Ten tekst przeczytasz w 9 min.
od siebie słów kilka
Szklarska Poręba to niewielkie miasto położone w malowniczych Karkonoszach, jednym z najpiękniejszych pasm górskich w Polsce. To popularny ośrodek turystyczny, który przyciąga zarówno miłośników przyrody, jak i entuzjastów aktywnego wypoczynku przez cały rok.
Nazwa miasta związana jest nieodzownie z jego historią, ponieważ pierwszy człon nawiązuje do tradycji wytopu szkła na tych terenach. Druga część nawiązuje do silnie rozwiniętego tutaj przemysłu drzewnego , a głównie wyrębu lasów.
Miasto otacza przepiękna przyroda z górami, gęstymi lasami i wieloma czystymi rzekami. Cudowne krajobrazy towarzyszą turystom podczas wędrówek po górskich szlakach oraz narciarzom na stokach. Wodospady, w tym słynny Wodospad Kamieńczyka, oraz malownicze formacje skalne nadają temu miejscu niepowtarzalny charakter.
Samo miasto Szklarska Poręba mimo ciekawego położenia, wciśnięte w wąską dolinę, oraz długiej historii do najpiękniejszych nie należy. Nie znajdziemy tutaj intersujących obiektów architektonicznych przypominających o historii tego miejsca. Jednakże samo miasto jako baza noclegowa dla turystów jest świetne. Znajdziemy tutaj bogatą bazę noclegową oraz restauracyjną. W mieście są także punkty obsługi wszelkiej maści turystów, dlatego wypożyczalnie i serwisy narciarskie, rowerowe, quadowe są tutaj na każdym rogu.
Historia Szklarskiej poręby w skrócie
Początki osadnictwa na terenach dzisiejszej Szklarskiej Poręby datuje się na XIII wiek, gdy osadnicy związani z zakonem joannitów ze Strzegomia zajmowali się wyrębem drzew oraz wydobywaniem kwarców i innych kamieni półszlachetnych w okolicy. Pierwsze zmianki o hucie szkła pochodzą już z połowy XIV wieku, wzmianki te mówią „że huta szkła stała tu od dawna”.
W 1575 r. powstała huta nad Czeską Strugą założona przez czeskiego mistrza Bèdřicha, produkująca białe szkło ołowiowe. Rozpoczęła ona nową erę w dziejach Szklarskiej Poręby, gdyż szkło tutaj produkowane znalazło należało do bardzo cenionych ze względu na swoją jakość. W kolejnych stuleciach powstało tutaj jeszcze kilka hut i wszystkie podobno były doskonałe w swojej dziedzinie. Na początku XVIII wieku, gdy odkryto tutaj złoża pirytów rozwinął się na krótko przemysł siarkowy.
W drugiej połowie XIX wieku zaczęła się dynamiczna rozbudowa miasta oraz jego powolne przeobrażenie w miejscowość turystyczną. W 1820 roku otwarto pierwszą ścieżkę na Szrenicę, która stała się atrakcją dla turystów. Budowano schroniska i infrastrukturę turystyczną. W 1886 roku połączono dwie mniejsze miejscowości – Schreiberhau i Ober-Schreiberhau, tworząc Szklarską Porębę, której nazwa obowiązuje do dziś.
W okresie międzywojennym turystyka w regionie już kwitła. Wzrastało zainteresowanie przyrodą i kulturą. Powstały nowe hotele, pensjonaty oraz kolej linowa na Szrenicę.
Po II wojnie światowej miasto weszło w skład Polski. Rozwijała się infrastruktura turystyczna, a region stał się ośrodkiem zimowych sportów oraz letnich wędrówek. W tym czasie znaczenie przemysłu przestało się liczyć dla miasta.
Dziś Szklarska Poręba to ceniony ośrodek turystyczny oferujący zimowe sporty oraz letnie aktywności. Przyciąga zarówno miłośników przyrody, jak i osoby zainteresowane historią i kulturą regionu.
Najważniejsze atrakcje Szklarskiej Poręby
- Schroniska i szlaki górskie – szerzej opisane w rozdziale poniżej.
- Wodospad Kamieńczyka to jeden z najwyższych wodospadów w Karkonoszach. Znajduje się w malowniczym otoczeniu i oferuje imponujący widok na kaskady wodne.
- Szklarki Wodospad to natomiast drugi co do wielkości wodospad w Szklarskiej Porębie, który znajduje się niedaleko schroniska Szklarka.
- Trasa Spacerowa Pod Reglami to piękna ścieżka prowadząca przez lasy na zboczu Szrenicy, idealna na spokojny spacer, nordic walking lub bieganie.
- Złoty Widok jeden z najpiękniejszych punktów widokowych w całych Sudetach. To doskonale przygotowane miejsce dla turystów które porównać można jedynie z Gubałówką.
- Chybotek to wielki kilku tony głaz będący atrakcją turystyczną ze względu na to, że się chybocze ;). Znajduje się niedaleko tarasu Złoty Widok
- Muzeum Mineralogiczne to ciekawe miejsce dla miłośników nauki o minerałach. Zbiory prezentują różnorodność kryształów i kamieni znalezionych w Karkonoszach.
- Kolej Linowa na Szrenicę: to jedna z najpopularniejszych atrakcji w mieście. Koleją linową można dostać się na szczyt Szrenicy, skąd roztacza się piękny widok.
- Huta Szkła Julia to muzeum, gdzie można zobaczyć tradycyjne techniki wytwarzania szkła
- Stok narciarski na Szrenicy czyli coś co przyciąga miłośników narciarstwa. Stok ten należy do najpopularniejszych w Polsce oferuje różne trasy i doskonałe warunki do zimowej rozrywki.
