Luźne Gacie Bez Suwaka

#złombol #podróże #turystyka #motoryzacja

"Turyści nie wiedzą gdzie byli, podróżnicy nie wiedzą gdzie będą"Paul Theroux

Półwysep Jandia [Jandía], Cofete, Morro Jable

Ten tekst przeczytasz w 7 minutę/y

od siebie słów kilka

Półwysep Jandia nazywany bywa często perłą Fuerteventy ze względu na swoje piękno i swoistą dzikość. Znajduje się on południowo-zachodniej części wyspy Fuerteventura. Wyspa ta natomiast wchodzi w skład archipelagu Wysp Kanaryjskich należących do Hiszpanii.

Półwysep geograficznie usytuowany jest w całości w gminie Pájara i łączy się z resztą wyspy poprzez piaszczysty, pustynny przesmyk o nazwie Istmo de la Pared. Półwysep charakteryzuje się dosyć zróżnicowanym krajobrazem. Zajedziemy tutaj zarówno urwiste klify na południowo-zachodnim wybrzeżu oraz piękne i szerokie piaszczyste plaże na wschodzie i zachodzie. Centralną część półwyspu stanowią strzeliste góry będące pozostałością po kalderze stratowulkanu. Półwysep Jandia leży w strefie klimatu typowo zwrotnikowego, czyli przez większość czasu pogoda będzie tutaj ciepła i sucha. To czyni go idealnym miejscem na wakacje przez cały rok. Trzeba jednak pamiętać, że jak na całej Fuertaventurze wiatr może być problematyczny zwłaszcza w górzystych partiach oraz na zachodnim wybrzeżu.

Najwyższym punktem półwyspu, a zarazem całej wyspy, jest Pico de la Zarza, wznoszący się na wysokość 807 m n.p.m. Od 1987 roku większość półwyspu jest chroniona jako Parque Natural de Jandía, co podkreśla jego unikalne walory przyrodnicze.

Historia

Historia półwyspu Jandia jest ściśle związana z jego wulkanicznym pochodzeniem. Powstał on około 21 milionów lat temu jako osobna wyspa, która z czasem połączyła się z resztą Fuerteventury. W szczytowym momencie swojego rozwoju, czyli około 14-15 milionów lat temu, półwysep Jandia (wówczas wyspa) miał średnicę około 30 km i wysokość co najmniej 1500 m. W wyniku późniejszych erupcji wulkanicznych, północna połowa kaldery wulkanicznej zapadła się pod powierzchnię morza, tworząc charakterystyczny półksiężycowy kształt półwyspu.

Najciekawsze miejsca do zwiedzania

Półwysep Jandía oferuje wiele atrakcji turystycznych, które przyciągają zarówno miłośników przyrody, jak i amatorów plażowania:

  • Plaża Jandía Playa – to jedna z najdłuższych i najszerszych plaż na całej wyspie. Doskonale przygotowana dla miłośników plażowania. Tuż przed plażą znajduje się obszar chroniony fauny i flory porośnięty roślinnością pośród której spotkać można tysiące wiewiórek górskich. Cecha charakterystyczną plaży jest latarnia rozdzielająca plażę na część północną i południową.
  • Plaża Cofete – to dzika i niezwykle malownicza plaża na zachodnim wybrzeżu. W całości znajduje się w na terenie parku Parque Natural de Jandía. By dojechać na tą plażę trzeba pokonać blisko 15 kilometrowy odcinek szutrowej drogi przez góry. I to właśnie te góry widziane z plaży nadają jej niepowtarzalnego charakteru.
  • Plaża Sotavento – to ogromna plaża na północ od plaży Jandia. Cechą charakterystyczną tej plaży są tworzące się laguny, które okresowo są zalewane przez przypływy. Katesurferzy i Windsurferzy uważają to miejsce za jedne znajlepszych miejsc do uprawiania tych sportów.
  • Villa Winter – tajemnicza posiadłość z fascynującą historią.
  • Morro Jable – to główny kurort wypoczynkowy półwyspu.
  • Pico de la Zarza: Najwyższy szczyt półwyspu oferujący spektakularne widoki na okolicę.
Morro Jable

Morro Jable to największa miejscowość na półwyspie Jandia i z tego powodu stanowi centrum turystyczne i handlowe tego regionu. Znajduje się ono na południowo-wschodnim wybrzeżu i oferuje wiele hoteli o zróżnicowanym standardzie, dzięki czemu każdy znajdzie tu coś dla siebie.

Kurort zachwyca przede wszystkim długą na ponad 4 km plażą Jandía Playa. Ciekawostką są natomiast targi senegalskie, które odbywa się tu dwa razy w tygodniu. Na targach tych można kupić rękodzieło oraz różne lokalne towar zwłaszcza przetwory z koziego mleka i aloesu.

W Morro Jable znajduje się również charakterystyczna latarnia morska, widoczna z daleka. Spacerując w jej okolicy, można spotkać sympatyczne pręgowce berberyjskie, czyli lokalne wiewiórki. W porcie miejskim znajduje się tzw. „przedszkole dla żółwi”. To miejsce to tak naprawdę ośrodek zajmujący się ochroną i reintrodukcją żółwi morskich.

