Luźne Gacie Bez Suwaka

#złombol #podróże #turystyka #motoryzacja

"Turyści nie wiedzą gdzie byli, podróżnicy nie wiedzą gdzie będą"Paul Theroux

Piwniczna Zdrój

Ten tekst przeczytasz w 6 minutę/y

od siebie słów kilka

Piwniczna-Zdrój to popularna górska miejscowość turystyczna w Polsce. Położona jest w centrum Beskidu Sądeckiego w malowniczych zakolach rzeki Poprad w Popradzkim Parku Krajobrazowym. Popularnością oczywiście nie dorównuje takim ośrodkom jak Zakopane, Wisła czy Karpacz, ale Piwnicznej urokliwych widoków okolicznych gór nie można odmówić.

Miasto samo w sobie nie należy do dużych, ponieważ liczy nieco ponad 5000 mieszkańców. Mimo to, Piwniczna stanowi nie najmniejszy kurort turystyczny posiadając nienajgorszą ofertę dla turystów, zwłaszcza tych oczekujących aktywnego wypoczynku oraz tych chcących skorzystać z uzdrowiska. I chyba z uzdrowiska i jej wód leczniczych Piwniczna Zdrój jest najbardziej znana. Występują tu naturalne lecznicze wody mineralne, znane jako „kwaśne wody”. Charakteryzują się wysoką zawartością jonów magnezowych i wapniowych, wykazując działanie neutralizujące sok żołądkowy. Woda z ogólnodostępnych źródeł na terenie miejscowości ma nieprzyjemny zapach, ale dobrze smakuje. Woda ta rozlewana jest w dwóch rozlewniach w Piwnicznej i Zubrzyku.

Dwa zdania o historii i legendzie

Królewskie Wolne Miasto Piwniczna zostało założone w Dolinie Popradu na tzw. surowym korzeniu na mocy dekretu króla Kazimierza III Wielkiego w 1348 r., w ramach polityki obronności kraju zakładającej lokowanie osad wzdłuż ówczesnych granic Polski.

Piwniczna Zdrój ma swoją legendę dotyczącą pochodzenia jej nazwy. Otóż różne dawne podania wspominały o tym, że w Piwnicznej i okolicy były miejsca, gdzie istniały jakieś podziemne przejścia, tunele, szyby lub lochy, które wydrążono w przed lokacją miasta. Podziemne struktury zgodnie z legendami były pozostałością po miejscowym prymitywnym kopalnictwie. Pod starą szkołą (obecnie małe planty) widać otwór jamy, który według miejscowych jest początkiem tunelu do Kamiennego Gronia.

