Luźne Gacie Bez Suwaka

#złombol #podróże #turystyka #motoryzacja

"Turyści nie wiedzą gdzie byli, podróżnicy nie wiedzą gdzie będą"Paul Theroux

Jeziora Plitwickie [Plitvička Jezera]

Ten tekst przeczytasz w 6 minutę/y

od siebie słów kilka

Jeziora Plitwickie [Plitvička Jezera] a w zasadzie Park Narodowy Jezior Plitwickich [Nacionalni park Plitvička jezera] to chyba najbardziej znany Park narodowy w Chorwacji. Dorównywać mu urodą może jedynie Park Narodowy Krka [Nacionalni park Krka], choć ten ma nieco inna charakterystykę. Jeziora Plitwickie znajdują się w regionie Lika-Karlovac lub Kvarner w zależności os sposobu podziału Chorwacji na regiony. Potocznie Park ten nazywa się królestwem wody lub jezior, ponieważ woda jest tutaj dominującym elementem przyrody. Wyznaczone ścieżki biegną nad kaskadami strumykami i stawami, co pozwala podglądać z bardzo bliska bogactwo naturalne tego zakątka świata.

Jeziora Plitwickie [Plitvička Jezera] został założony w 1949 roku i ma powierzchnię 290 km2 zatem dosyć sporo. Obejmuje on rzekę Korna wraz z dopływami oraz 16 jezior krasowych połączonych wodospadami. To właśnie przy tych jeziorach znajduje się najbardziej atrakcyjna część parku, którą bardzo chętnie odwiedzają turyści. Wyjątkowa uroda wodnych struktur, bogactwo flory i fauny i górskie krajobrazy sprawiły, że Park ten został uznany już 1979 roku za światowe dziedzictwo przyrodnicze przez UNESCO.

Na udostępnionym do zwiedzania terenie parku zorganizowano wiele rozrywek. Najważniejszą są wyznaczone ścieżki poprowadzone wzdłuż jezior i kaskad i wodospadów w tym Wielki Wodospad [Veliki Slap], który jest najwyższym wodospadem Chorwacji. Ścieżki są bardzo dobrze oznaczone, ale dosyć wąskie. Oprócz spacerowania można tutaj popływać łódką lub kajakiem, ale tylko w wyznaczonych miejscach. Na terenie parku wyznaczono także nieco trudniejszy szlak o charakterystyce górskiej z punktami widokowymi na jeziora. Oczywiście jak to bywa w tego typu miejscach znajdziemy tu dużą bazę gastronomiczną i hotelową.

Kilka praktycznych informacji


Do parku Jeziora Plitwickie [Plitvička Jezera] możemy wejść jednym z dwóch wejść „Entrance I – Rastovača” lub „Entrance II – Hladovina” (zamknięte w okresie zimowym). Przy obu z nich znajdziemy parkingi, ale nich więcej na końcu. Dwa wejścia wynikają z faktu, że najpiękniejsze obszaru parku oddziela jezioro dosyć spore jezioro Kozjak. Pomiędzy wejściami kursuje linia autobusowa, którą przejedziemy za darmo jeśli posiadamy bilet do parku.

Trasy zwiedzania w Parku

Wszystkie trasy i ścieżki w parku są oznaczone i tylko po nich można się poruszać. Bywa to skrupulatnie przestrzegane przez pracowników Parku. Zaproponowane jest tutaj 7 ścieżek zwiedzana różniące się długością i trudnością my przedstawimy je według skali trudności. Liczba kilometrów na trasie pomija odcinki pokonywane promem lub autobusem.

