Ten tekst przeczytasz w 3 min.
od siebie słów kilka
RIESE Podziemne miasto Osówka to jedna z trzech sztolni dostępnych do zwiedzania jeśli chodzi o tajemniczy niemiecki kompleks Riese. Sztolnia ta jest ona znacząco większa od Sztolni Walimskich i posiada odmienny odmienny charakter. Nie czuło się tutaj powagi i mistycyzmu tego miejsca. Zwiedzanie obiektu możliwe jest tylko z przewodnikiem w grupach. Zwiedzanie wraz z prezentacjami trwa mniej więcej godzinę.
Sztolnie walimskie zalicza się do szlaku tajemniczych podziemi Dolnego Śląska, wśród których znajdziemy także takie obiekty jak twierdzę w Srebrnej Górze czy kopalnia uranu w Kletnie.
Trochę faktów
Wejścia do sztolni znajdują się w miejscowości Sierpnica na południowo wschodnim zboczu góry Osówka. Obiekt znajduje się z dala od głównych dróg i zabudowań
Podziemne miasto Osówka zawiera m.in. trzy sztolnie, z których najdłuższa liczy blisko 450 metrów. Jedna z tych sztolni posiada tamy z cegły, które utrzymują wodę w tunelu. Długość całkowita długość tuneli wynosi blisko 2 km. Można tu zobaczyć prawie gotowe wartownie, korytarze techniczne oraz ogromną halę o 10 m wysokości. Część chodników obiektu znajduje się pod wodą. W naziemnej części obiektu znajdują się dwa interesujące budynki zwane kasynem oraz siłownią.
Więcej o historii kompleksie i historii projektu Riese znajdziecie w dedykowanym artykule tutaj.
Zwiedzanie
Korytarze w sztolniach Osówki są dużo większe i posiadają dużo bardziej skomplikowany system od Sztolni Walimskich, bez przewodnika można się tutaj zgubić. Miejscami grupa zatrzymuje się by zobaczyć prezentacje multimedialne w postaci hologramów wraz z lektorem. Trzeba przyznać, iż są one bardzo ciekawe i ogląda się je z przyjemnością. Najciekawsza prezentacja to ta pokazująca proces zamykania niedokończonych sztolni przez uciekające wojska niemieckie.
Sam przewodnik opowiada niezwykle ciekawie, jednak widać, że jest on mocno ograniczony czasowo. Godzina, która jest przeznaczona na grupę turystów jest stanowczo za krótka by utożsamić się z tym miejscem. Przez popędzanie przez przewodnika trudno też zrobić zdjęcia, a o przejrzeniu artefaktów z wystaw nie ma mowy.
Mimo iż obiekt znajduje się z dala od głównych dróg, jest tutaj duża poczekalnia, gdzie można poczekać na swoją grupę. Jest tutaj duży bezpłatny parking, więc nie ma problemu z pozostawieniem samochodu. Na uwadze trzeba mieć jednak, że od parkingu do sztolni trzeba kawałek dojść, jednakże droga nie jest długa i zajmuje kilka minut.
Podsumowanie i parkowanie
Podziemne miasto Osówka to genialne miejsce do zwiedzania pełne tajemnic i ciekawostek. Wszystku tutaj robi duże wrażenie, ale szybkość prowadzenia grupy jest tak duża, że nie byliśmy w stanie nawet na chwilę zatrzymać się przy wielu gablotach. Przez to straciliśmy możliwość obejrzenia wielu znalezisk z wykopalisk. RIESE Podziemne miasto Osówka to niezwykle ciekawe i obszerne miejsce pełne niesamowitej historii, więc warto tu przyjechać.
W niedalekiej odległości od wejścia do sztolni znajduje się obszerny i darmowy parking.