Najważniejsze atrakcje Piwnicznej
  • Rynek jak w prawie każdej miejscowości stanowi centralną i najstarszą część miasta. W Piwnicznej rynek to mała przestrzeń i prawie w całości wypełniona samochodami, ponieważ parking zajmuje co najmniej połowę powierzchni rynku. Z tego powodu miejsce to absolutnie nie jest reprezentacyjne dla miejscowości. Na uwagę zasługuje jedynie budynek Ratusza oraz znajdująca się na środku zabytkowa studnia pochodząca z XVII wieku. Szkoda, że zaglądając do studni zobaczymy elegancką betonową posadzkę.
  • Park Węgielnik Skałki to znajdujące się niedaleko centrum pomysłowo zaaranżowane ścieżki edukacyjne na wzniesieniu nad miastem. Na szczycie znajduje się niezbyt wysoka platforma widokowa, z której jednak możemy podziwiać miasto w dole i otaczające góry ze szczytami Czarci Wierch czy Góra Sokołowska. Ciekawostką są tutaj odtworzone umocnienia II wojenne w postacie okopów. Niestety pięknie przygotowana ścieżka jest zaniedbana do tego stopnia, że przygotowane barierki, schody i inne atrakcje są w większości zniszczone przez ząb czasu.
  • Park Zdrojowy w miejscowościach uzdrowiskowych to jedno z najpiękniejszych miejsc. W Piwnicznej park podzielony jest jakby na dwie części, jedna przy źródle Piwniczanka i druga przy historycznej Pijalni wód. Nawet licząc go w całości jest on niezwykle mały, ale co trzeba przyznać bardzo zadbany. Wielkość parku można porównać to małego skweru gdzieś przy blokowisku w dużym mieście. Pijalnia wód w Piwnicznej to bardziej baro-restauracja z galerią sztuki. To naszym zdaniem pomysł ciekawy, ale nie trafiony.
  • Kościół parafialny pw. Narodzenia NMP to wybudowany pod koniec XIX w. kościół, powstały w miejscu świątyni zniszczonej w pożarze w 1876 r. Znajduje się tu zabytkowy dzwon z XVI w.
  • Trasy pieszo-rowerowe na Nakle to miejsce nie tyle do zwiedzania co do spacerowania i przejażdżek rowerowych. Ładnie zaplanowane miejsc nad Popradem z utwardzonymi ścieżkami. Nie jest to duży obiekt, ale bardzo sympatyczny. Będąc tutaj warto zwrócić uwagę na cmentarz choleryczny, stary kirkut oraz na powstałe w starorzeczu bobrowisko.
  • Leśny park zdrojowy i szczyt Kicarz to także pomysłowo zagospodarowana góra jak Park Węgielnik Skałki. Kicarz to szczyt na terenie Popradzkiego Parku Krajobrazowego, na który szlak wiedzie z centrum miasta. Ze szczytu można podziwiać Poprad, który w rejonie Kicarza tworzy swój największy przełom.
Atrakcje nieco poza miastem
  • Zamek w Rytrze znajduje się we wsi Rytro nieopodal Piwnicznej. To ruiny średniowiecznego zamku z którego do dziś zachowała się wieża i resztka murów. Z zamku roztacza się piękny widok na Dolinę Popradu.
  • Park św. Kingi to malowniczo położony park w Głębokiem. W miejscu tym można napić się wody mineralnej ze źródła, którego strzeże figura św. Kingi. Choć sam park to bardziej krótka terenowa ścieżka edukacyjna, to można nacieszyć się pięknymi widokami na okolicę. To dobre miejsce na wypoczynek na świeżym powietrzu oraz atrakcja, której warto poświęcić swój czas.
  • Platforma widokowa Ślimak – niezwykła platforma widokowa w miejscowości Barcice. Dojazd no niej prowadzić stromą wąską drogą, ale tuż przed nią znajduje się duży parking. Warto tu podjechać by pooglądać okolice. Sama platforma choć ciekawa to nie należy do funkcjonalnych.
Najważniejsze są góry

Piwniczna Zdrój to miasto, przez które przebiegają atrakcyjne piesze szlaki turystyczne. Najpopularniejszym jest bez wątpienia szlak żółty na Niemcową i dalej w kierunku Radziejowej. W mieście początek mają także szlaki na Czarci Wierch i górę Sokołowską. W okolicy jest wiele podobno pięknych szlaków, które z pewnością kiedyś przejdziemy. Z tego względu Piwniczna jest świetnym miejscem wypadowym na górskie wędrówki.

Miasto jest także znanym ale niezbyt popularnym ośrodkiem narciarskim, z dwoma wyciągami narciarskimi. Sezon narciarski rozpoczyna się tu zwykle w grudniu i trwa do marca.

Podsumowanie

Piwniczna Zdrój to idealne miejsce dla osób szukających spokoju, pięknych krajobrazów i możliwości regeneracji ciała i umysłu. Niewątpliwą zaletą jest to, że miasto nie wygląda na oblegane przez turystów. Miłośnicy zabytków i urbanistyki nie znajdą tutaj nic dla siebie. Szkoda, że takie obiekty jak Park Węgielnik Skałki są tak bardzo zaniedbane, ponieważ była by to duża atrakcja. Nie do końca wykorzystano także potencjał ścieżek pieszych nad Popradem. Jako uzdrowisko miasto wgląda słabo, ale jako punkt wypadowy jest świetne.

Jesteśmy zdania, że miasto mogło by być bardziej atrakcyjne, ponieważ baza gastronomiczna i noclegowa w mieście jest przyzwoita, a atrakcje przyrodnicze są tutaj niewątpliwe.

Poruszanie się po mieście samochodem jest stosunkowo proste, ze względu na ograniczoną ilość turystów.

położenie

Galeria zdjęć z wyjazdu

Może zainteresuje Cię również


Log in   /   Polityka prywatności   /   ZLOMBOL OFFICIAL   /   EUVIC   /   SAIMON-DESIGN   /   INDEX   /   KONTAKT


Theme by Anders Norén Improoved by LUŹNE GACIE BEZ SUWAKA

© 2018-2024 Luźne Gacie Bez Suwaka

-
UstawieniaPolityka prywatności