Luźne Gacie Bez Suwaka

Road Adventures

#złombol #podróże #turystyka #motoryzacja

"Turyści nie wiedzą gdzie byli, podróżnicy nie wiedzą gdzie będą"Paul Theroux

Julierpass [Passo del Giulia]

Ten tekst przeczytasz w 3 min.

od siebie słów kilka

Przełęcz Julierpass, znana również jako Passo del Giulia w języku włoskim, to przełęcz górska położona w Szwajcarskich Alpach Retyckich, w kantonie Gryzonia. Wysokość przełęczy to 2284 m n.p.m i otaczają ją wysokie nagie szczyty górskie Piz Lagrev (3165 m), Piz Julier (3380 m), Piz Gügliet (3159 m). Sama przełęcz jest dosyć rozległa i pokryta pastwiskami. Przy samej drodze na szczycie Julierpass znajduje się niewielkie jeziorko Lej da Güglia. Według przewodników to jedna z piękniejszych przełęczy Alpejskich, na którą warto wjechać o każdej porze roku. Często nawet zimą droga przez przełęcz pozostaje przejezdna, ponieważ nie występuje tutaj duże zagrożenie lawinowe.

Przez przełęcz Julierpass przebiega droga numer 3, łącząca miejscowości Silvaplana i Chur. Droga przebiega na sporej wysokości, ale podjazd i zjazd nie należy do trudnych, ponieważ średnie nachylenie podjazdu wynosi 4% a maksymalne 10%. Droga jest szeroka a zakręty dobrze wyprofilowane. Przed samym szczytem ja na większości malowniczych przełęczy należy uważać na duże zagęszczenie ruchu. Duża część trasy przebiega powyżej linii drzew więc widoki są tutaj naprawdę oszałamiające. Momentami naprawdę trudno skupić się na prowadzeniu samochodu

W okolicach przełęczy początek mają tylko dwa szlaki górskie. Jeden, północny prowadzi na Piz Julier (3380 m), czyli jeden z najwyższych szczytów w okolicy. Trasa ta powyżej przełęczy Fuorcla Albana (2870 m) wymaga bardzo dużego doświadczenia, ale widoki ponoć wynagradzają trud. Drugi szlak podobno bardziej turystyczny prowadzi na malowniczą przełęcz Fuorcla Grevasalvas (2688 m) wzdłuż jeziora Leg Grevasalvas.

Kilka ciekawostek

Przełęcz Julierpass stanowiła ważną przeprawę, już czasach rzymskich zbudowano tutaj przeprawę po której mogły przejeżdżać wozy kołowe. W okolicach szczytu istniało także Rzymskie sanktuarium, ale nie wiadomo komu zostało poświęcone. Pod koniec IX wieku na szczycie istniała karczma raz strażnica celna. W późniejszych latach przełęcz straciła na znaczeniu poprzez wybudowanie wygodniejszych dróg przez przełęcze Septimer i Splügen.

Pierwsza szeroka i utwardzona droga przez przełęcz Julierpass powstała 1820 roku. Przed II Wojną Światową zbudowano tutaj silne umocnienia chroniące Szwajcarię zarówno od strony Austriackiej jaki Włoskiej.

W 2017 roku na szczycie przełęczy zbudowano … teatr, którego inicjatorem był reżyser teatralny Giovanni Netzer. Budynek ma kształt 10-bocznej gwiazdy i kolorze rdzawo rudym.

Podsumowanie i parkowanie

Przełęcz Julii w w poludniowiowo-wschodniej Szwajcarii urzeka. Jest choć jest ona typowa dla większości alpejskich przełęczy to jest niezwykła jak każda z nich. Naprawdę trudno skupić się tutaj na prowadzeniu samochodu. Kręte drogi na podjeździe i na zjeździe. Kolorowe zielone szwajcarskie dolinki widoczne z trasy, cudowne widoki. W czasie naszego przejazdu niestety niskie chmury zasłaniały często widoki jednakże z drugiej strony mgła dodawały magii. Polecamy przejazd tą trasą, na której można zobaczyć wiele jeziorek, naturalnych i sztucznych wraz ze spektakularnym wysokimi na kilkaset metrów tamami od włoskiej strony.

Na szczycie znajduje się obszerny parking na którym bez trudu można pozostawić samochód.

położenie

Galeria zdjęć z wyjazdu

Może zainteresuje Cię również


Log in   /   Polityka prywatności   /   ZLOMBOL OFFICIAL   /   EUVIC   /   SAIMON-DESIGN   /   INDEX   /   KONTAKT


Theme by Anders Norén Improoved by LUŹNE GACIE BEZ SUWAKA

© 2018-2024 Luźne Gacie Bez Suwaka

-
UstawieniaPolityka prywatności