Luźne Gacie Bez Suwaka

#złombol #podróże #turystyka #motoryzacja

"Turyści nie wiedzą gdzie byli, podróżnicy nie wiedzą gdzie będą"Paul Theroux

Zbiornik (Jezioro) Dziećkowice

Ten tekst przeczytasz w 3 minutę/y

od siebie słów kilka

Zbiornik Dziećkowice podobnie jak jezioro Paprocany należy do dużych zbiorników wodnych jak na Górnośląski Okręg Przemysłowy. Jezioro to położone znajduje się w większości na terenie miasta Imielin stąd także jego druga nazwa czyli zbiornik imieliński. Zbiornik Dziećkowice to zbiornik poeksploatacyjny, który powstał w latach siedemdziesiątych XX wieku w miejscu wyrobiska zamkniętej kopalni piasku Maczki-Bór.

Obecnie Dziećkowice to jeden z najczystszych zbiorników w województwie śląskim, dlatego pełni funkcję zbiornika wody pitnej. Funkcja rekreacyjna to funkcja dodatkowa, zresztą infrastruktura wypoczynkowo turystyczna wokół zbiornika nie należy najbardziej rozbudowanych. Wynika to z faktu, że na terenie jeziora wprowadzono całkowity zakaz kąpieli. Zakaz ten podyktowano faktem, że zbiornik stanowi rezerwuar wody pitnej. Z drugiej strony co nie do końca zrozumiałe kluby jachtowe i sporty wodne mają się bardzo dobrze. Na wodach jeziora odbywają się częste zawody żeglarskie. Oczywiście zakazy zakazami, a ludzie i tak zrobią swoje, dlatego nad jeziorem znajdziemy wiele dzikich plaż, które są niewątpliwie bardzo urokliwe. Sprawiają one wrażenie bardzo dzikich, ale do większości prowadzi utwardzona ścieżka.

Zbiornik Dziećkowice można obejść lub objechać dookoła niemal przy samej linii brzegowej, ponieważ włóż wałów poprowadzono utwardzoną ścieżkę. Ciężko stwierdzić czy części tej ścieżki są ogólnodostępne, zwłaszcza te w okolicach punktu poboru wody, ale bramy są otwarte, a ochrony brak.

Nad zbiornikiem Dziećkowice znajduje się oczyszczalnia oraz zakład energetyczny, które psują nieco odbiór tego zbiornika. Z drugiej strony słaba infrastruktura wypoczynkowa, na którą skłądają się jacht kluby, pola biwakowe oraz nieliczne punkty gastronomiczne sprawiają, że czuć tutaj w niektórych miejscach dzikość.

Trochę o historii i o liczbach

Zbiornik ma powierzchnię 780 ha, długość 4,2km, szerokość 1,8km natomiast głębokość waha się między 4 a 12m. Obwód zbiornika wynosi nieco ponad 13 km. Zasilany jest przede wszystkim wodą przerzucaną z systemu rzek Skawa – Soła.

Formalnie Zbiornik Dziećkowice stanowi prywatną własność własność Arcelor Mittal, który wszedł w jego posiadanie kupując Hutę Katowice. Hucie Katowice, która zgodnie z nazwą znajduje się w Dąbrowie Górniczej, zbiornik był potrzebny do celów technologicznych. Podobnie zresztą było z zalewem w Poraju, który powstał jako zbiornik technologiczny dla Huty Częstochowa. Obecnie ze względu na zmiany technologiczne dla Huty Zbiornik stał się zbędny.

Podsumowanie i parkowanie

Jezioro Dziećkowice można określić jako godne polecenia na weekendowy spacer wzdłuż brzegów jeziora. Poza sezonem letnim nie znajdziemy tutaj zbyt wielu ludzi, więc będzie można odpocząć od zgiełku. Osoby szukające rozrywek i gastronomii będą zawiedzione, więc im polecamy pobliskie wcześniej wspomniane Paprocany lub Zalew Sosina.

Z parkingami nad Dziećkowicami jest raczej ciężko. Jeśli już jakieś są raczej dzikie i nieutwardzone. Utwardzone znajdują się natomiast w pobliżu nielicznych tutaj restauracji i przy klubie jachtowym.

położenie

Galeria zdjęć z wyjazdu

Może zainteresuje Cię również


Log in   /   Polityka prywatności   /   ZLOMBOL OFFICIAL   /   EUVIC   /   SAIMON-DESIGN   /   INDEX   /   KONTAKT


Theme by Anders Norén Improoved by LUŹNE GACIE BEZ SUWAKA

© 2018-2024 Luźne Gacie Bez Suwaka

-
UstawieniaPolityka prywatności