Ten tekst przeczytasz w 4 min.
od siebie słów kilka
Kopalnia Węgla Kamiennego „1 Maja” (KWK „1 Maja”) zlokalizowana była w Wodzisławiu Śląskim, w dzielnicy Wilchwy. Była to pierwsza kopalnia węgla kamiennego wybudowana od podstaw w Polsce Ludowej (PRL), dlatego na stałe zapisała się w historii Śląska. Po zamknięciu kopalni 9 grudnia 2001 roku większość budynków i infrastruktury wyburzono, a pozostawione w dużej mierze uległy zniszczeniu i pochłonięte przez naturę. Pozostały m.in. budynki administracyjne oraz zaplecze kulturalno-sportowe.
Obecnie teren po kopalni został przekształcony w strefę gospodarczą, więc znajdują się tutaj różne zakłady oraz elektrociepłownia „1 Maja”. W miejscu dawnych szybów i zakładów kopalnianych znajdują się m.in. zakłady przemysłowe, kryta pływalnia „Manta” oraz Wydział Zamiejscowy Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi.
Kopalnia w liczbach
- Obszar górniczy: 35,6 km²
- Rozpoczęcie budowy: 1951 rok
- Początek wydobycia: 30.04.1960 roku
- Zatrudnienie maksymalne: 8000 pracowników
- Połączenie z KWK „Marcel”: 13 lipca 1995 roku
- Koniec wydobycia: 1.03.2001 roku
- Likwidacja kopalni: 15.10.2001 roku
Historia
KWK „1 Maja” wybudowano a w ramach tzw. planu sześcioletniego. Pierwsze prace rozpoczęto w 1951 roku, a w 1952 rozpoczęto budowę szybu II oraz I. Początkowo kopalnia nosiła nazwę „Mszana”, ponieważ tak nazywała się miejscowość na terenie której powstawała kopalnia. Już w grudniu 1954 roku oddano do użytku budynek administracyjny, a w 1955 roku uzyskano pierwsze przebicie wentylacyjne na poziomie 280 metrów pomiędzy szybem I i II.
Oficjalne otwarcie kopalni miało miejsce 30 kwietnia 1960 roku, a uroczystego otwarcia dokonał premier Józef Cyrankiewicz w asyście I Sekretarza KW PZPR Edwarda Gierka i Ministra Górnictwa Piotra Jaroszewicza. Pierwsza eksploatowana ściana była w pokładzie 623, a węgiel transportowano na powierzchnię szybem I.
W ciągu kolejnych lat kopalnia dynamicznie się rozwijała, ponieważ inwestowano tutaj w najnowsze dostępne wówczas technologie. W 1964 roku wprowadzono kombajny napędzane sprężonym powietrzem, a w kolejnych latach kopalnia osiągała coraz wyższe poziomy wydobycia. Na przestrzeni lat powstało wiele inwestycji, takich jak stacja odmetanowania, dom kultury, nowe szyby i urządzenia wydobywcze.
Kopalnia przetrwała wiele zmian organizacyjnych i zarządów, m.in. w 1971 roku rozpoczęto elektryfikację urządzeń odstawczych na oddziałach wydobywczych, a w 1984 roku kopalnia wyeksportowała około 30 milionów ton węgla wsadowego.
W 1981 roku, podczas wprowadzenia stanu wojennego, kopalnię objęto przymusową militaryzacją, dlatego większość członków Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” została internowana. Mimo trudności związanych ze stanem wojennym i późniejszymi strajkami, kopalnia kontynuowała wydobycie na wysokim poziomie.
Pod koniec lat 80. i na początku lat 90. XX wieku rozpoczęto przygotowania do eksploatacji nowych partii „pola marklowickiego”. W latach 90. kopalnia funkcjonowała w ramach różnych struktur organizacyjnych, a w 1995 roku połączono ją z KWK „Marcel”.
Pomimo modernizacji i prób utrzymania wydajności, w 2001 roku kopalnia zakończyła działalność wydobywczą. Oficjalnie zamknięto ją 9 grudnia 2001 roku. Po zamknięciu większość budynków została zburzona, pozostawiając jedynie niektóre budynki administracyjne i zaplecze sportowe.
Podsumowanie
KWK „1 Maja” w Wodzisławiu Śląskim była jednym z kluczowych zakładów górniczych w Polsce Ludowej, mającym duży wpływ na rozwój i kulturę regionu. Jej budowa i działalność były częścią planu sześcioletniego, a przez lata kopalnia przeszła wiele modernizacji i reorganizacji. Mimo trudnych momentów, takich jak stan wojenny czy strajki, kopalnia przez wiele lat utrzymywała wysokie poziomy wydobycia i eksportu węgla.
Po zamknięciu kopalni teren przekształcono w obszar gospodarczy, ale brak infrastruktury drogowej zniechęca potencjalnych inwestorów. Obecnie teren po byłej kopalni 1 maja w Wodzisławiu Śląskim rekultywowano, a kilka budynków zaadaptowano do nowych funkcjonalności. Większość terenu pozostaje jednak zupełnie pusta i pomału przejmuje je natura. Teren kopalni nie posiada żadnego ogrodzenia i można na niego swobodnie wejść. Stare opuszczone budynki tworzą ciekawą industrialną atmosferę, dlatego warto je zobaczyć. Co ciekawe obecnie to fantastyczne miejsce na spacer wśród względnej ciszy.
Przed kopalnią znajduje się ogromny kopalniany parking, na którym można zaparkować za darmo.