Ten tekst przeczytasz w 3 minutę/y
od siebie słów kilka
Gaj oliwny w Lun znajduje się w najbardziej na północ położonej miejscowości wyspy Pag Specyficzny klimat miasteczka sprawia, że gaje oliwne były tu zakładane od czasów starożytnych i teraz częściowo zdziczałe drzewa zdobią krajobraz północnego krańca wyspy. Utworzony tutaj w 1963 roku rezerwat botaniczny o nazwie Gaj oliwny w Lun obejmuje blisko 24 ha.
To naprawdę unikatowe miejsce tworzy tajemniczy, niezapomniany, uspokajający i relaksujący efekt dla zwiedzających. Drzewa tu znajdujące się sprawiają wrażenie nasadzonych bez ładu, co sprawia wrażenie autentycznego gaju. Oliwki zadziwiają tutaj swoim wzrostem i rozmiarem w pniu, który nierzadko przekracza 10 metrów. Najwspanialszy jest splot konarów i korzeni tych drzew, które tworzą wręcz surrealistyczną kompozycję. Między drzewami znajdują się murki graniczne tworzące labirynt, więc teoretyczne można się tu zgubić. Na szczęście bardzo dobrze oznaczono tu ścieżki spacerowe, dlatego będąc można rozkoszować się pięknem natury. W parku znajduje się kilka zjeść do do kamienistych plaż, więc dla chętnych istnieje możliwość popływania.
W wyznaczonym Rezerwacie znajduje się ponad 80 000 drzew oliwnych głównie gatunku „oblica“, które zostały zaszczepione na dzikie drzewa oliwki „Olea olaster linea”. Szacuje się, że przeciętny wiek drzew w gaju wynosi między 1000 a 1200 lat. Oznacza to, że gaje rozwijały się w czasie koronacji w Nin pierwszych królów chorwackich. Najstarsze drzewo w gaju oliwnym w Lunie ma podobno aż 1600 lat, a to oznacza, że drzewo pamięta czasy Rzymskie.
Informacja praktyczna
Rezerwat jest dosyć długi i posiada dwa wejścia oddalone od siebie o około 2 kilometry. Wstęp do gaju jest płatny, ale ceny są różne w zależności od wejścia. Południowe wejście z jakiegoś powodu jest tańsze i posiada lepszy parking.
Podsumowanie i parkowanie
Gaj oliwny w Lun to doskonałe miejsce na spacer na wyspie w upalne dni, ponieważ drzewa dają cień w którym można chwilę odpocząć. Ponad to miejsce to zielone miejsce wspaniale kontrastuje wspaniale kontrastuje z białymi skałami, które dominują na wyspie. Doskonale przygotowane i oznaczone ścieżki w rezerwacie sprawiają, że spacer nawet z małymi dziećmi będzie tutaj niesamowitą przygodą zwłaszcza, że można zboczyć z oznaczonych ścieżek i pochodzić wśród labiryntu drzew i niewysokich murków.
Trzeba mieć jednak na uwadze, że na terenie rezerwatu przechadzają się owce i kozy, które nie zawsze przyjaźnie podchodzą do turystów. Takim zwierzątkom lepiej zejść z drogi, albo udrapać się na murki :). To istotne zwłaszcza, że gaj oliwny w Lun nie sprawia wrażenia często odwiedzanego. Z drugiej strony brak innych turystów zdecydowanie poprawia odbiór tego miejsca.
Przy wejściach do gaju znajdują się parkingi, ale za parking przy południowym wejściu nic nie zapłacimy i dodatkowo znajduje się częściowo w cieniu.