Luźne Gacie Bez Suwaka

Road Adventures

#złombol #podróże #turystyka #motoryzacja

"Najlepsze podróże zaczynają się z pełnym bakiem i otwartym umysłem."

Czeska Wieś [Česká Ves]

Ten tekst przeczytasz w 4 min.

od siebie słów kilka

Czeska Wieś [Česká Ves], nana przed wojną jako Böhmischdorf, to malownicza wieś położona w kraju ołomunieckim, w powiecie Jeseník. Historycznie tereny te należą do Śląska. Czeska Wieś liczy około 2500 mieszkańców i rozciąga się wzdłuż rzeki Bělá, zaledwie 13 kilometrów od polskiej granicy. Wieś otaczają wzniesienia malowniczych Sudetów Wschodnich. Mimo to Czeska Wieś nie ma charakteru miejsca turystycznego, choć ma do zaoferowania turystom bogactwo naturalnych i kulturowych atrakcji takich jak wyjątkowe krajobrazy i dobrze przygotowane ścieżki dydaktyczne i rowerowe.

Wspomniana ścieżka dydaktyczna ma długość 8 km i prowadząca od centrum wsi przez wzgórza Krajník do punktu widokowego Čertovy Kameny. Trasa ta zawiera 25 przystanków poświęconych historii miejscowości, prezentując m.in. pozostałości okopów wojennych, odrestaurowaną drewnianą kapliczkę, młyn wodny z działającą śluzą. Warta uwagi jest także wieża widokowa na Zlatým chlumie, oferująca panoramiczne widoki na okolicę.

Historia i palenie czarownic

Pierwsza pisemna wzmianka o Českiej Vsi pochodzi z 1416 roku, kiedy to wieś była własnością Mušína z Hohenstein, późniejszego wielkiego zwolennika husytów. Jej nazwa wywodzi się prawdopodobnie od czeskich górników, przybyłych i osiedlonych tutaj w XIV wieku do wydobywania rud żelaza i złota w pobliskich górach. W średniowieczu wieś zasłynęła szczególnie z wielu krótkich i brutalnych procesów czarownic w czasie epidemii dżumy w 1627 roku. W ciągu dwóch miesięcy spalono tutaj 16 kobiet oskarżonych o sprowadzenie zarazy. Co ciekawe po tych procesach choroba opuściła wieś i bardzo długo wierzono tutaj, że postąpiono słusznie.

Krótki opis naszej trasy

Od samego początku nasza wycieczka przez wzgórza otaczające Czeską Wieś zakładała prostą aczkolwiek blisko 9 km trasę. Pogoda w dniu naszej wycieczki była raczej Słoneczna przecinek a temperatura wynosiła około 20 stopni.

Nad wsią

Naszą trasę w Czeskiej Wsi rozpoczęliśmy w okolicach stacji kolejowej Czeska Wieś na czerwonej trasie rowerowej, ruszyliśmy w kierunku przełęczy między Górami Krajnik i Czarna góra. Trasa od tego miejsca wjedzie drogą asfaltową nieco pod górę. Tej drogi miejscami rozpościera się piękny widok na czarną górę oraz Białe Skały. W pewnym momencie droga skręca ostrą w lewo ,asfalt kończy się i rozpoczyna się droga szutrowa. Po przejściu kilkuset metrów tą drogą ścieżka by płaszcza się przez długi czas biegnie prawie po płaskim. Miejscami z pomiędzy drzew rozpościerają się piękne widoki zarówno na miejscowość, jak i na Jeseniki z Pradziadem tle. To bardzo przyjemny kawałek drogi, ponieważ pokonuje się go zupełnie bez wysiłkowo pośród sosnowego i jodłowego lasu.

W okolicach rozdroża Pod Přírodní sprchou skręciliśmy ze ścieżki rowerowej na zielony szlak biegnący w dół do miejscowości. Od tego miejsca to typowo leśna droga, na której od czasu do czasu pojawiają się przecinki umożliwiające obserwacje gór. Przed wejściem do miejscowości możemy obserwować stary wiadukt kolejowy, na którym powstały ciekawe formacje naciekowe.

Przez wieś

Po powrocie do zabudowań wsi zatrzymaliśmy się na chwilę w restauracji Penzion Šafrán (to nie jest płatna promocja) w której zjedliśmy bardzo dobre jedzonko w postaci smażonego sera i zapłaciliśmy za to sporo mniej niż w Polsce. Po udanej uczcie Ruszyliśmy z powrotem w kierunku stacji kolejowej idąc ulicami wzdłuż rzeki Białej. Okazuje się bowiem, że mijając ruchliwą drogę numer 44 można pooglądać jak spokojnie i leniwie płynie czasu w tej miejscowości.

Podsumowanie i parkowanie

Czeska Wieś to wieś o nieszablonowej historii i przyjemnych i łatwych szlakach turystycznych. Dobre położenie może stanowić dobry punkt wypadowy do aktywnego wypoczynku w Jesenikach. Same ścieżki wokół wsi mogą zachęcać do popołudniowych lub weekendowych spacerów, które warto zakończyć w jednej z licznych tutaj knajpek z bardzo dobrym i tanim jedzeniem.

Nasza ścieżka była trasą typowo rekreacyjną bez większych podejść i spektakularnych widoków, mimo to trafiliśmy kilka punktów widokowych na Jeseniki. Dodatkowo możliwość przespacerowania się spokojnym traktem leśnym zawsze wpływa pozytywnie na człowieka.

We wsi nie a ma większych problemów z parkowaniem, znajduje się tutaj kilka parkingów i są one darmowe. Największy znajdziemy w centrum wsi nieopodal hotelu Zlaty Hlum, ale my polecamy bardziej kameralny w okolicy dworca kolejowego.

trasa

Galeria zdjęć z wyjazdu

Może zainteresuje Cię również


Log in   /   Polityka prywatności   /   ZLOMBOL OFFICIAL   /   EUVIC   /   SAIMON-DESIGN   /   INDEX   /   KONTAKT


Theme by Anders Norén Improoved by LUŹNE GACIE BEZ SUWAKA

© 2018-2024 Luźne Gacie Bez Suwaka

-
UstawieniaPolityka prywatności