W okolicy szklarskiej warto zobaczyć także
- Zamek Chojnik: Choć położony nieco dalej, zamek jest popularnym celem wycieczek. Ruiny zamku oferują spektakularne widoki na okolicę.
Piękne Karkonosze
Szklarska Poręba to świetne miejsce wypadowe dla piechurów chcących zwiedzić zachodnią część Karkonoszy oraz wschodnią cześć gór Izerskich. W miejscowości przecina się się wiele szlaków turystycznych w prowadzących piękne regiony Karkonoszy oraz do licznych w tej okolicy schronisk górskich. I tak ze Szklarskiej poręby możemy wejść na Szrenicę (1361 m n.p.m.) szklakiem czerwonym mijając po drodze schronisko na Hali Szrenickiej i schronisko Szrenica. Szlakiem żółtym lub niebieskim wejdziemy na Łabski Szczyt (1470 m n.p.m), mijając po drodze schronisko Pod Łabskim Szczyte . Z obu szczytów możemy dalej udać się w kierunku Wielkiego Szyszaka (1507 m n.p.m) i dalej w kierunku niezwykłej atrakcji czyli Śnieżnych Kotłów.
W drugą stronę ze Szklarskiej poręby na nieco dłuższe szlaki można udać się w kierunku gór Izerskich szlakiem żółtym i próbować dojść do schroniska na Stogu Izerskim lub schroniska Orle.
Dla mniej wytrwałych turystów w okolicy miasta znajduje się wiele szklaków i ścieżek edukacyjnych, na których nie ma potrzeby wychodzenia w wyższe partie gór, ale dające możliwość podziwiania piękna okolicznej przyrody. Jedna z takich tras jest opisana poniżej.
Szklarska Poręba także wielka gradka dla fanów sportów zimowych, ponieważ okolica należy do najbardziej znanych ośrodków narciarskich. Znajduje się tu co najmniej kilka tras zjazdowych i wyciągów na Szrenicy. Mniej zaawansowani narciarze znajdą także trasę zjazdową która zaczyna się praktycznie w centrum miejscowości.
Ciekawa ścieżka na Wodospad Szklarki
Będąć w Szklarskiej Porębię i chcąc zobaczyć wodospad Szklarki, który znajduje się nieco na wschód od miasta. Trasa jest nieco długa, ale daje możliwość poobcowania z naturą w cichej okolicy. Proponujemy poniższą ścieżkę prowadzącą głównie traktem leśnym oraz częściowo oznaczonymi szlakami.
Ścieżkę można zacząć w centrum na ulicy 1 maja w okolicy mostu na rzece Kamieńczyk. Następnie idziemy tą główną ulcą miasta na połudnou wschód i skrecamy w ulicę Jana Kasprowcza w kierunku bazy harcerskiej Czerwonak. W wielu miejscach możemy tutaj obserwować piękny widok na Szrenicę. Za Bazaą harcerską wchodzimy na piekną i równą scieżkę leśną i dochodzim nią do malowniczego „czeskiego mostu” na Szrenickim Potoku. Tutaj zawracamu i w okolicy leśniczówki wchodzimy na szlak nievbeieski w kierunku wodospadu Szklarki.
Niebieski szlak wzdłuż rzeki jest łagodny, ale miejscami dosyć wąski ze stromym zboczem, więc zimą trzeba tutaj uważać. Po dojściu do wodospady możemy przejść dalej do schroniska PTTK Kochanówka obok którego znajduje się fantastyczny punkt widokowy na wodospad.
Po minięciu schroniska skręcamy w lewo na zielony szlak wzdłuż rzeki Kamiennej. Mimo iż trasa biegnie także wzdłuż drogi krajowej numer 3 nie przeszkadza tutaj zgiełk samochodów. Sama ścieżka aż do centrum Szklarskiej Poręby pozwala na obserwację różnych form skalnych w dolinie rzeki Kamiennej.
Cała trasa ma około 10 kilometrów, nie posiada większych, trudnych fragmentów. Przejście ścieżki spokojnym krokiem zajmuje nie więcej niż 3 może 3,5 godziny, jeśli zatrzymamy się w schronisku na dłużej.
Schronisko Kochanówka
Schronisko PTTK Kochanówka to niewielkie schronisko górskie, założone w 1868 roku. Budynek schroniska to niewielki drewniano murowany obiekt z 10 miejscami noclegowymi, który dosłownie przylega do skalnego urwiska doliny Szklarki. Historia schroniska jest nieco podobna do schroniska na Starych Wierchach, ponieważ pierwotnie była tutaj gospoda. Dopiero później powstał pomysł stworzenia w tym miejscu schroniska. Jednakże funkcja tego obiektu niewiele się zmieniła, ponieważ jest ono łatwo dostępne i w bardzo popularnym miejscu. Parking znajduje się dosłownie 200m przed schroniskiem a dojście do niego nie zajmuje więcej niż 5 minut. To klimatyczne małe schronisko traci więc na swoim uroku przez wzgląd na jego obłożenie.
Podsumowanie
Szklarska Poręba to miasto na wskroś służące jako bardzo dobra baza do wypoczynku w górach zarówno latem jaki i zimą. Znajdziemy tu wszystko co turyści będą potrzebować, czyli dobre jedzenie i szeroka oferta noclegowa. Samo miasto nie urzeka, ale nie można powiedzieć że jest brzydkie. Okolice Szklarskiej poręby są wręcz fantastyczne i naprawdę warto tu przyjechać.
Poruszanie się w sezonie samochodem po mieście może być trudne ze względu na wąskie ulice i dużą liczbę turystów , więc warto mieć to na uwadze. Zimą strome podjazdy na niektórych ulicach bez łańcuchów będą nie do pokonania. Co warto mieć na uwadze wszystkie parkingi w mieście są płatne, nawet te pod marketami.