Ten tekst przeczytasz w 3 minutę/y
od siebie słów kilka
Zalew „Sosina” w Jaworznie znajduje w północno wschodniej części Jaworzna tuż nieopodal bardziej znanej atrakcji miasta czyli parku Gródek. Ten liczący blisko 50 ha zbiornik jest największym w Jaworznie i należy do najpopularniejszych miejsc wypoczynku, rekreacji i plażowania wśród okolicznych i nie tylko mieszkańców.
Zalew Sosina ma kształt nieco wydłużonej litery L i jest niemal całkowe otoczony lasem sosnowym. Po środku jeziora znajduje się cackiem spora wyspa na której gniazduje wiele ptaków. Niemal cała infrastruktura turystyczno-wypoczynkowa znajduje się we wschodniej części jeziorka. Wśród tej infrastruktury należy wymienić świetnie przygotowane i duże plaże z piaskiem na których znajdziemy kilka drzew więc nie będzie konieczności prażenia się słońcu. Oprócz tego znajdują się tutaj place zabaw, mała gastronomia, która częściowo działa całorocznie. Chętni znajdą tutaj także wypożyczalnię sprzętu wodnego oraz siłownię plenerową.
Jedną z większych atrakcji zalewu jest ścieżka pieszo rowerowa biegnąca wokół jeziora. Jej całkowita długość wynosi około 5 km, dlatego to idealne miejsce na popołudniowy spacer. Ścieżkę to poprowadzono tuż przy brzegu jeziora, więc z wielu miejsc można podziwiać piękną panoramę na wody zbiornika otoczonego bujnym lasem. Atrakcyjności ścieżce dodają liczne pomsty pływające oraz jej oświetlenie. Przypuszczamy, że wieczorową porą spacer tutaj musi robić duże wrażenie.
Trochę o historii i liczbach
Zalew Sosina powstał w roku 1967 w wyniku zalania kopalni piasku podsadzkowego „Szczakowa”. To obecnie bardzo czysty zbiornik z dobrej jakości wodą mimo swojej dosyć niewielkiej średniej głębokości wnoszącej niespełna 2 metry. Powierzchnia zbiornika w zależności od poziomu wody kształtuje się między 45 a 50 hektarów. Długość linii brzegowej zbiornika wynosi w przybliżeniu 4700 metrów.
Podsumowanie i parkowanie
Zalew Sosina to piękne i malownicze miejsce znajdujące się kilka kilometrów od centrum Jaworzna. Urzeka swoimi walorami krajobrazowymi, które sprawiają wrażenie pewnej dzikości. Z drugiej strony dobrze przygotowana i zadbana infrastruktura w postaci dwóch obszernych plaż, punktów gastronomicznych, ławeczek i ścieżek pieszo-rowerowych sprawia, że każdy znajdzie tutaj coś dla siebie. To miejsce z całą pewnością może konkurować z bardziej popularnym zbiornikami na Pogorii. Nas urzekła przede wszystkim piękna ścieżka biegnąca tuż przy brzegu wokół jeziora, która jest doskonałym miejscem spacerowym.
We wschodniej części jeziora przygotowano tutaj utwardzone miejsca parkingowe na około 300 – 400 samochodów, zatem jeśli nie przyjedzie się tutaj w upalny weekend nie będzie absolutnie żadnego problemu z parkowaniem. Nie wiemy jak z odpłatnością za te parkingi. W czasie naszego pobytu wjazdy były bezpłatne, ale bramka może sugerować konieczność zapłaty za parkowanie w czasie sezonu.