Luźne Gacie Bez Suwaka

Road Adventures

#złombol #podróże #turystyka #motoryzacja

"Najlepsze podróże zaczynają się z pełnym bakiem i otwartym umysłem."

Czechy

Ten tekst przeczytasz w 4 min.

Bośnia i Hercegowina – MAPA ODWIEDZONYCH MIEJSC

Travelers' Map is loading...
If you see this after your page is loaded completely, leafletJS files are missing.

kliknij w znacznik na mapie by otworzyć opis odwiedzonego miejsca.

Podstawowe informacje o kraju

Oficjalna nazwaCzechy
StolicaPraga
JęzykCzeski (4 głównych dialektów)
Liczba mieszkańców10,7 mln
Powierzchnia78 tyś. km2
Walutakorona czeska (CZK)
Kurs waluty1 CZK ~ 0,185 PLN
Główna religiaateizm, katolicyzm
Pakt wojskowyNATO
Unia EuropejskaTAK
Strefa SchengenTAK

Ważne numery i telefony placówek znajdziesz TUTAJ

Ogólnie o kraju i mieszkańcach

Czechy to niewielki kraj u naszych południowych sąsiadów, który nie licząc Pragi nie kojarzy się z turystyką. Jednakże to kraj bardzo interesujący w którym oprócz ciekawostek przyrodniczym znajdziemy dużą ilość dobrze zachowanych perełek architektury. Rozwój kraju należy ocenić jako podobny do Polski, nie ma tutaj widocznego bogactwa, ani biedy.

Mieszkańcy są stosunkowo przyjaźni, ale Polaków nie lubią, ponieważ Polak w Czechach to synonim złodzieja i cwaniaka. Czesi to także ludzie ponad wszystko pragmatyczni, dlatego jeśli coś nie przyniesie im korzyści lub przyjemności zazwyczaj tego nie robią.

Czesi zasadniczo posługują się oficjalnie językiem czeskim, ale to w dużej mierze to język sztuczny stworzony na potrzeby kodyfikacji. W Praktyce najbliższy czeskiemu literackiemu są dialekty tzw. Grupy Czeskiej (okolice Pragi). Czeskie dialekty śląskie są mocno zbliżone do języka polskiego i tym samym całkiem sporo różnią się od języka literackiego. Dialekty morawskie podobne są natomiast do języka Słowackiego i różną się od literackiego głównie sposobem odmiany wyrazów i udźwiękowieniem niektórych samogłosek.

Ceny

Ceny w Czechach są nieznacznie wyższe niż w Polsce, ale nie dotyczy do cen w punktach gastronomicznych. W restauracjach i pubach zapłacimy mniej niż w naszym kraju. Koszt dużej pizzy i dwóch piw to wydatek około 50 -60 zł. Szczególnie duża różnica widoczna jest w cenach napojów, które u naszych południowych sąsiadów są co najmniej połowę niższe. W kraju knedelków polecamy jednak zjeść knedlami właśnie z sosem z dziczyzny. To lepsze niż pizza i zapłacimy za to także nie duże pieniądze.

Ceny noclegów w Czechach także wydają się nieco niższe, ale nie należy brać tego za pewnik. Na stacjach benzynowych zapłacimy także troszkę więcej, zwłaszcza ceny LPG są zauważalnie wyższe.

Bezpieczeństwo

W Czechach możemy czuć się bardzo bezpiecznie podobnie jak w Polsce. Nie występują tutaj zagrożenia naturalne ani terrorystyczne.

Historia w skrócie

Osadnictwo na obszarze Czech sięga czasów prehistorycznych, ale Słowianie przybyli na tez ziemie w VI i VII wieku, którzy stworzyli na tym terenie tzw. państwo Samona, w którego skład wchodzili Czesi i Morawianie. Państwo to jednak szybko upadło i podzieliło się. W X wieku Czechy stały się niezależnym księstwem pod rządami pierwszych Przemyślidów. Kolejne stulecia to częste zmiany granic i podległości ziem. W 1348 r. Karol IV ustanowił Koronę Czeską, w skład której wchodziło Królestwo Czech, Margrabstwo Moraw, różne księstwa śląskie i Łużyce.

Względnie większa stabilizacja na tym obszarze następuje dopiero w XVII wieku, gdy Czechy stały się częścią monarchii Habsburskiej. Jednak w tym okresie Czechy zaczęły się germanizować i tracić sukcesywnie ziemie na północy. Najpierw Łużyce, potem ziemię kłodzką i na końcu Śląsk. Działo się to za zgodą szlachty, która w dużej części była niemieckiego pochodzenia.

W 1804 roku Ziemie Korony Czeskiej stają się integralną częścią Cesarstwa Austriackiego. W utworzonym w 1815 roku Związku Niemieckim (XIX wieczna organizacja zrzeszająca państwa niemieckie) Czesi nie mieli swojego przedstawicielstwa. Następnie w 1867 roku ziemie Czeskie wchodzą w skład Austro-Węgier. Jednak w tym czasie zaczyna się odrodzenie narodowości czeskiej. Przejawem tego ruchu jest odtworzenie języka narodowego, który przez długi czas na poziomie administracyjnym nie istniał.

Po I Wojnie Światowej i rozpadzie Austro-Węgier utworzone zostaje niepodległe państwo Czechosłowackie, które rozwija się bardzo szybko, ale pojawiają się napięcia etniczne między Niemcami Czechami i Słowakami.
W czasie II wojny światowej Niemcy dokonują aneksji Czech w 1939 roku, choć społeczeństwo czeskie stawia pewien opór. Słowacy proklamują niepodległość jako sojusznicy Niemiec.

Po wojnie odtworzona komunistyczna Czechosłowacja znajduje się pod protektoratem Rosyjskim. W 1968 roku Czechosłowacja próbuje zrzucić jarzmo komunizmu podczas tzw. Praskiej Wiosny, ale szybka interwencja wojsk Układu Warszawskiego niweczy wysiłki.

W 1989 roku w wyniku tzw. Sametowej Rewolucji Czechosłowacja przekształca się w państwo demokratyczne, które 1993 roku pokojowo rozpada się na Czechy i Słowację. Karaj wchodzi do Unii Europejskiej w 2004 roku.

Zobacz więcej

Indeks miejsc odwiedzonych w tym kraju


Log in   /   Polityka prywatności   /   ZLOMBOL OFFICIAL   /   EUVIC   /   SAIMON-DESIGN   /   INDEX   /   KONTAKT


Theme by Anders Norén Improoved by LUŹNE GACIE BEZ SUWAKA

© 2018-2024 Luźne Gacie Bez Suwaka

-
UstawieniaPolityka prywatności