Ten tekst przeczytasz w 3 min.
od siebie słów kilka
Jezioro Paprocany to spore w jak na Górnośląski Okręg Przemysłowy jezioro położone terenie miasta Tychy. Jezioro to stanowi centrum rekreacyjne dla mieszkańców miasta Tychy i okolic. Świadczy o tym bardzo bogata infrastruktura towarzysząca, zwłaszcza w północnej części jeziora. Znajdują się tu liczne bary, kawiarnie oraz inne budki serwujące produkty gastronomiczne i usługi związane z wypoczynkiem wodnym. Trzeba jednak przyznać, że większość budynków nad jeziorem jest bardzo gustowna i nie wpływa negatywnie na obraz jeziora Paprocany. W tej okolicy znajduje się także urokliwy pomost i mała promenada z leżaczkami do odpoczynku. Znalazło się tu także miejsce na stanowiska z grilami i oczywiście plażami w tym dzikimi. Główna plaża jest piaszczysta i strzeżona w sezonie.
Z powyższych powodów Jezioro Paprocany na ma dzikiego charakteru, chociaż jego południowa cześć może za takową uchodzić. Co ciekawe wody w jeziorze mają pierwszą klasę czystości, więc nad brzegiem można spotkać wielu wędkarzy. Podobno złowić w wodach jeziora można leszcze, sumy, węgorze, karpie czy nawet szczupaki.
Wokół jeziora znajduje się bardzo fajna ścieżka, ponieważ jest ona szeroka i wysypana drobnym żwirkiem. Jest to fantastyczne miejsce dla wszelakiej maści spacerowiczów i rowerzystów. Trasa wokół jeziora to około 4 km, czyli w sam raz na prozdrowotny spacer. W południowej części jeziora, bliżej lasu można spotkać trochę ptaków wodnych lub poobserwować inne wodne stworzenia. W tej części jest zdecydowanie mniej ludzi i warto tu zajrzeć do Zameczku Myśliwskiego Promnice.
Pałac myśliwski Promnice
Pałac myśliwski Promnice wybudowano w 1861 roku w stylu neogotyku angielskiego. Wzniesiony został przez księcia pszczyńskiego Hansa Heinricha XI Hochberga. Miejsce to było niegdyś często odwiedzane przez ważnych ludzi, ponieważ gościli tu królowie Prus i cesarz Niemiec Wilhelm II, a także księżna Daisy. W chwili obecnej w budynku mieści się dość ekskluzywna restauracja.
Trochę o historii i o liczbach
Jezioro Paprocany to sztuczny zbiornik powstały w 1796 roku dla potrzeb nie istniejącej już Huty Paprockiej. Powierzchnia jeziora wynosi około 130 ha, średnia głębokość waha w zależności od stanu wody wacha się między 1,5 m a 1,7m. Największe głębie nie przekraczają 3,5m.
Huta Paprocka to była kuźnica żelaza założona w 1703 przez panującego tutaj barona Baltazara Erdmanna Promnitza. Po wielu rozbudowach była jedną z największych hut żelaza w okolicy. Woda ze zbiornika służyła do chłodzenia obudowy pieca oraz do napędzania dmuchaw i młota huty. Huta działała do 1878 roku. W byłych budynkach huty znajduje się obecnie restauracja oraz sale konferencyjne.
Podsumowanie i parkowanie
Jezioro Paprocany jest godne polecenia do weekendowego wypoczynku lub popołudniowego spaceru dla całej rodziny. Duże parkingi od strony miasta pozwalają na wygodne pozostawienie auta. Parkingi te są bezpłatne co jest dużą zaletą