Luźne Gacie Bez Suwaka

#złombol #podróże #turystyka #motoryzacja

"Turyści nie wiedzą gdzie byli, podróżnicy nie wiedzą gdzie będą"Paul Theroux

Gród na Górze Birów

Ten tekst przeczytasz w 2 minutę/y

od siebie słów kilka

Gród na Górze Birów to obecnie zbudowany od podstaw drewniany gród warowny pełniący obecnie funkcję muzeum i skansenu. Znajduje się na przeciwległym wzgórzu w stosunku do zamku Ogrodzieniec. Ze względu na okres powstania, położenie i pełnioną funkcję, obrony graniczy Polsko Czeskiej, część badaczy uznaje to miejsce za część systemu Orlich Gniazd. Mimo iż gród był drewniany to jego umocnienia zostały pokonane dopiero w XIV wieku.

Aby dostać się do tego grodu trzeba pokonać około pół kilometrową ścieżkę przez las, przy czym miejscami podejście jest bardzo strome. Powierzchnia grodu jest dosyć spora, więc można w nim zobaczyć wiele zrekonstruowanych budynków. Były to budynki zarówno mieszkalne jaki i różnego rodzaju warsztaty.

O historii Dwa Słowa

Lokalizacja grodu nie była przypadkowa, ponieważ doskonale poprawia na warunki obronne. Według badań archeologicznych na miejscu grodu wiele kultur budowało swoje siedziby już w czasie neolitu, czyli około 4000 lat p.n.e.

Historia pisana wskazuje że Górd na Górze Birów powstał pod koniec XII wieku. Był to wielki, jak na tamte czasu, gród całkowicie obronny z wysokimi drewnianymi murami, które wkomponowano w istniejące skały. Przypuszcza się także, że przed murami znajdowały się wału zmienne, które utrudniały atak. Drewniany gród został zniszczony w pierwszej połowie XIV wieku podczas walk Władysława Łokietka z Czechami.

Po zniszczeniu grodu nie odbudowano, ponieważ podjęto decyzję o budowie murowanego zamku po przeciwnej stronie doliny. Z czasem ślady grodu zostały całkowicie zniszczone przez czas. Dopiero w 2018 po badaniach archeologicznych podjęto decyzję o jego odbudowie i przeznaczeniu go na cele turystyczno-edukacyjne.

Podsumowanie i parkowanie

Gród na Górze Birów to świetne miejsce dla miłośników historii. Dużą część ekspozycji przygotowano z wielką dbałością o szczegóły. Przy dobrej pogodzie widok z grodu jest fantastyczny, ponieważ doskonale widać z tego miejsca zamek w Ogrodzieńcu. Polecamy gorąco odwiedzenie tego miejsca. Zwłaszcza dzieci będą mieć tutaj dużo frajdy. Wejście do grodu to koszt 6 zł, ale istnieje możliwość zakupu biletu łączonego z wejściem na zamek Ogrodzieniec.

Przed grodem znajduje się kilka płatnych parkingów.

położenie

Galeria zdjęć z wyjazdu

Może zainteresuje Cię również


Log in   /   Polityka prywatności   /   ZLOMBOL OFFICIAL   /   EUVIC   /   SAIMON-DESIGN   /   INDEX   /   KONTAKT


Theme by Anders Norén Improoved by LUŹNE GACIE BEZ SUWAKA

© 2018-2024 Luźne Gacie Bez Suwaka

-
UstawieniaPolityka prywatności