  • Trasa A – 3,5 kilometra ( 2-3 godziny ) – zaczyna się przy wejściu numer 1. Prowadzi przez Wielki Wodospad oraz wzdłuż brzegów jezior Galovac, Milanovac, Gavanovac.
  • Trasy B i F – 4 kilometry ( 3-4 godziny ) – zaczynamy w dowolnym miejscu (w zależności od wejścia ma inne oznaczenie). Prowadzi przez Wielki Wodospad i pobliskie jeziora oraz rejs statkiem przez jezioro Kozjak. To najpopularniejsza ścieżka
  • Trasa E – 5 kilometrów ( 3-4 godziny) – zaczyna się przy wejściu numer 2 i prowadzi wokół górnych Jezior Górnych.
  • Trasa C – 8 kilometrów ( 4-6 godzin ) – to trasa podobna do trasy B, ale rozszerzona o przejście wokół Jezior Górnych. Trasa zakłada pokonanie części drogi autobusem między wejściami 1 i 2. To ścieżka najbardziej polecana.
  • Trasa H – 9 km ( 5-6 godzin ) – zaczynamy w dowolnym miejscu. To trasa obejmująca wszystkie, największe atrakcje parku, ale uwzględnia rejs łódką i przejazd powrotny autobusem.
  • Trasa K – 18,3 kilometra ( 7 – 9 godzin ) – to trasa najdłuższa i podobna do trasy H, ale całą drogę pokonuje się na piechotę.

Padanie czasu są tutaj mocno przesadzone, ale prawdopodobnie wliczono do nich dłuższe przystanki na robienie zdjęć.

Poruszając się się po drewnianych kładkach w parku trzeba uważać ponieważ mogą być one śliskie. Dodatkowo przez brak barierek łatwo wpaść do wody. Kąpiel w jeziorach jest zakazana!

Historyczna „Krwawa Wielkanoc”

W dniu 31.03.1991 w Jeziora Plitwickie [Plitvička Jezera] stały się areną tragicznych wydarzeń, które przeszły do historii jako Krwawa Wielkanoc [Krvavi Uskrs]. W tym dniu na teren Jezior Plitwickich wkroczyli Bośniaccy Serbowie, który w czasie rozpadu Jugosławii uważali za swój. Doszło więc do krwawych walk z siłami chorwackimi. Bitwa o Plitwice przyniosła pierwsze ofiary wojny domowej w Jugosławii w 1991 roku.

Legendy Plitwickie

Według legendy jeziora nazywane przez miejscowych Diabelskim Ogrodem powstały po wielkiej suszy. Susza trwałą tak długo, że drzewa po usychały, a wśród nich leżały wyschnięte truchła zwierząt. Onstani żyjący ludzie wezwali więc na pomoc wiedźmę zwaną Czarną Królową, która zgodziła się pomóc biednym ludziom. Ale ponieważ była złośliwa to przywołała tak silne deszcze, że dolinę zalała woda która utworzyła tutaj wspaniałe jeziora.

Podsumowanie i parkowanie

Jeziora Plitwickie [Plitvička Jezera] to miejsce naprawdę przepiękne, gdzie turkusowa woda z jezior przepływa wśród bladych skał i wszędobylskiej zieleni. Wyjątkowa uroda wodnych struktur, bogactwo flory i fauny, górskie otoczenie, niesamowite barwy, leśne ścieżki tworzą niepowtarzalną całość. Całość ta zachwyca i urzeka. Gdyby była tu mniejsza ilość turystów miejsce to można by nazwać wręcz uduchowionym. Polecamy Jeziora Plitwickie naprawdę każdemu, kto czuje się na siłach żeby poświęcić kilka godzin na spacer i przejście trasy C. Jedyną wadą Parku są ceny bilet wstępu w sezonie kosztuje 40 € (!).

Do ceny biletu wstępu należy dodać cenę parkingu, który na szczęście jest dosyć tani bo kosztuje 1 € za godzinę. Przy wejściu numer 1 nie polecamy parkować na miejscach w głębi lasu. Znajdują się tam głębokie dziury na których można „powiesić” samochód. Płacić za parking można kartą lub gotówką.

Parkingu przy wejściu numer 2 nie znamy.

położenie

Galeria zdjęć z wyjazdu

Może zainteresuje Cię również


Log in   /   Polityka prywatności   /   ZLOMBOL OFFICIAL   /   EUVIC   /   SAIMON-DESIGN   /   INDEX   /   KONTAKT


Theme by Anders Norén Improoved by LUŹNE GACIE BEZ SUWAKA

© 2018-2024 Luźne Gacie Bez Suwaka

-
UstawieniaPolityka prywatności