Luźne Gacie Bez Suwaka

#złombol #podróże #turystyka #motoryzacja

"Turyści nie wiedzą gdzie byli, podróżnicy nie wiedzą gdzie będą"Paul Theroux

Pałac w Bycinie

Ten tekst przeczytasz w 4 minutę/y

od siebie słów kilka

Pałac w Bycinie to obecnie ruiny pałacu położone w niewielkiej wsi Bycina w województwie śląskim. To zabytkowy obiekt, którego historia sięga XVII wieku. Pałac ten jest jednym z największych zespołów pałacowych w województwie, dlatego na tle małej wsi mocno imponuje. Zbudowany został na planie litery L i pokryty dachem mansardowym. Dwupiętrowa rezydencja stoi w zaroślach tuż przy samej drodze we wsi. Elewacja była niegdyś ozdobiona imponującym portalem z herbem Topór Alberta Leopolda Paczyńskiego von Tenczin. W skład zespołu pałacowo-folwarcznego wchodzą także park, młyn, stodoła, dwa czworaki oraz oficyna. Mimo iż obecnie pałac jest w stanie ruiny, otoczony ogrodzeniem i niedostępny dla zwiedzających, jego architektura i historia wciąż budzą zainteresowanie.

Wejście na teren pałacu teoretycznie jest możliwe, ponieważ siatka odgradzająca go jest dziurawa. Nie polecamy jednak wejścia, ponieważ widoczne są oznaczenia „teren prywatny” oraz stan techniczny budynku jest słaby. Zadziwiać może świeżo wyremontowany dach, dzięki któremu sam budynek może jeszcze trochę postoi.

Historia

Miejscowość Bycina pojawiła się w dokumentach już w 1263 roku, a jej nazwa wywodzi się od staropolskiego słowa „byczyna”, oznaczającego miejsce wypasu byków. Pałac w Bycinie powstał z inicjatywy hrabiego Alberta Leopolda Paczyńskiego z Tenczyna w 1700 roku. Wcześniej wieś była własnością rodu Collonnów, a później hrabiów Paczyńskich, którzy nabyli ją w 1685 roku. Pałac zbudowany został prawdopodobnie na miejscu starszej budowli zwanej „Villa Biczina” i otrzymał barokowy styl.

Przez lata pałac przechodził z rąk do rąk, a jego właściciele wielokrotnie go przebudowywali. Po wielkim pożarze w 1867 roku książęta Hohenlohe-Oehringen dokonali znaczących zmian. Wedle opisów rozebrali wieżę, zmienili dach i zamurowali krużganki.

Podczas II wojny światowej pałac został częściowo zniszczony, a po jej zakończeniu urządzono w nim mieszkania komunalne. W latach 90. XX wieku pałac sprywatyzowano, a nowy właściciel rozpoczął jego odbudowę, którą jednak szybko przerwał. Obecnie pałac stoi opuszczony, a jego stan systematycznie się pogarsza.

Ciekawostki i legendy

Jednym z najciekawszych elementów pałacu jest kaplica pod wezwaniem Świętej Trójcy, wzniesiona około 1730 roku. Jej sklepienie zdobi późnobarokowa polichromia przedstawiająca Wniebowzięcie Matki Bożej oraz czterech Ojców Kościoła. Mimo że polichromia niszczeje, wciąż robi duże wrażenie.

Z istniejących dokumentów wynika, że podczas przebudowy po pożarze pałacu w 1867 roku rozebrano wieżę pałacową, ale na żadnych wcześniejszych rycinach i fotografiach wieży nie ma.

Istnieje legenda o podziemnym przejściu łączącym pałac w Bycinie z zamkiem w Toszku. Choć nie ma na to dowodów, mieszkańcy wsi opowiadają historie o odkrytych drzwiach prowadzących do podziemi, które szybko zalane zostały wodą po ich otwarciu.

W XX wieku, po upadku PRL, pałac nabyła prywatna firma Monument Investment Poland, planująca przekształcenie go w centrum szkoleniowo-hotelarskie. Plany te jednak nie zostały zrealizowane, a w 2019 roku nowym właścicielem został Aleksander Harkawy, konserwator zabytków ze Śląska.

podsumowanie i parkowanie

Pałac w Bycinie to obiekt o bogatej, choć mało znanej historii, który niestety popada w coraz większą ruinę. Niegdyś był to z pewnością majestatyczny budynek, dlatego jego obecny stan bardzo boli. Istnieje jednak nadzieja, że znajdą się środki i chętni do jego odrestaurowania, co pozwoliłoby przywrócić mu dawny blask i uczynić z niego atrakcję turystyczną. Obecnie zabytek jest niedostępny dla zwiedzających, choć nie powinno być problemów z wejściem na jego teren. Pałac w Bycinie zasługuje na uwagę, ale nie warto tutaj specjalnie przyjeżdżać by go zobaczyć.

Zaparkować można bez problemu przed samym pałacem od strony ulicy rolniczej. Nie ma tu specjalnego parkingu, ale auto można zostawić przy drodze.

położenie

Galeria zdjęć z wyjazdu

Zobacz Także


Log in   /   Polityka prywatności   /   ZLOMBOL OFFICIAL   /   EUVIC   /   SAIMON-DESIGN   /   INDEX   /   KONTAKT


Theme by Anders Norén Improoved by LUŹNE GACIE BEZ SUWAKA

© 2018-2024 Luźne Gacie Bez Suwaka

-
UstawieniaPolityka prywatności