Luźne Gacie Bez Suwaka

Road Adventures

#złombol #podróże #turystyka #motoryzacja

"Turyści nie wiedzą gdzie byli, podróżnicy nie wiedzą gdzie będą"Paul Theroux

Monako, Monte Carlo

Ten tekst przeczytasz w 6 min.

od siebie słów kilka

Monako to państwo, które jest znane chyba wszystkim na świecie i to chyba co najmniej z więcej niż jednego powodu. Jednym będzie się kojarzyło z maleńkim bogatym państwem, w którym hazard dostępny jest wręcz na wyciągnięcie ręki. Innym będzie się kojarzyło z wyścigami Formuły 1 na torze ulicznym, a jeszcze innym z drużyną półkę piłkarską AS Monaco.

Nie licząc Watykanu Monako to najmniejsze państwo świata, a jego powierzchnia to niewiele ponad 2 km2. Na tak niewielkiej powierzchni mieszka jednak prawie 40.000 obywateli tego kraju, nie licząc mieszkających tu na stałe Francuzów czy Włochów. Z tego powodu Monako to najgęściej zaludnione państwo świata. Znajduje się ono na zboczu góry u północnych wybrzeży Morza Śródziemnego. Od której politycznie jest prawie całkowicie uzależnione.

Monako to jedno z najczęściej odwiedzanych krajów przez turystów, zwłaszcza tych którzy zwiedzają Lazurowe Wybrzeże. Większość ludzi podobnie tak jak my przyjeżdża tutaj na jeden dzień, ponieważ wszystkie najciekawsze miejsca w tym kraju można zobaczyć w ciągu kilku godzin. To bardzo drogi kraj ceny zazwyczaj są tutaj nawet kilkukrotnie wyższe niż w drugiej Francji, dlatego w tym ekskluzywnym miejscu na noclegi mogą pozwolić sobie tylko najbogatsi. Z drugiej strony jednak większość atrakcji turystycznych Monako dostępna jest za darmo.

co zobaczyć w Monako
  • Pałac Książęcy – to siedzibą księcia Monako i oferuje zwiedzanie jego pięknych wnętrz oraz ogrodów.
  • Katedra Świętego Mikołaja – to monumentalna gotycka świątynia, w której odbywają się najważniejsze uroczystości w państwie m.in. msze pogrzebowe członków rodu Grimaldich, w tym m.in. księżnej Monako, amerykańskiej aktorki Grace Kelly. Katedrę wybudowano w 1875 roku i stoi w miejscu pierwotnego kościoła parafialnego p.w. Św. Mikołaja, pochodzącego z XIII wieku. Wstęp jest bezpłatny.
  • Oceanograficzne Muzeum – to jedno z największych tego typu muzeów na świecie. Oferuje ono podobno niezwykle fascynujące ekspozycje związane z życiem morskim.
  • Kasyno Monte Carlo – to jedno z najbardziej ekskluzywnych kasyn na świecie. Warto tu wejść nawet jeśli nie masz zamiaru grać, by zobaczyć przepych i luksus tego miejsca. Obecny budynek otwarto w roku 1879. Co ciekawe obywatele państwa nie mogą z niego korzystać.
  • Ogród Japonki – to ogród pełen egzotycznych roślin, mostków i stawów. Ogród ten stanowi ostoję zieleni na prawie pozbawionych roślinności zboczach góry na której leży Monako.
  • Muzeum Samochodów Księcia Raniera III – to muzeum prezentuje kolekcję luksusowych, rzadkich i historycznych samochodów należących do rodziny książęcej. To punkt obowiązkowy miłośników motoryzacji.
  • Port Monako – to spory port w dzielnicy (osiedlu) Monte-Carlo. Można podziwiać tutaj wiele niezwykłych i luksusowych jachtów i poczuć panującą tutaj atmosferę prestiżu i bogactwa.
  • Place du Palais to centralny plac w Monako. Tutaj odbywają się różne wydarzenia kulturalne i uroczystości państwowe. Na placu znajduje się pomnik pomnik ku czci tragicznie zmarłej Grace Kelly.
Ciekawostki

W wielu miejscach możemy spotkać się z zamiennym nazewnictwem Monako i Monte Carlo. Co to zasady można przyjąć założenie, że to dokładnie to samo. Jednakże Monte Carlo to jedna z siedmiu ale największa dzielnica państwa-miasta Monako.

