Luźne Gacie Bez Suwaka

#złombol #podróże #turystyka #motoryzacja

"Turyści nie wiedzą gdzie byli, podróżnicy nie wiedzą gdzie będą"Paul Theroux

RIESE – Sztolnie Walimskie (Rzeczka)

Ten tekst przeczytasz w 3 minutę/y

od siebie słów kilka

Sztolnie Walimskie (Rzeczka) to jedna z trzech dostępnych do zwiedzania sztolni kompleksu Riese. Kompleks Rzeczka to najmniejszy z udostępnionych obiektów. Nie oznacza to, że nie warto go zwiedzać. Sztolnie są bardzo ciekawym miejscem do zwiedzania, ale to także pewnego rodzaju pomnik pamięci poległych przymusowych pracowników. Należy to uszanować w czasie pobytu w tym obiekcie. Zwiedzanie obiektu możliwe jest tylko z przewodnikiem w grupach. Zwiedzanie wraz z prezentacjami trwa mniej więcej godzinę/półtora godziny. Jeśli więc nie umówimy się na konkretną godzinę będziemy musieli poczekać. Na szczęście przed wejściem znajduje się poczekalnia z punktem restauracyjnym i toaletą.

Sztolnie walimskie zalicza się do szlaku tajemniczych podziemi Dolnego Śląska, wśród których znajdziemy także takie obiekty jak twierdzę w Srebrnej Górze czy kopalnia uranu w Kletnie.

Kilka faktów

Kompleks znajduje się w miejscowości Walim na zboczu góry Ostra w Górach Sowich. Trzy wejścia wykute w skałach wschodniego zbocza oddalone są od siebie o około 45 m. Wejścia rozpoczynają długie równoległe równoległe sztolnie między którymi usytułowano duże hale. Długość tuneli kompleksu Rzeczka wynosi 500 metrów. Nad ziemią zbudowano główną centralę telefoniczną. Centrala ta była zdecydowanie większa niż centrala we Wrocławiu.

Więcej o historii kompleksie i historii projektu Riese znajdziecie w dedykowanym artykule tutaj.

Kompleks rzeczka
Schemat kompleksu Rzeczka. Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Riese#/media/Plik:Complex_Rzeczka.svg

Zwiedzanie

Sztolnie Walimskie (Rzeczka) składają się z dwóch niezależnych części ponieważ podziemne chodniki są zablokowane przez zawalone skały. Pierwsza część jest znacznie większa i dużo bardziej atrakcyjna. Druga część pełni funkcję pomnika pamięci. Mimo iż długość podziemnych ścieżek w tych sztolniach nie jest zbyt duża to trzeba przyznać, że świetną robotę robi tutaj przewodnik. Opowiada on bardzo dużo, bardzo ciekawie i w odpowiednim tempie.

Duże wrażenie robi fakt historyczny, mówiący iż całość kompleksu została wybudowana w bardzo krótkim czasie. Według zachowanych dokumentów całość prac przeprowadzono w kilka miesięcy. Niestety tempo prac odbywało się się to kosztem życia ludzi, ponieważ zmuszano ich do tej pracy. Centralną częścią ekspozycji w sztolniach walimskich jest podziemna galeria szkiców wykonanych przez jednego z przymusowych pracowników, który przedstawił na nich sceny z życia codziennego robotników.

Innymi ciekawymi obiektami sztolni są pełnowymiarowe makiety rakiet V1 i V2. Oczywiście nigdy nie konstruowano ich w tym obiekcie, ale pasjonaci teorii spiskowych rozpowszechniają takie informacje.

Na nas bardzo duże wrażenie zrobiła inscenizacja multimedialna w drugiej części obiektu dlatego, że była poświęcona pamięci zmarłym pracownikom. O sile przekazu tej prezentacji najlepiej świadczy fakt, że po jej zakończeniu wśród zwiedzających przed dłuższą chwilę panowała cisza.

Sztolni walimskich nigdy nie nie ukończono, dlatego trakcie zwiedzania musimy korzystać z kasków ochronnych i pod żadnym pozorem ich nie można zdejmować. Koszt wejścia do sztolni to 22 zł. Na plus jest tutaj duży bezpłatny parking przed wejściem.

Podsumowanie i parkowanie

Sztolnie Walimskie (Rzeczka) to świetna dawka historii i tajemnic przedstawiona w bardzo ciekawy i przystępny sposób. Polecamy gorąco odwiedzenie tych sztolni, przy okazji pobytu w okolicy.

Przed obiektem znajduje się duży bezpłatny parking.

położenie

Galeria zdjęć z wyjazdu

Zobacz Także


Log in   /   Polityka prywatności   /   ZLOMBOL OFFICIAL   /   EUVIC   /   SAIMON-DESIGN   /   INDEX   /   KONTAKT


Theme by Anders Norén Improoved by LUŹNE GACIE BEZ SUWAKA

© 2018-2024 Luźne Gacie Bez Suwaka

-
UstawieniaPolityka prywatności