kotowskiego. Nekropolię wkomponowano w krajobraz, ponieważ tworzy ona swego rodzaju „park – cmentarz”. Część grzebalną zaprojektowano na powierzchni prawie hektara, natomiast pozostały teren to kompozycja zieleni w tym drzew, krzewów i alejek. W centralnym punkcie cmentarza zlokalizowano wielki głaz będący pomnikiem. Do pomnika dochodzi szeroka aleja, po bokach której znajdują się mogiły. Kazimierski cmentarz żołnierzy Armii Czerwonej jest jednym z najpiękniej położonych i zaprojektowanych cmentarzy wojennych z czasów II wojny światowej w całej Polsce.
Cmentarze wojenne żołnierzy radzieckich nie są niestety w obecnych czasach, uznawane za miejsca zasługujące na szacunek. Z tego powodu obiekty te często są dewastowane i niszczone. Niezależnie od sytuacji geopolitycznej i poglądów miejsca wiecznego spoczynku zasługują na minimum uszanowania, ale nie należy mylić tego z głębokim szacunkiem. Cmentarz w Kazimierzu podzielił ten los, jest zapomniany, chociaż trzeba przyznać, że jest bardzo dobrze zadbany. Jego układ, położenie oraz kompozycja zieleni, czyni go jednym z najpiękniejszych w Polsce. Oczywiście mówimy tu o topornym pięknie rodem z PRL, którym istotny był swego rodzaju monumentalizm i brutalizm.
Wejście na cmentarz jest darmowe, a przed nekropolią znajduje się niewielki bezpłatny parking.