Ten tekst przeczytasz w 2 min.
od siebie słów kilka
Rezerwat Segiet to częściowy rezerwat przyrody, który leży głównie na terenie Bytomia, ale zahacza także o Tarnowskie Góry. Teren rezerwatu obejmuje wyniosłość nazywaną Srebrną Górą (347 m n.p.m.), która razem z okolicą wpisana została na listę UNESCO. W granicach rezerwatu znajduje się wiele różnych atrakcji. Najważniejszą z nich jest las bukowy, który porasta stare wyrobiska kopalniane oraz nieczynne już kamieniołomy.
Rezerwat Segiet powstał na terenie niegdyś mocno eksploatowanym przez człowieka, który po zakończeniu działalności został ponownie pochłoniety przez naturę. Z tego powodu na terenie Segietu można znaleźć liczne ślady dawnego górnictwa srebra i ołowiu takie jak: leje, zapadliska i urwiska, ale także fundamenty dawnych szybów kopalnianych. Najciekawsze miejsca udostępnia turystom ścieżka dydaktyczna „Las Segiecki”.
Ścieżkę dydaktyczną „Las Segiecki”, oznaczono w lesie podobnie jak szlaki górskie z dodatkowym symbolem kupli (dwa skrzyżowane młotki górnicze – żelazko i perlik). Ścieżka prowadzi doliną potoku, nad leśnymi stawami oraz przez punkt widokowy nad kamieniołomem „Blachówka”. Całkowita długość ścieżki to około 4 km i polecamy zapoznanie się ciekawymi tablicami informacyjnymi. Pamiętać należy, że to leśna ścieżka więc nie ma tutaj mowy o wygodnym bruku.
Dużą ciekawostką rezerwatu jest hałda popłuczkowa, czyli pomarańczowa górka dolomitu wraz z rudą żelaza. Choć są to odpady po wydobyciu rud cynku, ołowiu i srebra w dawnej Kopalni Fryderyk to wyglądają niezwykle malowniczo. Na hałdę można łatwo wejść, choć niektóre podejścia są strome. Na górze czekają ławeczki wraz ze stolikami oraz co najważniejsze super widok w kierunku Tarnowskich Gór.
podsumowanie i parkowanie
Rezerwat Segiet to niewątpliwie duża atrakcja regionu, którą warto odwiedzić chcąc wybrać się na spacer. Leśna wędrówka wśród stuletniej buczyny z pewnością przyniesie ukojenie od zgiełku miasta. Miłośnicy odkrywania historii mogą tutaj szukać w lesie pozostałości po dawnych szybach, ale należy uważać, ponieważ niektóre leje są bardzo głębokie. Osoby lubiące przedzierać się przez gęstwinę leśną mogą dotrzeć do pionowych skał dawnych kamieniołomów. Rezerwat Segiet to dobre miejsce na weekendowy lub popołudniowy spacer lub jogging.
Parkingów w okolicy rezerwatu jest kilka, ale najwygodniejszy jest ten zlokalizowany przy ulicy Blachówka w Bytomiu, który znajduje się tuż przy początku ścieżki dydaktycznej. To parking leśny utwardzony kamieniem i co zawsze cieszy można parkować za darmo.