Luźne Gacie Bez Suwaka

Road Adventures

#złombol #podróże #turystyka #motoryzacja

"Najlepsze podróże zaczynają się z pełnym bakiem i otwartym umysłem."

Góry Towarne

Ten tekst przeczytasz w 3 min.

od siebie słów kilka

Góry Towarne, zwane także Towarowymi, to malownicze wzgórza położone w pobliżu wsi Kusięta, na północ od Olsztyna, w północnej części Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Wzgórza te znane są z wapiennych skałek oraz systemu jaskiń. Obecnie miejsce to stanowi miejsce wypoczynku i pikników dla okolicznych mieszkańców, ponieważ miejsce to nie należy do szczególnie znanych. Ze szczytowych partii skałek, na które można z łatwością wejść rozciąga się piękny widok na Częstochowę i przede wszystkim na Zamek w Olsztynie. W sąsiedztwie znajduje się również historyczny cmentarz wojenny, będący miejscem pamięci o tragicznych wydarzeniach II wojny światowej.

Góry Towarne składają się z dwóch głównych wzniesień z najwyższym szczytem osiągającym 348,7 m n.p.m. Wzniesienia te są pokryte są gołymi, białymi skałami. Skały te są doskonałymi miejscami do wspinaczki, można na nie także spokojnie wejść piechotą od strony południowej. Najbardziej znane formacje skalne to Grota, Płyta oraz Bałwanek i Kogutek.

Wniesienia gór towarowych pomimo swojego niewielkiego obszaru i brakuje jakiejkolwiek infrastruktury turystycznej oferują przede wszystkim spokojną atmosferę szczególnie dla osób ceniących ciszę i kontakt z przyrodą.

System jaskiń

Jedną z głównych atrakcji Gór Towarnych jest rozbudowany system jaskiń. Największą i najbardziej znaną z nich jest Jaskinia Towarna, zwana też Niedźwiedzią, o długości 170 m. W jaskini tej znaleziono kości niedźwiedzia jaskiniowego oraz ślady bytowania ludzi z okresu paleolitu, co czyni ją cennym obiektem archeologicznym. Jaskinia Towarna łączy się z Jaskinią Dzwonnica, tworząc wspólny system jaskiń o długości niemal 200 m. Inne jaskinie, takie jak Jaskinia Cabanowa i Jaskinia Kopana, również oferują fascynujące formacje naciekowe.

Jaskinie choć nie są ukryte to nie są udostępnione do zwiedzania i można je eksplorować na własną odpowiedzialność Zwiedzanie wymaga jednak posiadania latarki i dobrze zaopatrzyć się w kask.

schemat jaskini towarnej
Schemat jaskini Towarnej
źródło: http://www.sktj.pl/epimenides/jura/towar_p.html
Cmentarz wojenny

Na kilkaset metrów południe od Gór Towarnych, w pobliżu drogi Olsztyn-Kusięta, znajduje się Cmentarz – Mauzoleum, znany lepiej jako Miejsce Straceń. To miejsce pamięci o masowych mordach dokonanych przez hitlerowskich okupantów w czasie II wojny światowej. Cmentarz ten powstał w latach 1963-1965 i jest miejscem spoczynku 1968 ofiar, w tym polskich więźniów oraz radzieckich jeńców wojennych.

Na cmentarzu znajduje się pomnik z napisem „Bohaterom walk o wolność Ojczyzny, pomordowanym w latach 1939-1945”, a także rzeźba przedstawiająca scenę pożegnania skazanych na śmierć. W latach 80-tych dodano płaskorzeźby autorstwa Władysława Łydżby. W 2008 roku umieszczono na drzewach Drogę Krzyżową z czternastoma nietypowymi lipowymi płaskorzeźbami. Całość nadaje temu miejscu wyjątkową symbolikę i podkreśla jego rolę jako miejsca pamięci.

Podsumowanie i parkowanie

Góry Towarne to miejsce o sporych walorach widokowych i przyrodniczych. Malownicze wzgórza oraz łatwo dostępne wapienne skały na zwartym i nie dużym obszarze są świetnym miejscem na weekendową wycieczkę. Dodając do tego zwiedzanie zamku w Olsztynie oraz Cmentarza Wojennego to robi się nam całodzienny wypad historyczno-przyrodniczo-krajobrazowy.

W okolicy Gór Towarnych znajduje się dziki parking, ale my polecamy ten znajdujący się przy Cmentarzu Wojennym. Znajduje się tutaj dużo miejsca i nie trzeba za niego płacić.

położenie

Galeria zdjęć z wyjazdu

Zobacz Także


Log in   /   Polityka prywatności   /   ZLOMBOL OFFICIAL   /   EUVIC   /   SAIMON-DESIGN   /   INDEX   /   KONTAKT


Theme by Anders Norén Improoved by LUŹNE GACIE BEZ SUWAKA

© 2018-2024 Luźne Gacie Bez Suwaka

-
UstawieniaPolityka prywatności