Luźne Gacie Bez Suwaka

#złombol #podróże #turystyka #motoryzacja

"Turyści nie wiedzą gdzie byli, podróżnicy nie wiedzą gdzie będą"Paul Theroux

Zamek Rycerski w Prochowicach

Ten tekst przeczytasz w 4 minutę/y

od siebie słów kilka

Zamek w Prochowicach to niewielki zamek, znajdujący się w malutkim miasteczku Prochowice, między Wrocławiem a Lubinem. Zamek położony jest kilkaset metrów od centrum miejscowości, w bezpośrednim sąsiedztwie rzeki Kaczawa. W chwili obecnej zamek wygląda na częściowo odrestaurowany – między innymi brama wjazdowa i część zabudowań wokół tej bramy. Reszta zamku wygląda na bardzo zaniedbaną i nie bardzo widać by coś działo się w kwestii renowacji tych budynków. Wyraźnie można odróżnić tu część zamku pierwotnego, składającego się: ze średniowiecznego domu mieszkalnego od północy oraz dobudowanych nieco później skrzydeł południowych i wschodnich.

Zamek w Prochowicach wygląda na niedostępny dla zwiedzających, a bardzo szkoda, ponieważ mogłoby to być bardzo interesujące miejsce. Aktualnie przed bramą zamkową znajduje się płot i wrota zamknięte na łańcuch. Na szczególną uwagę zamku zwraca wysoka wieża, która wydaje się być w bardzo dobrym stanie. Mógłby to być dobry punkt widokowy na okolicę. Przy zamku znajduje się duży, stary i zadbany park zamkowy, który jest także parkiem miejskim. Szerokie, zacienione alejki zachęcają do spacerów. W parku tym znajdziemy wiele urokliwych ławeczek, na których można odpocząć.

Dzieje zamku pełne niejasności

Mimo iż tablica wmurowana nadz dzidzncem zamkowym wskazuje powstanie zamku w roku 1259 to prawdopodobnie jest to nieprawda. Wskazuje na to brak zapisów o murowanej budowli obronnej z tego okresu, dlatego przypuszcza się, że połowie wieku XIII obok osady został wzniesiony drewniany gródek rycerski. Pierwsza wiarygodna wzmianka o budowli pochodzi z 1383 roku gdy Piotr z Prochowic sprzedał rodzinny majątek księciu legnickiemu Ruprechtowi. Ten zaś około roku 1400 oddał go w lenno Otto von Zedlitzowi Starszemu, ale nie wiadomo dlaczego.

Wiadomo, że w 1422 roku w miejscu dawnej budowli powstał ceglany gotycki zamek z walorami obronnymi wraz z wyskoką ponad 30 metrową graniastą wieżą i fosą. Pełniła ona rolę mieszkalną oraz strzegła wjazdu do zamku. Prawdopodobnie już w tym czasie w swej dolnej kondygnacji mieściła lochy. W XVI wieku zamek zmieniał wielokrotnie właścicieli, ale doczekał się także niewielkiej rozbudowy. W tym okresie dobudowano kilka renesansowych budynków w w obrysie zamku.

Za czasów książąt piastowskich, którzy władali zamkiem pod koniec XVI w dobudowano drugi dziedziniec oraz mieniono całkowicie budynek na styl renesansowy. Dobudowano wschodnie skrzydło połączone z kaplicą zamkową oraz skrzydło bramne od strony południowej. Był to okres świetności zamku.

Na początku wieku XVII zamek został bez trudu zdobyty i zniszczony przez wojska szwedzkie. Próby odbudowy kończyły się fiaskiem i polegały bardziej na zabezpieczaniu zamku. Aż do roku 1820 kiedy to kupił go Erdman Sylvius hr. von Puckler zamek miał niezliczoną ilość właścicieli. Von Puckler oraz później niejaki Curt hr. von Strachwitz dokonali solidnej odbudowy warowni. Ich wysiłki zostały jednak całkowicie zniweczone w roku 1945 kiedy armia radziecka poważnie uszkodziła zamek. Po wojnie zamkiem nikt się bardzo nie interesował i popadł w ruinę.

W 2000 roku zamek sprzedano tajemniczemu inwestorowi za cenę 50.000 zł, czyli wielokrotnie niższą od rynkowej. Inwestor jednak jak widać nie bardzo ma pomysł co budynkiem zrobić.

Podsumowanie i parkowanie

Szkoda iż zamek jest niedostępny dla zwiedzających, ale być może kiedyś remont zostanie ukończony i będzie to przyjemne miejsce usługowo – turystyczne w miejscowości Prochowice. Na chwilę obecną jest to interesujący obiekt do zobaczenia „przy okazji” przyjazdu w okolice. Mieszkańcom sam park jako miejsce z pewnością wystarczy, ale naprawdę zamek posiada wg nas bardzo duży potencjał. Może kiedyś będzie można go zwiedzać i podziwiać w pełnej okazałości.

Przed samym zamkiem istnieje możliwość zaparkowania, aczkolwiek są to miejsca przeznaczone dla mieszkańców okolicznych kamienic. Polecamy więc parking w centrum, który jest bezpłatny.

położenie

Galeria zdjęć z wyjazdu

Zobacz Także


Log in   /   Polityka prywatności   /   ZLOMBOL OFFICIAL   /   EUVIC   /   SAIMON-DESIGN   /   INDEX   /   KONTAKT


Theme by Anders Norén Improoved by LUŹNE GACIE BEZ SUWAKA

© 2018-2024 Luźne Gacie Bez Suwaka

-
UstawieniaPolityka prywatności