Ten tekst przeczytasz w 3 min.
od siebie słów kilka
Łukęcin to to niewielka osada położona nad Bałtykiem miedzy Dziwnówkiem i Pobierowem, która lata świetności ma już za sobą. Kiedyś słynęła ze swoich walorów leczniczych, wynikających z korzystnego mikroklimatu. Ten unikatowy klimat Łukęcin zawdzięczał otaczającym go borom sosnowym, który pozytywnie wpływa na drogi oddechowe. Obecnie miejscowość nie ma statusu uzdrowiska, ponieważ utracił je w 2006 roku.
W miejscowości znajduje się dosłownie kilka ulic i mała centralna część z kilkoma sklepami. W miejscowości ukrytych jest kilka starych dużych ośrodków wypoczynkowych, ponieważ z miejscowości tej w czasach PRL próbowano ukuć prężny kurort. Ośrodki wypoczynkowe miały tutaj zakłady górnicze i hutnicze. Po upadku tych zakładów i w konsekwencji ośrodków turystycznych cała miejscowość zaczęła podupadać i tak wygląda do dziś.
Łukęcin to jednak przede wszystkim piękne wybrzeże Bałtyckie. Do Plaży z ośrodków prowadzi kilka zejść, a spacer zajmuje nie więcej niż 5-10 minut. Plaże są tutaj szerokie i raczej puste. Krajobraz dopełniany jest przez nie zbyt wysoki ale malowniczy klif.
Jeden akapit o historii
Nie d końca wiadomo kiedy powstała ta miejscowość, ale XIX wieku była to mała osada rybacka o nazwie Lüchenthin bez portu i leżąca nieco w głębi lądu. Z tego okresu zachowało się kilka domów wiejskich przy drodze prowadzącej do Strzyżewa. Na początku XX wieku, dostrzeżono potencjał turystyczny i leczniczy miejscowości i wybudowano wówczas tu kilka domów wczasowych, willi i małe uzdrowisko. Po II Wojnie Światowej prawie wszyscy mieszkańcy miejscowości zostali wysiedleni i miejscowość została zapomniana. W latach 70 podjęto decyzję o wybudowaniu tu klika ośrodków wczasowych dla pracowników kopalń i hut np Chorzowianka, Górnik i Wrzos. W 1974 nadano miejscowości status uzdrowiska, dlatego powstało tu kilka zakładów lecznictwa uzdrowiskowego. Po upadku śląskich zakładów upadły także istniejące ośrodki wypoczynkowe. w 2005 roku miejscowość utraciła status uzdrowiska, co zaowocowało dużym spadkiem popularności. Obecnie Łukęcin powstaje po raz kolejny z gruzów.
Co zobaczyć w Łukęcinie
- Plaża – szeroka piaszczysta plaża strzeżona, która nawet w sezonie bywa pusta
- Platforma widokowa – wybudowana w latach 70. XX w. znajduje się na klifie przy głównym wejściu na plaże.
- Rezerwat przyrody Klif w Łukęcinie – to chroniony fragment plaży i klifu w kierunku Pobierowa. Piękne widokowo miejsce warte odwiedzenia
- Stanowisko Dokumentacyjne „Dziwnówek Kra Jurajska” – dydaktyczna ścieżka pieszo-rowerowa prowadząca przez las.
Podsumowanie i parkowanie
Łukęcin sprawia wrażenie miejscowości nieco zaniedbanej i zapomnianej przez świat. Dlatego znajdziemy tutaj ciszę i spokój, ale jednocześnie wygody większych miejscowości turystycznych. Miłośnicy szaleństw i rozrywek nie znajdą tu nic dla siebie, ale mogą podjechać do pobliskiego Dziwnowa czy Pobierowa. Ogólnie polecamy Łukęcin osobom lubiącym spokój.
Parkowanie w mieście nie stwarza problemów. Parkingi są tutaj darmowe.