Ten tekst przeczytasz w 6 min.
od siebie słów kilka
Jaskinia Niedźwiedzia to z całą pewnością jedna z najbardziej znanych jaskiń w Polsce. Położona jest ona w szeroko rozumianej w Kotlinie Kłodzkiej w masywie śnieżnika a dokładnie zbocza góry Stromej. Na jaskinię składa się niezwykle rozwinięta sieć korytarzy których łączna długość przekracza obecnie 4,5 km. Przypuszcza się jednak że wiele korytarzy może być jeszcze nieodkrytych, ponieważ tylko w ciągu ostatnich 10 lat odkryto 1,5 km nowych chodników.
Dla ruchu turystycznego przeznaczono niewielki, ale za to niezwykle malowniczy fragment w środkowej części jaskini o długości około 350m. Trasę w jaskini przygotowano w taki sposób, że z niektóych fragmentów mogą korzystać także osoby niepełnosprawne. Można spodziewać się iż przyszłości zostanie udostępniona także niedawno odkryta bo w 2013 roku tak zwana sala Mastodonta.
To co wyróżnia jaskinią niedźwiedzią na tle innych jaskiń w Polsce to bardzo różnorodna i bogata szata naciekowa. Ich forma i piękno zostały tutaj dodatkowo pięknie wyeksponowane za pomocą iluminacji świetlnych.
Trochę faktów i historii
Jaskinia niedźwiedzia została odkryta w 1966 roku podczas eksploatacji wyrobiska marmuru kopalni „Kletno III”. Po otwarciu wejścia do Jaskini znaleziono w niej tak wiele szczątków kości nieznanego pochodzenia, że prace na wyrobisku wstrzymano i wezwano milicję. Po zbadaniu ustalono, że kości te należą do wielu prehistorycznych zwierząt, ale najwięcej z nich należało do niedźwiedzi jaskiniowych.
Wkrótce po przeprowadzeniu wstępnych badań paleontologicznych i geologicznych podjęto decyzję o zamknięciu wszystkich wyrobisk w okolicy by nie naruszyć tak cennego odkrycia jak jaskinia niedźwiedzia. Mając na uwadze, że miało to miejsce w czasach PRL należy uznać to za zdarzenie niezwykłe.
Jaskinia niedźwiedzia była miejscem intensywnych badań przez 10 lat. Badania te pozwoliły na odkrycie wielu korytarzy których długość szacowano na około 3 km. W 1975 roku podjęto decyzję o udostępnieniu części środkowej jaskini dla ruchu turystycznego. Ostatecznie w czerwcu 1983 roku po ukończeniu prac przygotowawczych na które składały się prace górnicze, budowa pawilonu i dróg dojazdowych jaskinię udostępniono dla zwiedzających.
Nowe badania speleologiczne w 2012 roku pozwoliły na odkrycie nowych nieznanych dotąd rozległych korytarzy i sal piętra środkowego jaskini. Wielkość sali Mastodonta i istniejących tam form naciekowych była zaskoczeniem dla odkrywców. Sala ta ma długości około 600 metrów, 20 m szerokości i 60 m wysokości. Istnieje szansa na udostępnienie tej sali dla zwiedzających w 2027 roku.
Aktualne badania geologiczne i geofizyczne pokazują, że sieć korytarzy może sięgać Czeskiej doliny Morawy
Na rok 2024 łączna długość odkrytych korytarzy przekracza 4500 m, a deniwelacja 118 metrów.
Zwiedzanie
Wejście do jaskini połozone jest około 1,5 km od parkingów i trzeba tą drogę przebyć albo pieszo, albo korzystając z odpłatnego przejazdu meleksem. Czas dościa to około 15-20, więc nalezy doliczyć sobie ten czas jeśli jesteśmy umówieni na konkretną godzinę zwiedzania. W pawilonie wejściowym mieszczą się kasy biletowe, ekspozycja przyrodnicza oraz bar. Ciekawym elementem pawilonu jest salka kinowa, w któej można obejrzeć film z niedostępnych partii jaskini.