Villa Winter i jej tajemnice

Villa Winter, znana także jako Dom Zimowy, znajduje się w niewielkie rybackiej miejscowości Cofete na południowo-zachodnim krańcu wyspy Fuerteventura. Willę wzniósł niemiecki inżynier Gustav Winter, który wysławił się budową wielu obiektów inżynieryjnych na Fuercie i Grand Canarii. Odludne położenie, niezwykła konstrukcja budynku oraz niespójne informacje sprawiają, że willa owiana jest wieloma tajemnicami. Budowla ma dwie kondygnacje, umocnioną piwnicę oraz wieżę widokową.

Kontrowersji dotyczących willi dostarcza już sama data budowy, ponieważ źródła podają różne daty, od 1937 roku do 1958 roku. Oficjalne hiszpańskie dokumenty wskazują na rok 1946, ale żyjący do niedawna świadkowie wspominają, że budynku strzegli hitlerowcy. Lokalna ludność przywołuje historie z których wynika, że w budowę zaangażowana była armia hiszpańska oraz przymusowi robotnicy z pobliskiego obozu jenieckiego.

Kolejnych kontrowersji dostarczają teorie dotyczące przeinaczenia budynku. Jedna z teorii głosi, że willa służyła jako baza zaopatrzeniowa dla nazistowskiej floty podwodnej, ale mała głębokość wód w tym rejonie czyni to mało prawdopodobnym. Inna teoria zakłada, że wieża willi była używana jako latarnia morska. Natomiast wdowa po Winterze w swoich dziennikach twierdziła, że willę wzniesiono jako centralny punkt majątku rolniczego. To też mało prawdopodobne, ponieważ okolicę stanową tereny półpustynne.

Willa posiada także osobliwe obiekty w swoich wnętrzach. Znajdziemy tutaj tunele zabezpieczone karatami, specyficzne systemy wentylacyjne i obiekt przypominający piec krematoryjny. Te elementy doprowadziły do spekulacji, że mogło to istnieć tajne niemieckie laboratorium. Inni z kolei twierdzą, że przeprowadzano tu operacje chirurgii plastycznej oficerom nazistowskim.

Obecny mieszkaniec posiadłości pan Pedro twierdzi, że młodości w piwnicach znajdowały się pomieszczenia z kajdanami oraz wskazuje miejsce gdzie przed willą znajdował się pas startowy.

Mimo licznych legend i teorii, prawdziwe przeznaczenie i historia Villi Winter pozostają niejasne, co dodaje jej niezwykłego tajemniczego uroku i przyciąga turystów na Półwysep Jandia.

Zwiedzanie możliwe jest tylko za zgodą właściciela. Willa nie jest oficjalnie udostępniona dla zwiedzających.

Kilka informacji praktycznych

Do poruszania się po półwyspie najlepiej wypożyczyć na miejscu samochód, ponieważ obszar obejmujący ciekawe miejsca nalży do rozległych. Na południe od miejscowości Moro Jable zaczyna się obszar chroniony parku Parque Natural de Jandía i nie występują tutaj drogi asfaltowe. Poruszać się po nich można jednak zwykłym samochodem, ale należy uważać, ponieważ zjeżdżając z drogi można z łatwością przebić oponę na ostrych skałach. Przejazd samochodem z Moro Jable na plażę Cofete czyli odcinaka 20 km zajmuje około 1 godziny.

Wypożyczenie samochodu kosztuje w roku 2024 mniej niż 40€ za cały dzień. Procedury w większości wypożyczalni są uproszczone do minimum. Nie ma konieczności zostawiania kaucji, a do podpisania umowy wystarczy prawo jazdy.

Wydaje się, że wszystkie parkingi na Półwyspie są darmowe.

Odradzamy poruszanie się po zmroku, ponieważ można wpaść na stada wolno biegających kóz. Dodatkowo w niektórych miejscach można z łatwością „zgubić” drogę.

Podsumowanie

Półwysep Jandía to jedno z najpiękniejszych i bardziej dzikich miejsc na Fuerteventurze, oferujące niesamowite widoki i atrakcje dla turystów. Jego unikalne połączenie walorów przyrodniczych, bogatej historii i wspaniałych plaż czyni go idealnym miejscem na relaks i aktywny wypoczynek. Półwysep Jandia jak i cała Fuertaventura ze względu na swój klimat umożliwia zwiedzanie przez cały rok, dlatego każdy miłośnik Wysp Kanaryjskich powinien odwiedzić.

położenie

Galeria zdjęć z wyjazdu

Może zainteresuje Cię również


Log in   /   Polityka prywatności   /   ZLOMBOL OFFICIAL   /   EUVIC   /   SAIMON-DESIGN   /   INDEX   /   KONTAKT


Theme by Anders Norén Improoved by LUŹNE GACIE BEZ SUWAKA

© 2018-2024 Luźne Gacie Bez Suwaka

-
UstawieniaPolityka prywatności