Luźne Gacie Bez Suwaka

Road Adventures

#złombol #podróże #turystyka #motoryzacja

"Turyści nie wiedzą gdzie byli, podróżnicy nie wiedzą gdzie będą"Paul Theroux

Nin

Ten tekst przeczytasz w 5 min.

od siebie słów kilka

Niewielka licząca nieco ponad tysiąc mieszkańców miejscowość Nin położna jest w Dalmacji Północnej w Chorwacji zazwyczaj nic nie mówi szerszemu gronu ludzi. To miejscowość położona kilkanaście kilometrów od znanej dużej miejscowości Zadar. Nin spełnia jednak niezwykle ważną rolę w historii Chorwackiej Państwowości. Można wręcz przyrównać Nin do polskiego Gniezna, jeśli chodzi o miejsce w historii.

Nin to naprawdę nieduża miejscowość położona na wyspie otoczonej laguną i polami solnymi. Mimo swoich niewielkich rozmiarów ma całkiem sporo do zaoferowania, ponieważ znajdziemy tutaj niezwykłą piaszczystą plażę lecznicze błota i całkiem sporo ciekawych obiektów starożytnej architektury.

Wielka historia małego miasta

Nin ma swoje początki około IX wieku p.n.e, kiedy to na tych terenach osadę stworzyło plemię Ilirów, która trwała do czasów Rzymskich. Rzymianie upodobali sobie tą osadę, ponieważ budowali tu forum, amfiteatr oraz największą w Dalmacji świątynię.

Gdy w VII wieku na pojawi się tu Słowianie miasto uległo prawie całkowitemu znaczeniu. Jednak około VIII wieku Chorwaci Nin odbudowali i stworzyli w nim ważny ośrodek administracyjny i kulturowy nowo powstałego państwa. Nin wzięły szturmem połączone siły Słowian i Awarów, podczas którego miasto zostało doszczętnie zniszczone. Wśród sojuszników znajdowali się również Chorwaci, którzy wkrótce odbudowali Nin, stwarzając tu kluczowy ośrodek administracyjny i religijny nowo założonego państwa chorwackiego. Miasto obok Biogradu i Klisu pełniło funkcję Chorwackiej rezydencji królewskiej. Jednakże to Nin był ośrodkiem koronacyjnym państwa aż do 1075 roku. Dodatkowo od około 950 roku Nin stał się siedzibą pierwszego chorwackiego biskupstwa podlegającego najprawdopodobniej bezpośrednio papieżowi. Biskupi Ninu zabiegali już w X wieku o możliwość prowadzenia liturgii w języku Chorwackim oraz Głagolicy.

Od XIV wieku Nin dostaje się pod kontrolę Wenecji i jego rozwój znacznie spowalnia, ponieważ dla Wenecjan istotniejszym miastem był pobliski Zadar. W 1646 roku Wenecjanie poświęcili nawet miasto w wojnie z Turkami, by ratować Zadar. Zburzone doszczętnie zostały wówczas pałac królewski biskupi. Od tego czasu Nin stał się prowincjonalną mieściną która nigdy nie odzyskała dawnej pozycji.

Ciekawe miejsca w małym mieście
  • Bramy miejskie – historyczna część Nina leży na wyspie na która prowadzą dwa mosty, a na końcu każdego z mostów znajdują się historyczne pochodzące z XVI wieku bramy miejskie górna [Gornja vrata] i dolna [Donja vrata].
  • Starówka – niewielka starówka Ninu zachowała swój średniowieczny charakter z kamiennymi kamienicami oraz wąskimi uliczkami. Obecnie to miejsce wypełniają restauracje, puby i sklepy z pamiątkami.
  • Grgur Ninski – to rzucający się w oczy pomnik Grzegorza z Ninu czyli biskupa z X wieku, znanego jako obrońca i orędownik prasłowiańskiego języka Głagolicy. Według legendy dotknięcie jego dużego płaca u stopy zapewnia pomyślność i szczęście, więc nie zaszkodzi to uczynić 😀
  • Kościół św. Krzyża [Crkva Svetoga Križa] – to przedromański niewielki kościół zbudowany około 800 roku i pełnił wówczas rolę katedry i siedziby biskupów. Za czasów królów w katedrze tej odbywały się koronacje królewskie. Kościół ten przetrwał w niezmienionej formie od czasów powstania i nigdy nie został zniszczony.
  • Kościół św. Anzelma [Crkva sv. Anselmo] – to kościół w centrum Ninu, zbudowany w XVIII wieku w miejscu dawnej katedry romańskiej. Wieża kościelna jest najwyższym budynkiem w Ninie i służy jako wieża widokowa.
  • Ruiny rzymskiej świątyni [Rimski Hram] – to niewielkie ruiny starożytnej rzymskiej świątyni, która w swoim czasie była największą w Dalmacji.
  • Dom rzymski [Rimska Kuća] – to ruiny bogatego rzymskiego domu, z którego zachowały się niezwykłe zdobienia na podłogach i fundamentach.
  • Promenada – po zewnętrznej stronie zachowanych murów obronnych poprowadzono malowniczą promenadę, która stanowi idealne miejsce na spacer.
  • Nin Chorwacja plaże – w okolicy miasta znajdują się niezwykłe jak na Chorwację piaszczyste plaże, choć niewielkie to przyciągają turystów.
  • Kościół św. Mikołaja [Crkva sv. Nikola] – to mikroskopijny kościół położony nieco na Ninem przy trasie Nin-Zadar. Budynek na planie koniczyny w okresie wojen z Turkami pełnił funkcje obronne. Według legendy królowie po koronacji pokazywali się poddanym przed tym właśnie kościołem.
Podsumowanie i parkowanie

Nin to takie niewielkie stare, ale jednocześnie urocze miasteczko, o którym słyszało naprawdę niewielu ludzi. Z tego powodu nie stanowi ono ani punktu docelowego wypadów wakacyjnych, a i wycieczki rzadko mają w planie to miasto. Najzwyczajniej w świecie Nin przegrywa konkurencję z bardziej znanym leżącym nieopodal Zadarem.

Naszym zdaniem warto tu jednak przyjechać przejść się promenadą zobaczyć zabytki i ewentualnie skorzystać z niezwykłej jak na Chorwację piaszczystej plaży. W mieście tym nie należy spodziewać się strasznych tłumów, dlatego zwiedza się je bardzo spokojnie i przyjemnych warunkach. Obejście starej części miasteczka nie zajmie nam więcej niż 1 godzinę, ale jeśli chcemy skorzystać z plaży to oczywiście odpowiednio więcej.

Samochód w Ninie blisko centrum możemy zaparkować na jednym z 3 parkingów. Parkingi te nie są wielkie, ale powinny być wystarczające. Wszystkie parkingi są oczywiście płatne całodobowo, ale ich koszt nie należy do wysokich.

położenie

Galeria zdjęć z wyjazdu

Może zainteresuje Cię również


Log in   /   Polityka prywatności   /   ZLOMBOL OFFICIAL   /   EUVIC   /   SAIMON-DESIGN   /   INDEX   /   KONTAKT


Theme by Anders Norén Improoved by LUŹNE GACIE BEZ SUWAKA

© 2018-2024 Luźne Gacie Bez Suwaka

-
UstawieniaPolityka prywatności