Luźne Gacie Bez Suwaka

#złombol #podróże #turystyka #motoryzacja

"Turyści nie wiedzą gdzie byli, podróżnicy nie wiedzą gdzie będą"Paul Theroux

Bystrzyca Kłodzka

Ten tekst przeczytasz w 6 minutę/y

od siebie słów kilka

Bystrzyca Kłodzka to mało znana miejscowość znajdująca się niemal w centrum Kotliny Kłodzkiej przy ujściu rzeki Bystrzycy do Nysy Kłodzkiej. To nieco ponad 10-miesięczne miasto, którego stara część znajduje się na stromym wzniesieniu na rzeką Bystrzycą. Nieco starsi mieszkańcy Polski kojarzą tą miejscowość głównie z zapałek, które można było kiedyś powszechnie kupić.

Z daleka miasto wygląda jak stare warowne miasto średniowieczne przypominające może nawet miejscowość Motovun w Chorwacji. Bystrzyca Kłodzka może się pochwalić także niezwykle bogatą historią sięgającą nawet XI wieku. Początkowo może więc dziwić fakt, że miasto nie przedostało się do polskiego turystycznego mainstreamu. Teoretycznie miasto posiada wszystko co powinno posiadać tego typu historyczne miasto by turyści walili tutaj ze wszystkich stron świata ale tak się nie dzieje, ponieważ miasto delikatnie mówiąc jest bardzo zaniedbane.

Oczywiście widać tutaj pewnego rodzaju inwestycje w Starej części miasta oraz poza nim, ale to wszystko za mało by przyciągnąć tutaj chociażby turystów odwiedzających chętnie Kotlinę Kłodzką. Przyznajemy jednak, że miasto samo w sobie robi co może i na pochwałę zasługuje bystrzycka strona internetowa przeznaczona dla turystów https://turystyka.bystrzycaklodzka.pl/.

Na temat bazy noclegowej i gastronomicznej niewiele niestety możemy powiedzieć, ponieważ nie korzystaliśmy z tego typu udogodnień w tym miejscu. W starej części miasta widzieliśmy kilka niewielkich restauracji i barów, które w głównej mierze skierowane są raczej dla mniej wymagających turystów.

Bogata historia czesko-niemiecko-polska

Bystrzyca Kłodzka powstała w miejscu XI wiecznej czeskiej osady. Za założyciela miasta uważa się czeskiego rycerza Havela z Lemberka, który pod koniec XIII wieku założył osadę dla niemieckich kolonistów. Osadę tą nazwał Havelswerde. Wkrótce po założeniu miasto staje się prężnym ośrodkiem rzemieślniczym i już w 1319 roku zaliczało się do rzędu miast królewskich. Z tego powodu miasto silnie ufortyfikowano.

Pod koniec XIV wieku miasto liczyło blisko 1000 mieszkańców, a dokumenty wskazują także na istnienie szpitala. Rozwój miasta zatrzymuje w 1429 roku atak taborytów (taki turbo radykalny odłam chrześcijaństwa), którzy niszczą miasto. 30 lat później Bystrzyca Kłodzka za bezcen została wykupiona przez Jerzego, regenta królestwa Czech. Weszła wówczas do niedawno utworzonego Hrabstwa Kłodzkiego. Następnie w 1469 roku miasto zdobyły wojska Wrocławskie, które wypędzają zniego taborytów i husytów (mniej radykalni Taboryci).

Po wojnach husyckich następuje kolejny silny rozwój miasta. Prosperita Jednak nie trwała zbyt długo, ponieważ w 1475 roku miasto w znacznej spaliło się w wielkim pożarze. Jednak i po tej klęsce miasto ponownie odbudowuje się, pomimo wielu napięć spowodowanych istnieniem tutaj wielu radykalnych ruchów religijnych takich jak ruchy szwenkfeldystów, anabaptystów i huterytów. Ostatecznie sytuacja uspokaja się w połowie XVI wieku, gdy zaczyna dominować luteranizm. O świetności miasta w tym okresie świadczy fakt wybudowania wodociągu, ratusza oraz wydrukowania prawie całego rynku.

Pod koniec XVI wieku miasto zostaje wykupione przez Habsburgów. Ta okoliczność sprawia, że Bystrzyca Kłodzka stała się miastem frontowym wojny trzydziestoletniej. Skutkiem działań wojennych było wielokrotne niszczenie zabudowań miejskich oraz przymusowa rekatolizacja, dlatego w tym czasie blisko 70% mieszkańców ucieka. Po wojnie miasto po raz kolejny odbudowuje się, ale w przeciągu 100 następnych lat pięciokrotnie zabudowania trawią pożary.

