Luźne Gacie Bez Suwaka

#złombol #podróże #turystyka #motoryzacja

"Turyści nie wiedzą gdzie byli, podróżnicy nie wiedzą gdzie będą"Paul Theroux

Las Radoszowy, Uroczysko Buczyna, Ruda Śląska

Ten tekst przeczytasz w 3 minutę/y

od siebie słów kilka

Las Radoszowy, położony w Rudzie Śląskiej na południowo-wschodnich rubieżach miasta, to jeden z urokliwych zakątków GOP. Jego obszar rozciąga się w rejonie ulicy Kalinowej, w pobliżu KWK „Śląsk”. To miejsce zaskakuje ilością zieleni, stawów i ścieżek spacerowych, ponieważ znajduje się prawie w centrum aglomeracji. W okolicy mamy wielkie miasta takie jak Katowice, Chorzów, Ruda Śląska czy Zabrze. Las Radoszowy oferuje nie tylko możliwość aktywnego wypoczynku wśród zielenie, ale obecnie stanowi ostoję dla dzikich zwierząt, a zwłaszcza ptaków.

Historia miejsca w którym znajduje się las Radoszowy jest długa i złożona. Po raz pierwszy o Radoszowach wzmiankuje się w dokumentach z 1629 roku. Były one pierwotnie folwarkiem wchodzącym w skład księstwa pszczyńskiego znanym z uprawy roli. Pod koniec XIX wieku folwark zamieszkiwało około 600 osób, ale na terenie samego obecnego lasu zabudowa była niewielka. Od 1883 roku, gdy wydobycie rozpoczęła KWK „Śląsk” na terenie tym istniał formalny zakaz zabudowy mieszkalnej.

W czasach PRL-u, dzięki inicjatywie Jerzego Ziętka, w Radoszowach założono zakładowy ośrodek wypoczynkowy, podobny do funkcjonalnie do Bażanciarni w Radlinie. Powstały tam alejki, oświetlenie, krąg taneczny, mała gastronomia i kąpielisko. Ośrodek ten szybko stał się popularnym miejscem wypoczynku, zwłaszcza dla mieszkańców Chorzowa i Katowic. Niestety, po transformacji ustrojowej i gospodarczej miejsce to zaczęło popadać w ruinę, a szkody górnicze ostatecznie doprowadziły do jego zamknięcia. Obecnie większość zabudowań które znajdowały się przy ulicy Gościnnej wyburzono. Obecnie znajduje się tutaj parking i wejście na ścieżki do Lasu.

Ciekawe miejsca w lesie

Las Radoszowy obfituje w różnorodne atrakcje przyrodnicze i rekreacyjne. Największym stawem jest Czarny Staw, który przyciąga wędkarzy i obserwatorów ptactwa. Stawy nr 1, 2 i 3, zarządzane przez Stowarzyszenie Wędkarskie „Lin”, są popularnym miejscem do wędkowania i spacerów. Malowniczy Staw „Siódemki” to kolejne urokliwe miejsce, szczególnie polecane na piesze wycieczki.

Las Radoszowy graniczy z Uroczyskiem Buczyna w Chorzowie, które jest rezerwatem przyrody o powierzchni ponad 65 hektarów. Buczyna słynie z majestatycznych, starych buków, malowniczych stawów i mokradeł, a także z bogactwa fauny, w tym ptaków, gadów i ssaków. Radoszowy i Buczyna tworzą razem unikalny kompleks leśny, który jest idealnym miejscem na rekreację i kontakt z naturą.

Mimo braku oficjalnego kąpieliska, w Radoszowach nie brakuje amatorów plażowania i kąpieli. Należy jednak pamiętać, że kąpiel w stawach może być niebezpieczna, oficjalnie zakazano jej.

W zachodniej części przy stawie nr 1 znajduje się tzw. Rybaczówka. To budynek z małą gastronomią i smażalnią ryb, przy której zorganizowano mikro ZOO.

podsumowanie i parkowanie

Las Radoszowy to miejsce mogące się pochwalić dużymi walorami przyrodniczymi i rekreacyjnymi mimo, iż znajduje się prawie w centrum wielkiej aglomeracji. Przyciągają mieszkańców Śląska swoistym dzikim urokiem i możliwościami spędzenia wolnego czasu na łonie natury. Na stosunkowo niewielkim obszarze znajdziemy tu liczne stawy, ścieżki spacerowe i rowerowe, a także unikatowe miejsca takie jak Uroczyska Buczyna. Las Radoszowy to doskonałe i godne polecenia miejsce na spacer całą rodziną. Ścieżki może nie są tutaj doskonale przygotowane, ale dodaje to dzikości temu miejscu. Według nas to miejsce na tyle unikatowe, że przyjechaliśmy tu nie raz. W weekendy należy spodziewać się tutaj sporej ilości odwiedzających.

Zasadniczą przy lesie znajdują się dwa spore oficjalne parkingi jeden w części wschodniej przy ulicy Gościnnej i drugi podobnej wielkości przy stawie nr. 1. Za parkingi nie trzeba płacić

położenie

Galeria zdjęć z wyjazdu

Zobacz Także


Log in   /   Polityka prywatności   /   ZLOMBOL OFFICIAL   /   EUVIC   /   SAIMON-DESIGN   /   INDEX   /   KONTAKT


Theme by Anders Norén Improoved by LUŹNE GACIE BEZ SUWAKA

© 2018-2024 Luźne Gacie Bez Suwaka

-
UstawieniaPolityka prywatności