Ten tekst przeczytasz w 2 min.
od siebie słów kilka
Cerkiew św Mikołaja w Polanie to jedna z najstarszych drewnianych cerkwi znajdujących się w Bieszczadach. Cerkiwe zbudowano w 1790 roku w stylu cerkwi łemkowskiej, co widać w jej charakterystycznej architekturze i zdobieniach. Jest to trójdzielna budowla, z wieżą i cebulastą kopułą na szczycie. Wokół cerkwi znajduje się drewniane ogrodzenie, a tuż przy budynku stoi charakterystyczny dzwon w drewnianej wieży.
Wewnątrz cerkwi znajduje się pięknie zdobiony ikonostas, który jest jednym z najlepiej zachowanych przykładów tradycyjnej sztuki cerkiewnej w Polsce. W cerkwi znajduje się wiele innych cennych zabytków, takich jak drewniane ławki i kandelabry.
Przy cerkwi znajduje się stary cmentarz prawosławny, który choć nie jest za duży to można na nim znaleźć kilka bardzo starych grobów. Cmentarz jest dosyć zaniedbany, ale widzieliśmy gorsze. Schowany za kościołem w cieniu drzew wygląda interesująco/
Cerkiew Św. Mikołaja w Polanie mimo iż przekształcono w kościół katolicki ma duże znaczenie dla prawosławnych w regionie. Ze względu na świetnie zachowany stan zalicza bywa liczne odwiedzana przez miłośników sztuki i architektury.
W 2013 roku cerkiew została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO w ramach Drewnianych cerkwi Karpat w Polsce i na Słowacji. Jest to zasłużone wyróżnienie dla tego wyjątkowego zabytku architektury sakralnej i kulturowego skarbu Polski.
Cerkiew Św Mikołaja w Polanie można zwiedzać za darmo codziennie od godziny 9 do godziny 19. Wyjątkiem są okresy świąt zarówno rzymsko jak i grekokatolickich. Przed cerkwią można śmiało zaparkować samochód, ponieważ znajduje się tutaj dużo miejsca na trawniku przed bramą kościola.