Luźne Gacie Bez Suwaka

#złombol #podróże #turystyka #motoryzacja

"Turyści nie wiedzą gdzie byli, podróżnicy nie wiedzą gdzie będą"Paul Theroux

Kiczory, Stożek

Ten tekst przeczytasz w 3 minutę/y

od siebie słów kilka

Kiczory i Stożek to dwa popularne i znane szczyty leżące w jednym paśmie górskim Czantorii Wielkiej w Beskidzie Śląskim.

Stożek Wielki (979 m n.p.m.) to jeden z lepiej rozpoznawalnych szczytów położonych w Beskidzie Śląskim, znajdujący się w Paśmie Czantorii. Jego nazwa wzięła się od jego charakterystycznego wyglądu, ponieważ oglądając go od północnej strony szczyt ma formę stożka. Przez jego grzbiet przechodzi Główny Szlak Beskidzki, a na zboczach znajduje się jedno z najstarszych schronisk w Polce. Popularność swoją Stożek zawdzięcza głównie znanej i lubianej trasie zjazdowej oraz właśnie schronisku na szczycie góry. Panorama ze schroniska, które jest tuż przed samym szczytem jest jedną z najlepszych w tej części Beskidu. Z góry można obserwować praktycznie cały Beskid Śląski i Żywiecki.

Kiczory (990 m n.p.m.) natomiast to nieco wyższy i mniej znany szczyt sąsiadujący ze Stożkiem w niedalekiej odległości. Góra ta także może pochwalić się pięknymi widokami ze szczytu. Z powodu swojej mniejszej popularności jest bardziej dzika i pozwala na przyjemniejszą kontemplacje widoków.

KRÓTKI OPIS NASZEJ TRASY

Wejście na dwa szczyty rozpoczęliśmy od stacji kolejowej Wisła Głębce na niebieskim szlaku, który wiedzie w kierunku Mraźnicy i przełęczy Łączęcko. Trasa zaczyna się od razu od dosyć stromego podejścia, które prowadzi wąską ścieżką przez las przez około 3 km. Po dojściu do Maraźnicy zaczynają się przebijać widoczki, ponieważ w miejscu tym znajduje się polanka z kilkoma zabudowaniami. Do tego miejsca nie spotkaliśmy nikogo poza nami na trasie.

Powyżej polany na przełęczy skręcamy na szlak czerwony biegnący lasem aż do samego szczytu Kiczory. Ta ścieżka jest dosyć szeroka bo to część głównego szlaku beskidzkiego. Przed sztyftem na Kiczorach las się przerzedza odsłaniając malownicze panoramy Beskidu śląskiego. W pobliżu szczytu znajduje się kilka nagich skał, które są ładnie wkomponowane w krajobraz. Z Kiczor dobrze widoczne jest także schronisko na Stożku oraz górna stacja wyciągu.

Trasę kontynuujemy szlakiem czerwonym w kierunku Stożka. Idąc główną granią nie ma tutaj większych podejść i zejść, więc w kilka chwil dochodzimy do schroniska. Schronisko na Stożku jest postawione prawie na samym szczycie góry. To duże schronisko w którym jest całkiem sporo turystów, głównie przyjezdnych kolejką, ale nie ma tłoku. Przed schroniskiem znajdują się leżaczki, na których można na pełnym relaksie wypić piwko obserwując w oddali Baranią Górę, Skrzyczne i cały Beskid Śląski. To naprawdę super miejsce jeśli nie ma tu tłumów.

Droga powrotna to kalka kroków czerwonym szlakiem w kierunku przełęczy pod Stożkiem Wielkim, a następnie zejście szlakiem zielonym w kierunku stacji PKP Wisła Głębce. Szlak jest szeroki i równy, choć początkowo bardzo stromy. Większa jego część prowadzi wzdłuż ulicy Zjazdowej w Wiśle.

PODSUMOWANIE I PARKOWANIE

Ścieżka z Wisły Głębce na Kiczory i Stożek nie jest trudna, nawet dla całkowitych amatorów, przechodzi się łatwo i bez większego wysiłku. Widoki są naprawdę przyzwoite mimo iż większość trasy prowadzi przez las. Schronisko na stożku nie jest specjalnie zatłoczone latem, wiec można się tam zrelaksować 😀

Samochód można bez problemu zostawić przy stacji kolejowej PKP Wisła-Głębce, parking jest duży i zacieniony.

TRASA

Galeria zdjęć zE ŚCIEŻKI

Może zainteresuje Cię również


Log in   /   Polityka prywatności   /   ZLOMBOL OFFICIAL   /   EUVIC   /   SAIMON-DESIGN   /   INDEX   /   KONTAKT


Theme by Anders Norén Improoved by LUŹNE GACIE BEZ SUWAKA

© 2018-2024 Luźne Gacie Bez Suwaka

-
UstawieniaPolityka prywatności