Jak wspomnieliśmy wcześniej na wejście do jaskini warto się umówić z wyprzedzeniem zwłaszcza w sezonie letnim. Liczba turystów mogących odwiedzić jaskinię mocno ograniczono, by nie psuć mikroklimatu w środku. Rezerwacji można dokonać na tej stronie https://www.jaskinianiedzwiedzia.pl/. Co bardzo ważne bilet w postaci elektronicznej warto pobrać na komórkę, ponieważ w okolicy występuje problem z dostępem do sieci.
Jaskinia niedźwiedzia oferuje do zwiedzania standardowego korytarze długości około 350 m. Całą trasę w jaskini oświetlono, a po drodze możemy zapoznać się z kilkoma ekspozycjami oraz ciekawymi iluminacjami świetlnymi. Czas zwiedzania jaskini wynosi około 45 minut, ale czas ten ucieka błyskawicznie.
Przewodnik na którego trafiliśmy niestety był nieco znudzony swoją pracą, ale informacje przekazywał w sposób rzetelny i systematyczny.
Oprócz standardowej trasy przeznaczonej do wygodnego zwiedzania także dla osób niepełnosprawnych przygotowano także tzw. trasę ekstremalną. Ta trasa pozwala na zwiedzenie pewnych fragmentów dolnego piętra jaskini, ale wymaga ona już dobrego przygotowania fizycznego. Ta ścieżka wymaga także odpowiedniego sprzętu, który zapewniają organizatorzy.
Robienie zdjęć w jaskini jest możliwe, ale trzeba na to wykupić osobne pozwolenie. Opłata obejmuje także tylko jeden sprzęt do fotografowania, dlatego warto mieć to na uwadze.
Całorocznie występuje tutaj stała dosyć niska temperatura w granicach 6 stopni oraz bardzo duża wilgotność zatem należy pamiętać o odpowiednim ubiorze.
Podsumowanie i parkowanie
Jaskinia Niedźwiedzia to wspaniały przykład potęgi i piękna natury. To miejsce szczególnie warte zobaczenia i można wręcz powiedzieć, że to punkt obowiązkowy dla każdego turysty będącego w Kotlinie Kłodzkiej. Formacje skalne jakie tutaj zobaczymy będą się podobać zdecydowanie każdemu. Zdajemy sobie oczywiście sprawę, że na świecie z pewnością istnieją piękniejsze i większe jaskinie, ale w Polsce ładniejsze i chyba nie ma.
Dużą zaletą zwiedzania jaskini jest fakt, że każdy niezależnie od stanu zdrowia może podziwiać piękno podziemnych korytarzy. Trasa jest doskonale przygotowana, pięknie oświetlona, a przewodnik w prostej konkretny sposób przedstawia historię tego miejsca. My z całą pewnością wrócimy tutaj jeśli zostanie udostępniona dla zwiedzających sala mastodonta, ponieważ jest ona podobno dużo bardziej zachwycająca niż to co można zobaczyć do tej pory.
Zdecydowanie Polecamy zakup biletów przez Internet, ponieważ w sezonie z całą pewnością przyjeżdżają tutaj tłumy. Rozumiemy też gospodarzy tego miejsca, że w obawie przed dewastacją ograniczają liczbę odwiedzających.
Cen wejściówek do jaskini są stosunkowo wysokie ponieważ pojedynczo kosztuje aż 60 zł, ale będą to dobrze wydane pieniądze.
Jeśli chodzi o parkingi to są one dosyć obszerne, choć płatne. W czasie dotarcia do jaskini należy jednak uwzględnić odległość między parkingiem a pawilonem wejściowym do jaskini. Odległość ta wynosi około półtora kilometra, więc trzeba doliczyć około 20 minut spaceru.