Mieszkańcy Monako nie mogą zgodnie z konstytucją brać udziału w grach hazardowych na terenie kraju.

W Monte Carlo znajduje się tak zwana Promenada Mistrzów na której znajdują się odciski stóp najsłynniejszych i najbardziej zasłużonych piłkarzy świata. Dlatego znajdziemy tu odciski Diego Maradony, Zinedine Zidana i oczywiście Zbigniewa Bońka. Stóp Lewego i Grzegorza Rasiaka brak.

Bardzo zwięzła historia

Historia Monako zaczyna się VI w. p.n.e. , gdy Grecy założyli kolonię Monoikos na skale, gdzie obecnie wznosi się Pałac Książęcy. Do XIII wieku, czyli czasu gdy faktycznie wybudowano tu zamek książęcy tereny obecnego państwa znajdowały się się pod panowaniem Rzymskim potem zwierzchnictwo trzymała tutaj republika Genui. Koniec wieku XV to okres w którym Monako uznawane jest za państwo niepodległe, a jego tereny rozciągają się od Nicei po obecną granicę Włoch. XVI i XVII wiek to okres protektoratu hiszpańskiego. Kraj zachowuje dużą autonomię, mimo stacjonowania floty hiszpańskiej w porcie. Następnie w pod koniec XVII wieku kraj zostaje wcielony do Francji, a później do królestwa Sardynii. W trakcie zjednoczenia Włoch w 1859 roku Monako dzięki traktatowi z Francją odzyskuje niepodległość.

Monako od średniowiecza do XIX wieku mimo różnych zwierzchnictw zachowywało autonomię i utrzymywało się dzięki dostępowi do morza i portowi. Ważnym źródłem dochodu była także produkcja cytryn w Menton, czyli regionie leżącym na wschód od obecnego państwa. W 1861 r. w wyniku problemów ekonomicznych kraju Monako na mocy traktatu z Francją oddaje jej Merton w zamian za złoto oraz wybudowanie połączenia drogowego i kolejowego z Niceą.

Ponieważ kraj stracił jedyne tereny rolnicze ksiaże Karol III Grimaldi zainwestował w rozwój hazardu i rozrywki w księstwie, by przyciągnąć bogaczy z całego świata. Monako stało się od tego czasu światową stolicą gier hazardowych. Decyzja ta była niezwykle trafna a o jej skutkach możemy się przekonać dzisiaj na własne oczy.

Podsumowanie i parkowanie

Monako to obecnie miasto państwo, w którym przepych, luksus i wszelkie ekstrawagancje wręcz biją po oczach. Można powiedzieć że to kraj wręcz baśniowy w którym Johny Walker płynie z kranów a miód i Delicje wręcz walają się po ulicach. Miasto jest tłoczne i wszędzie zobaczymy pełno ludzi, nie ma więc szans tutaj na prywatność spokój. Na witrynach sklepowych są wszystkie High-Endowe marki, nawet takie o których nigdy wcześniej nie słyszeliśmy. Polecamy zobaczyć port, centrum i wąskie uliczki w centrum. Nie polecamy jednak robić tutaj zakupów, ponieważ może być to zabójczy dla portfeli.

Monako to z całą pewnością miejsce do którego warto przyjechać na kilka godzin i w spokoju pozwiedzać, ale jeśli nie ma się worków pieniędzy i nie ma się zamiaru korzystać z kasyna nie warto tutaj nocować.

Z parkowaniem w Monako może być Całkiem spory problem, ponieważ nie ma tu wielkich przestrzeni. Znajdziemy tutaj kilka podziemnych parkingów, które są zadziwiające tanie. Koszt dwugodzinnego parkowania to około 2 euro.

położenie

Galeria zdjęć z wyjazdu

Może zainteresuje Cię również


Log in   /   Polityka prywatności   /   ZLOMBOL OFFICIAL   /   EUVIC   /   SAIMON-DESIGN   /   INDEX   /   KONTAKT


Theme by Anders Norén Improoved by LUŹNE GACIE BEZ SUWAKA

© 2018-2024 Luźne Gacie Bez Suwaka

-
UstawieniaPolityka prywatności