Luźne Gacie Bez Suwaka

Road Adventures

#złombol #podróże #turystyka #motoryzacja

"Turyści nie wiedzą gdzie byli, podróżnicy nie wiedzą gdzie będą"Paul Theroux

Szwajcaria

Ten tekst przeczytasz w 5 min.

Szwajcaria – MAPA ODWIEDZONYCH MIEJSC

Travelers' Map is loading...
If you see this after your page is loaded completely, leafletJS files are missing.

kliknij w znacznik na mapie by otworzyć opis odwiedzonego miejsca.

Podstawowe informacje o kraju

Oficjalna nazwaSzwajcaria, Konfederacja Szwajcarska
StolicaBerno
Językniemiecki, francuski, włoski, romansz
Liczba mieszkańców8,6 mln
Powierzchnia41 tyś. km2
WalutaFrank Szwajcarski (CHF)
Kurs waluty1 CHF ~ 4,6 PLN
Główna religiakatolicyzm, szwajcarski kościół reformowany, kalwinizm
Pakt wojskowybrak (państwo neutralne)
Unia EuropejskaNIE
Strefa SchengenTAK

Ważne numery i telefony placówek znajdziesz TUTAJ

Ogólnie o kraju i mieszkańcach

Szwajcaria to kraj niezwykle bogaty i drogi położony niemal całkowicie w górach i na wyżynach. To państwo konfederacyjne w który regiony (kantony) mają bardzo dużą autonomię w każdej dziedzinie z wykluczeniem polityki zagranicznej. To trochę tak jak w USA, każdy kanton to takie trochę inne państwo. Nawet język się tu zmienia. dlatego występują tu aż 4 oficjalne państwowe języki.

Wspomniane góry są właściwie esencją Szwajcarii, która dzięki nim kojarzona jest na całym świecie. Umiłowanie do porządku i zasad jest tu nawet większe niż w znanej z takiego umiłowania Austrii. Dlatego należy kategorycznie przestrzegać tutaj istniejącego prawa. Bogactwo i porządek bije tutaj wręcz po oczach. Zdezelowanych budynków i samochodów tutaj nie zobaczymy, a bieda praktycznie nie występuje. To także kraj wielu pięknych i zadbanych miast jak Lozanna, Genewa czy Bazylea.

Ludzie w Szwajcarii są na ogół przyjaźni choć nie wylewni i zachowują dystans do obcych. Ogólnie zasada w kontaktach z tutejszą miejscowością jest taka, że jeśli my jesteśmy przyjaźni to szwajcarzy także będą przyjaźni. Przywiązanie do tradycji można określić tutaj umiarkowanym, ponieważ to taka tradycja w nowoczesnym wydaniu.

W Szwajcarii podobnie jak w Austrii warto uważać przy robieniu zdjęć, ponieważ ktoś może sobie tego nie życzyć i poprosić nas o skasowanie zdjęcia.

Ceny

Szwajcarskie ceny to horror, a zwłaszcza ceny żywności i usług. Drogo zapłacimy tutaj wszędzie. W pizzerii koszt śrdniej pizzy i dwóch piw to wydatek około 150 -250 zł (2023). Ceny produktów przemysłowych oraz elektroniki w porównaniu z polskimi nie różną się zasadniczo, a czasem zwłaszcza kosmetyki można kupić taniej. Na stacjach benzynowych ceny są dużo wyższe niż w Polsce, zwłaszcza ceny LPG o ile go znajdziemy.

Bezpieczeństwo

Szwajcaria to kraj w bardzo bezpieczny, zwłaszcza w małych miejscowościach, gdzie ludzie zostawiają wiele wartościowych rzeczy przy domach bez opieki. Duże miasta także są bezpieczne i nie należy spodziewać się tutaj żadnych zagrożeń, ale ostrożność warto zachować.

Szwajcarzy są wręcz opresyjni na punkcie przestrzegania prawa, dlatego nawet rzucając papierek na ziemię możemy zostać zgłoszeni na policję.

Historia w skrócie

Szwajcaria zaczęła kształtować swoją historię w czasach gdy tereny te zamieszkiwali Celtowie, który tworzyli na tych terenach zorganizowane twory państwowe. Za czasów Rzymian tereny te zostały podbite, a później na długi okres podzielone pomiędzy Francję oraz państwa Włoskie i państwa Niemieckie. Pierwotna ludność Celtycka pozostała jednak na tych terenach i kultywowała swoją tradycję.

Rok 1291 roku uznaje się za początek państwowości Szwajcarskiej wówczas to trzy regiony Schwyz ,Uri i Unterwalden, zawarły porozumienie Akt Konfederacji Szwajcarskiej znane jako Wieczysty Sojusz. Ten sojusz miał na celu obronę przed zewnętrznymi zagrożeniami i pozwolił na budowę silnej armii. Armia ta pierwszy wielki sukces odniosła już 1315, gdy rozbiła wojska Habsburskie pod Marignano. Był to pierwszy krok do uzyskania pełnej niepodległości. 

W kolejnych latach Szwajcaria rozwijała się jako konfederacja, dołączając kolejne kantony Glarus i Zug oraz miasta Lucerna, Zurych i Berno. Pełną niezależność Szwajcaria uzyskała  9 lipca 1386 po bitwie pod Sempach. Jednak miedzy narodowe uznanie państwa Szwajcarskiego nastąpiło dopiero na postanowień pokoju westfalskiego z 1648 roku, kończącego wojnę trzydziestoletnią. Wówczas to cesarz rzymsko-niemiecki wyodrębnił z Rzeszy Niemieckiej tereny kantonów szwajcarskich.

W czasach Napoleona, Szwajcaria została zajęta przez francuską armię i w 1798 roku proklamowano Helwecką Republikę. Jednakże na mocy kongresu wiedeńskiego w 1803 roku przywrócono konfederację kantonów, zwiększając ich liczbę kantonów do 22. Na kongresie uznano także wieczystą neutralność Szwajcarii.

Podczas obu wojen światowych, Szwajcaria utrzymała swoją neutralność, chociaż w czasie II Wojny Światowej należała do obozu antyniemieckiego. Taka polityka neutralności okazała się skuteczna i kraj uniknął bezpośrednich działań wojennych na swoim terytorium.

Obecnie Szwajcaria mimo swojej neutralności posiada bardzo liczną armię i każdy mężczyzna po przeszkoleniu ma obowiązek posiadania broni palnej w domu. Kraj nie należy do żadnego paktu wojskowego oraz nie należy do Unii Europejskiej, ale leży w strefie Schengen.

Demokracja po Szwajcarsku

Rok 1847 to okres początku wojny domowej pomiędzy kantonami katolickimi i protestanckimi. W wyniku miesięcznych walk zginęło około 100 osób. W wyniku tego konfliktu stworzono konstytucję federalną oraz system oparty na referendach, pozostawiając obszerne kompetencje w gestii kantonów W wyniku późniejszych poprawek do konstytucji w Szwajcarii stworzono ustrój demokratyczny, silnie oparty na ogólnokrajowych referendach. Co ciekawe kobiety prawo głosu w tym turbo demokratycznym kraju otrzymały dopiero 1979 roku.

Zobacz więcej

Indeks miejsc odwiedzonych w tym kraju


Log in   /   Polityka prywatności   /   ZLOMBOL OFFICIAL   /   EUVIC   /   SAIMON-DESIGN   /   INDEX   /   KONTAKT


Theme by Anders Norén Improoved by LUŹNE GACIE BEZ SUWAKA

© 2018-2024 Luźne Gacie Bez Suwaka

-
UstawieniaPolityka prywatności