Luźne Gacie Bez Suwaka

Road Adventures

#złombol #podróże #turystyka #motoryzacja

"Turyści nie wiedzą gdzie byli, podróżnicy nie wiedzą gdzie będą"Paul Theroux

Grunwald

Ten tekst przeczytasz w 3 min.

od siebie słów kilka

Grunwald to jedna z najbardziej znanych polskich wsi. Słyszał o niej każdy, bo kto nie słyszał o bitwie pod Grunwaldem z 1410 roku. Większość ludzi nie ma jednak zielonego pojęcia gdzie to jest, gdyby kazać im pokazać Grunwald na mapie.

Sama wieś szału nie robi. Od innych wsi różni się głównie większą ilością knajpek i sklepów z pamiątkami. Najciekawszym miejscem wisi jest oczywiście pole grunwaldzkie, czyli miejsce gdzie odbyła się jedną z większych bitew średniowiecza. Dziś na tym miejscu znajduje się muzeum Bitwy pod Grunwaldem, które obejmuje muzeum z eksponatami oraz plenerową ścieżkę dydaktyczną. Na tej ścieżce jest kilka pomników oraz obelisków które warto zobaczyć. Duże wrażanie robi mapa 3D Bitwy Pod Grunwaldem. Całość jest bardzo estetycznie wkomponowana w pole bitwy, dlatego z daleka nic nie widać.

Historia wsi

Wzmianki o wsi znajdują się już w dokumentach z początku XIV wieku. Niespełna 100 lat później wieś staje się polem walki, jednej z największych bitew średniowiecza. 15 lipca 1410 stanęły tu na przeciw siebie dwie potężne armie. Z jednej strony oddziały polsko-litewsko-ruskie w sile około 29 tys. zbrojnych. Pod drugiej świetnie wyszkolone wojska krzyżackie liczące nieco ponad 21 tys. zbrojnych, pod dowództwem Ulricha von Jungingena. Historii bitwy nie będziemy ty streszczać, ponieważ jest ona powszechnie znana. Przypomnimy tylko, że oddziały polskiego króla pogoniły krzyżaków.

Na przestrzeni wieków wieś wielokrotnie zmieniała właścicieli i zawsze pozostawała małą osadą w której nigdy nie mieszkało więcej niż 300 stałych mieszkańców.

O ile o bitwie z 1410 pod Grunwaldem słyszał każdy to mało kto słyszał o drugiej bitwie pod Grunwaldem z 1914 roku. Bitwa ta trwała w okolicach pól Grunwaldzkich od 23 sierpnia 1914 roku do 1 września. Walki trwały tutaj między siłami Imperium Rosyjskiego a Cesarstwem Niemieckim.

II Bitwa pod Grunwaldem

Pierwszy kontakt nastąpił 23 sierpnia w okolicach wsi Orłowo, gdzie znajduje się obecnie ogromny cmentarz wojenny, na którym leżą żołnierze obu armii, różnej narodowości. 24 sierpnia dowódczy niemieccy Hindenburg i Ludendorff postanowili skierować nieznaczną część swoich sił na prawe skrzydło wojsk Rosyjskich dowodzonych przez gen. Samsonowa. Myślał on, że ta niewielka część wojsk to całe siły armii uderzeniowej, więc wojska rosyjskie były nieprzygotowane do ataku. W wyniku błędów rosyjskich niemiecka armia odniosła ogromne zwycięstwo, gromiąc Rosjan. O skali zwycięstwa świadczy fakt wzięcia do niewoli ponad 90 tys. jeńców armii Rosyjskiej. Przed końcem walk w nocy z 30 sierpnia na 1 lipca Gen. Samsonow, świadomy swojej winy i klęski, popełnił samobójstwo.

Niemiecka historiografia określa ją bitwę jako bitwę pod Tannenbergiem, nie chcąc by ta bitwa była mylona z porażką Niemców (Krzyżaków) pod Grunwaldem. Niesławny akwarelista niejaki Adolf H. na cześć tejgo zwycięstwa ustanowił święto wojskowe w lipcu 1939 roku.

Podsumowanie i parkowanie

Grunwald i pole grunwaldzkie to na pewno miejsce, które warto zobaczyć i dlatego chętnie tam wrócimy. Najlepiej podczas corocznej inscenizacji (choć takich inscenizacji jest wiele w Polsce) świętującej wygraną Polaków pod Grunwaldem. Niestety wówczas należy spodziewać się tam tłumów. W czasie naszego pobytu spotkaliśmy może 4 innych turystów.

Przed muzeum znajduje się parking, platyny, nie wiemy czy drogi, bo nikt nie chciał od nas pieniędzy.

położenie

Galeria zdjęć z wyjazdu

Może zainteresuje Cię również


Log in   /   Polityka prywatności   /   ZLOMBOL OFFICIAL   /   EUVIC   /   SAIMON-DESIGN   /   INDEX   /   KONTAKT


Theme by Anders Norén Improoved by LUŹNE GACIE BEZ SUWAKA

© 2018-2024 Luźne Gacie Bez Suwaka

-
UstawieniaPolityka prywatności