Luźne Gacie Bez Suwaka

#złombol #podróże #turystyka #motoryzacja

"Turyści nie wiedzą gdzie byli, podróżnicy nie wiedzą gdzie będą"Paul Theroux

Pag

Ten tekst przeczytasz w 5 minutę/y

od siebie słów kilka

Miasto Pag leży praktycznie w samym centrum wyspy Pag na niewielkiej lagunie morskiej u ujścia sporej doliny. Miasto otaczają z obu stron biało-rudawe księżycowe góry. To najstarsze i największe miasto na wyspie obecnie zamieszkałe przez blisko 5 tysięcy mieszkańców. Miasteczko posiada typowe cechy chorwackich miasteczek z czasów Weneckich. Klimatyczne uliczki starego miasta wprawiają z zachwyt, ale ze względu na wielkość miejscowości nie znajdziemy tu tylu atrakcji co na przykład w Zadarze.

Niezwykłości miasta

Wyspa Pag, a zwłaszcza miasto Pag i Kolan, mogą pochwalić się długą tradycją produkcji sera. Tutejsze sery owcze uważane są za jedne z najlepszych na świecie. Sekretem tych specyficznie smakujących twardych serów jest sposób wypasu owiec. Owce pasą się tutaj na wielkich łąkach porośniętych szałwią i tymiankiem, więc mleko owiec ma specyficzny smak. Dodatkowo łąki te często pokrywane są solą morską, którą nanoszą tu wiatry ze znajdujących się tutaj solarni. Chętni mogą kupić tutaj lokalne sery, ale podobno najlepsze pochodzą z serowarni Gligora. Koszt tutejszych serów zwala jednak z nóg, dlatego nie próbowaliśmy ich 😉

Drugą niezwykłością Pagu są niezwykłe koronki, dlatego Pag można nazwać takim chorwackim Koniakowem. Koronkę pochodząca obecnie została wpisana na listę dziedzictwa niematerialnego UNESCO. Tradycja koronczarska rozwinęła się tutaj dzięki zakonnicom z miejscowego klasztoru benedyktynów. Zakonnice zaczęły haftować ozdoby w mieście już w XV wieku. Umiejętność haftowania szybko opanowały miejscowe kobiety, dla których ta umiejętność stała się ważnym źródłem dochodu. Podobno kobiety i zakonnice z Pagu haftowały ozdoby i obrusy dla cesarzowej Marii Teresy.

Historia miasteczka

Pierwsza wzmianka o mieście Pag pochodzi już z X wieku, kiedy miasto przeszło pod protektorat Chorwacki. W 1244 roku miasto Pag otrzymuje status Wolnego Miasta Królewskiego. Następnie w 1396 roku miasto wraz z całą wyspą otrzymuje autonomię w ramach decyzji Walnego Zgromadzenia Chorwackiego w Ninie. Od 1403 roku całą wyspa w wyniku sprzedaży przez króla Władysława przechodzi pod panowanie Weneckie.

W wyniku zagrożenia ze strony Turcji Wenecjanie zmieniają lokalizację miasta na taką która podniesie walory obronne tego miejsca. Budowa miasta obronnego Pag rozpoczyna się w 1433 roku i kończy już 30 lat później. W tym czasie nowe miasto mogło poszczycić się jednym z najnowocześniejszych układów urbanistycznych i obronnych. Stare miasto zostało w dużej mierze w wyniku tego procesu rozebrane. W XV wieku Pag stanowił bardzo ważne miejsce produkcji soli, która była uważana za bardzo istotny surowiec.

Nowe miasto aż do połowy XX wieku niewiele się zmieniło i pozostawało w stagnacji gospodarczej. W między czasie mury obronne rozebrano ponieważ przestały spełniać swoją rolę, zresztą od późnego średniowiecza wyspa nie stanowiła strategicznego punktu. Na początku lat 60 XX wieku nasilił się rozwój turystyki, co nadało impuls ogólnemu rozwojowi gospodarczemu.

Co ciekawego zobaczymy w mieście Pag
  • Plac Petra Krešimira IV – to historyczny główny plac miasta wokół którego rozbudowywano to średniowieczne miasto.
  • Kościół WNMP [Crkva Marijinog Uznesenja] – najcenniejszy zabytek wyspy Pag powstały w XV wieku. W kościele 5 bogato zdobionych ołtarzy z których ostatni powstał w XIX wieku.
  • Wieża Skrivanta [Kula Skrivanat] i wieża Kamerlengo [Kula Kamerlena] – wieżą są pozostałością systemu obronnego i murów miejskich. W wieży Kamerlengo obecnie zanajduje się magistrat.
  • Pałac Książęcy [Kneževni Dvor] – to najbardziej renomowany budynek Pag, który wzniesiony został w XV wieku. Przez lata zmieniał swoje przeznaczenie od pałacu Książęcego przez budynek administracji i więzienie. Aktualnie znajduje się tutaj muzeum koronek.
  • Pomnik koronczarki – to pomnik poświęcany Paskim koronczarkom
  • Most Katine – wyglądajacy na antyczny most powstały w 2010 roku łączący stare centrum miasta z wyspą na której znajdują się historyczne magazyny soli oraz plaża miejska.
  • Solana Pag – stare solarnie w których odparowywano wodę morską w celu otrzymania soli. Prawdopodobnie pierwsze solarnie powstały tutaj w X wieku, ale na skalę przemysłową sól zaczęto tu produkować w XV wieku za czasów Weneckich.
  • Stary Pag – to ruiny pierwotnej lokalizacji miasta. znajdują się one kilka kilometrów od obecnego centrum.

Podsumowanie i parkowanie

Pag sam w sobie nie należy do niezwykłych miast, które zapadają w pamięci na lata. Pag nie może się w żaden sposób równać z pobliskim Ninem czy dużo większym Zadarem. Samo historyczne centrum jest stosunkowo małe i zwiedzenie go wraz z solarniami nie zajmie nam więcej czasu niż godzinę. Na plus miejscowości należy zaliczyć bardzo małą liczbę turystów oraz dobre przygotowanie miasta pod ruch turystyczny. Zwiedzanie miasta można połączyć ze zwiedzeniem Gajów oliwnych w Lun lub spacerem po ścieżce Life On Mars. Dodatkową atrakcją wówczas będzie przejazd drogą D106 z na której znajduje się kilka punktów cudownych widokowych na miasto, okoliczne góry i morze.

Niedaleko centrum miasta znajduje się kilka parkingów płatnych na których nie powinno być problemu ze znalezieniem miejsca. My parkowaliśmy na parkingu w południowej części miasta przy nadbrzeżnej ulicy Šetalište Andrije Hebranga.

położenie

Galeria zdjęć z wyjazdu

Może zainteresuje Cię również


Log in   /   Polityka prywatności   /   ZLOMBOL OFFICIAL   /   EUVIC   /   SAIMON-DESIGN   /   INDEX   /   KONTAKT


Theme by Anders Norén Improoved by LUŹNE GACIE BEZ SUWAKA

© 2018-2024 Luźne Gacie Bez Suwaka

-
UstawieniaPolityka prywatności