W połowie XVIII wieku Bystrzyca Kłodzka staje się areną walk w czasie wojen Śląskich, co także nie pozwalało prosperować miasto w spokoju. W tym czasie miasto raz znajduje się raz po stronie królestwa Prus a raz po stronie Cesarstwa Austriackiego.

Współczesna historia

Wiek XIX to okres w którym w Bystrzycy Kłodzkiej rozwinął się przemysł z zapałczany, dzięki któremu miasto pomału się rozwijało. Szybszy rozwój miasta spowodowało wybudowanie linii kolejowej między Kłodzkiem a Międzylesiem. W czasie I i II wojny światowej miasto unika poważnych zniszczeń. Od 1945 roku miasto włączono do Polski a dotychczasową ludność niemiecką wysiedlono niemal całkowicie.

Najważniejsze atrakcje Bystrzycy
  • Rynek Główny i Ratusz – rynek stanowi naprawdę całkiem spory plac otoczony renesansowymi i barokowymi kamienicami, niestety większości dosyć zniszczonymi. Pośrodku rynku znajduje się wybudowane w 1852 roku renesansowy ratusz. Przy rynku znajduje się także dziesięciometrowa Kolumna Trójcy Świętej symbolizująca walkę Kościoła z Szatanem.
  • Mały rynek – to znacznie mniejszy plac od Rynku Głównego, ale warty zobaczenia ze względu na stojący na jego środku średniowieczny pręgierz. Znajduje się tu także jedyne w Polsce Muzeum Filumenistyczne, w którym zgromadzone są eksponaty związane z zapałkami i zapalniczkami.
  • Kościół św. Michała Archanioła – pochodzi prawdopodobnie z roku 1336, ale niestety dokumenty dotyczące jego budowy spłonęły w jednym z pożarów miasta. Istniejące zapisy mówią, że kościół kilkukrotnie przebudowywano. Pierwotnie wieża kościelna stanowiła fragment murów miejskich.
  • Średniowieczne Mury Obronne oraz Bramy miejskie – to całkiem dobrze zachowane elementy średniowiecznych fortyfikacji. W dużej mierze ochroniły się przed rozbiórką, ponieważ obecnie stanowią ściany wielu Kamienic. Brama Wodna w dolnej części miasta pochodzi z XIV wieku. Jej najciekawszym elementem jest autentyczna kratownica. Baszta Kłodzka i Wieża Rycerska powstały około 1580 roku i obecnie są wkomponowane w zabudowę miejską.
  • Posąg św. Jana Nepomucena – to zapewne druga najstarsza figura św. Jana Nepomucena w Polsce powstałe w 1704.
Dla miłośników aktywnego wypoczynku
  • Park miejski – znajduje się na całkiem stromy wzniesieniu po przeciwnej stronie Nysy Kłodzkiej niż Stare Miasto. To całkiem fajnie przygotowany Park z wieloma ścieżkami I elementami małej architektury. W parku na szczycie góry Parkowej znajdziemy Kaplicę św. Floriana.

Podsumowanie

Bystrzyca Kłodzka to z całą pewnością nie jest miejscowość godna polecenia dla turystów, ale będąc już w Kotlinie Kłodzkiej warto zajrzeć tutaj na godzinkę lub dwie. Można tutaj zobaczyć elementy średniowiecznej architektury miejskiej, które rzadko są w Polsce spotykane. Oczywiście trzeba przymknąć tutaj oko na ogromny nieład i zaniedbanie dużej części zabudowań na Starym Mieście, ponieważ większość kamienic jest w naprawdę fatalnym stanie i odraża. Wydaje się jednak że miasto robi co może by przywrócić miastu choć część blasku. Są tutaj miejsca gdzie można pospacerować i pozaglądać w różne zaułki, które mogą się co poniektórym turystom podobać.

Jako baza typowo noclegowa Bystrzyca Kłodzka może być nawet niezłym rozwiązaniem, ale w okolicy znajdziemy dużo lepiej położonych miejsc.

Poruszanie się po mieście samochodem jest stosunkowo proste, ponieważ miasto posiada obwodnicę i ruch tranzytowy wypchnięto poza miasto. W ścisłym centrum miasta parkingi są płatne, ale wokół dawnych murów miejskich znajdziemy całkiem sporo darmowych miejsc postojowych. Przypuszczamy, że nawet w sezonie będą one w dużej mierze puste.

położenie

Galeria zdjęć z wyjazdu

Może zainteresuje Cię również


Log in   /   Polityka prywatności   /   ZLOMBOL OFFICIAL   /   EUVIC   /   SAIMON-DESIGN   /   INDEX   /   KONTAKT


Theme by Anders Norén Improoved by LUŹNE GACIE BEZ SUWAKA

© 2018-2024 Luźne Gacie Bez Suwaka

-
UstawieniaPolityka prywatności