Luźne Gacie Bez Suwaka

Road Adventures

#złombol #podróże #turystyka #motoryzacja

"Turyści nie wiedzą gdzie byli, podróżnicy nie wiedzą gdzie będą"Paul Theroux

Pałac Tarłów w Podzamczu

Ten tekst przeczytasz w 3 min.

od siebie słów kilka

Pałac Tarłów w Podzamczu to zadziwiająco dobrze zachowane ruiny pałacu, jak na jego historię na jurze krakowsko-częstochowskiej. Ruiny te znajdują się w miejscowości Podzamcze, która jest niewielką wsią niedaleko Kielc. Pałac widać z drogi głównej prowadzącej przez miejscowość.

Ruiny pałacu Tarłów są stosunkowo dobrze zachowane, zważywszy na to, że są one całkowicie opuszczone, a upadek pałacu wiązał się z pożarem. Ruin nie zabezpieczono przed wejściem i widać, że sporo miejscowej młodzieży spędza tam czas. Świadczy o tym chociażby kosz zawieszony na dziedzińcu. Większość dolnych i piwnicznych pomieszczeń pałacu jest dostępna, więc można się po niech bez przeszkód wejść i porobić zdjęcia. Piętro pałacu jest praktycznie niedostępne ze względu na zawalone schody oraz stropy budynku. Pałac ten jest fajnym miejscem na krótką eksplorację, ponieważ jest łatwo dostępne. Należy jednak uważać, ponieważ nie jest to budynek zabezpieczony i w stanie ruiny, więc warto mieć na uwadze, że coś nam może spaść na głowę.

Historia pałacu

Budowę placu rozpoczęto w 1649 roku na zlecenie wojewody lubelskiego Aleksander Tarło, herbu Topór. Wojewoda należał zatem do jednego zn najzamożniejszych rodów w Polsce, do którego należał miedzy innymi zamek Krzyżtopór. Pałac zbudowano jako prezent dla drugiej żony wojewody księżniczki Anny Czartoryskiej.

Wielkość i przepych pałacu był tak duży, że w ramach finansowania Aleksander Tarło sprzedał 30 wsi ze swoich posiadłości. Przez kolejne 200 lat nie wiele wiadomo o historii budynku. Dopiero w roku 1842 gdy Pałac zostaje nabyty niejaki Kazimierz Sosnowski wiadomo, że posiadłość była bardzo zaniedbana i mała przeciekający dach. Kilka lat później 1860 górne piętra pałacu oraz dach strawił pożar i od tego czasu budynek stał pusty.

Po I Wojnie Światowej, ponieważ zrujnowany budynek kupują rodziny Kozłowskich i Dobrzańskich, którzy remontują część pałacu i mieszkają w nim do początku lat 50. XX w. po czym budynek ponownie zostaje opuszczony w niewyjaśnionych okolicznościach. W w latach 70. XX wieku planowano utworzyć w budynku ośrodek rekreacyjny, ale właściciele nie mogli się dogadać. Nie używany budynek staje w płomieniach w latach 80, ale zniszczenia nie były zbyt poważne. Od 2022 roku Pałac Tarłów w Podzamczu stał się własnością skarbu państwa.

Legenda o piwnicach pełnych złota

Istnieje legenda, że w Podzamczu ukryto złoto konfederatów, którzy sprzeciwiali się rządom Augusta III Sasa. Ród Tarłów chciał obalić władcę i gromadzili złoto od swoich sprzymierzeńców na organizację wojska i działania dyplomatyczne. Stronników ród Tarłów miał wielu i byli to hojni ludzie, więc podobno złotem wypełniono po sufit jedną z piwnic. Z przewrotu nic nie wyszło, ponieważ dowiedział się o nim król i przewrotowców aresztowano i zgładzono. Co stało się ze zgromadzonym złotem nie wiadomo.

Podsumowanie i parkowanie

Pałac Tarłów w Podzamczu ma bardzo fajny klimat dlatego wieka szkoda, że niszczeje. Wydaje się, że na niekorzyść pałacu działa jego umiejscowienie, ponieważ w okolicy znajduje się wiele ciekawych obiektów. Tak czy siak pałac Tarłów w Podzamczu to miejsce warte zobaczenia głównie ze względu na klimat tego miejsca.

Wejście na na teren pałacu jest darmowe, a samochód można porzucić na placu przed pałacem.

położenie

Galeria zdjęć z wyjazdu

Może zainteresuje Cię również


Log in   /   Polityka prywatności   /   ZLOMBOL OFFICIAL   /   EUVIC   /   SAIMON-DESIGN   /   INDEX   /   KONTAKT


Theme by Anders Norén Improoved by LUŹNE GACIE BEZ SUWAKA

© 2018-2024 Luźne Gacie Bez Suwaka

-
UstawieniaPolityka prywatności