Luźne Gacie Bez Suwaka

#złombol #podróże #turystyka #motoryzacja

"Turyści nie wiedzą gdzie byli, podróżnicy nie wiedzą gdzie będą"Paul Theroux

Katedra Narodzenia NMP w Sandomierzu

Ten tekst przeczytasz w 3 minutę/y

od siebie słów kilka

Katedra Narodzenia NMP w Sandomierzu to świątynia tak niesamowita, że zasługuje na osobny wpis w ramach naszej podróży do Sandomierza. Jest to pochodząca z XIV wieku, gotycka świątynia, wzniesiona przez Kazimierza Wielkiego. Znajduje się ona mniej więcej w połowie drogi między zamkiem a sandomierskim rynkiem. Katedra w okresie letnim może być mało widoczna, ponieważ otaczają ją wielkie stare drzewa. Nie mniej jednak nie sposób jej nie zauważyć.

Pierwotnie w miejscu gotyckiej Katedry stała romańska kolegiata. Bazylika powstała z inicjatywy króla, ponieważ ten starał się o odkupienie win za utopienie ze swojego polecenia wikariusza krakowskiego. Postawienie świątyń było warunkiem zdjęcia z króla papieskiej klątwy. Barokowa przebudowa świątyni pochodzi z 1670, natomiast w latach 1708–1776 nastąpiła także wnętrze świątyni przerobiono na styl barkowy.

Katedra Narodzenia NMP w Sandomierzu ma także swoją dzwonnicę, która nietypowo stoi poza ogrodzeniem świątyni. Obecna barokowa dzwonnica pochodzi z połowy XVIII wieku. W dzwonnicy znajdują się trzy dzwony, a największy z nich, zwany Michałem Aniołem, pochodzi z XVII wieku.

Katedra zaprasza do swoich wnętrz

W skarbcu katedry przechowywane są relikwie Drzewa Krzyża Świętego, które ofiarował Król Jagiełło. Król Jagiełło ufundował również imponujące freski bizantyjsko-ruskie w prezbiterium. Całe wnętrza Katedry mogą pochwalić się bardzo bogatym wręcz bizantyjskim wykończeniem. Uwagę zwraca pięknie zdobiony ołtarz, organy a przede wszystkim zespół kilkunastu obrazów na ścianach. Obrazy stanowią kalendarz, w skład którego wchodzi 12 malunków. Co interesujące, na każdym obrazie znajduje się tyle postaci, ile dni ma dany miesiąc, a każda postać ma swój numer.

Wyposażenie wnętrza jest późnobarokowe i rokokowe (ołtarz główny późnobarokowy z czarnego inkrustowanego marmuru, ołtarze boczne rokokowe. Polichromie w prezbiterium i na ścianach są w stylu bizantyjsko-ruskim. Ściany naw bocznych obudowane są boazerią z obrazami z lat 1708–1737 z cyklu „Martyrologium Romanum”. Wśród nich „Mord rytualny” czy przedstawianie rzezi ludności Sandomierza przez Tatarów.

W katedrze znajdują się liczne nagrobki i krypty. Pochowani w katedrze są osoby, które były zamienne dla ziemi Sandomierskiej

Zwiedzanie

Katedra Narodzenia NMP w Sandomierzu jest naprawdę niezwykła i warto zwiedzić ją dokładnie. Niestety świątynia jest bardzo chętnie odwiedzana przez turystów. Sprawia to, że wnętrze katedry jest wypełnione turystami. Wejście jest bezpłatne, ale mocno ograniczone czasowo. Skorzystanie z audio przewodników jest odpłatne, ale umożliwia wejście do krypt katedralnych. Warto skorzystać z tej opcji. Na miejscu można skorzystać także z usług miejskich przewodników, którzy za niewielką opłatą ze szczegółami opowiedzą o historii tego miejsca.

Z zabytków sakralnych Sandomierza Katedra Narodzenia NMP oraz Kościół św. Jakuba są punktami koniecznymi do zwiedzenia.

położenie

Galeria zdjęć z wyjazdu

Może zainteresuje Cię również


Log in   /   Polityka prywatności   /   ZLOMBOL OFFICIAL   /   EUVIC   /   SAIMON-DESIGN   /   INDEX   /   KONTAKT


Theme by Anders Norén Improoved by LUŹNE GACIE BEZ SUWAKA

© 2018-2024 Luźne Gacie Bez Suwaka

-
UstawieniaPolityka prywatności