Ten tekst przeczytasz w 7 minutę/y
od siebie słów kilka
Darłowo to urokliwe i stare miasto nad Morzem Bałtyckim, położone w województwie zachodniopomorskim, w północnej Polsce. Samo miasto i jego centrum leży 3 kilometry od brzegu Bałtyku pomiędzy jeziorami Bukowo i Kopań. Wśród turystów bardziej rozpowszechniona jest nazwa Darłówek lub Darłówko, czyli nadmorska dzielnica Darłowa. To właśnie do Darłówka przyjeżdżaj turyści spragnieni wakacyjnego wypoczynku na pięknych rozległych polskich plażach. Miasto wydaje się być trochę mniej popularne od leżących nieopodal i chyba bardziej znanych nadmorskich miejscowości turystycznych takich jak Mielno i Jarosławiec.
Darłowo jednak przyciąga bogatą historią i różnorodnymi atrakcjami. Darłówek lub Darłówko czyli dzielnica Darłowa przyciąga turystów swoim pięknym wybrzeżem. Dużą atrakcją miejscowości jest fakt, że rozdzielone jest ono na dwie części rzeką Wieprz, nad którą znajduje się w miejscowości kilka mostów.
Niewiele osób jednak wie, że w lipcu 1955 roku doszło tutaj do największego skażenia polskiej plaży bronią chemiczną. Wówczas morze wyrzuciło na brzeg pojemnik z iperytem, który należy do chemicznych broni trujących. Chemikalia te pochodziły z zatopionych po 1945 przez aliantów zasobów niemieckiej broni chemicznej na dnie Bałtyku. Turyści mający kontakt z chemikaliami doznali rozległych poparzeń, a niektóry utracili nawet wzrok. Po tym zdarzeniu wojska chemiczne musiały przeprowadzić długotrwałą dekontaminację plaży.
Długa i ciekawa historia miasta
Osadnictwo przy ujściu rzeki Wieprzy datuje się już między VIII a IX wiekiem, gdy powstała tutaj osada Dirlov. W XI w. istniał już ośrodek znany ośrodek handlowy, który prowadził do znacznego rozwoju osady, prawa miejskie nadano w 1312 roku. Średniowieczny układ miasta nie zmienił się znacznie do dnia dzisiejszego. 5 lat po uzyskaniu praw miejskich. W XVI w., w dużym jak na owe czasy mieście, książę Bogusław V postanowił wybudować tu zamek. Doprowadziło to do dalszej skokowej rozbudowy miasta. W XIV i XV w. w Darłowie funkcjonowała większa flota handlowa niż w Słupsku i była jedną z większych na Bałtyku.
W tym czasie na darłowskim zamku urodził się Eryk I Pomorski, który w 1397 roku został koronowany na króla Danii, a później także królem Szwecji i Norwegii. Na starość wrócił jednak do rodzinnego Darłowa i tu zmarł. Jego sarkofag do dnia dzisiejszego znajduje się w Darłowie w Kościele Mariackim.
Od końca XV w. prężne miasto zaczynają nawiedzać kataklizmy. W 1497 roku Darłowo nawiedziła powódź spowodowana falą tsunami powstałą prawdopodobnie w wyniku podziemnego wycieku gazu pod dnem Bałtyku. Tsunami zniszczyło port i przybrzeżne zabudowy. W listopadzie 1624 roku spłonął kościół, ratusz, szkoła i duża część miasta. Niedługo później przyszła epidemia dżumy i kolejne pożary. Pod koniec XVII w. miasto było ponownie niewiele znaczącą miejscowością nadmorską bez portu.
Ożywienie miasta nastąpiło dopiero w końcówce XIX w. , gdy odbudowano port morski w Darłowie. W okresie międzywojennym miasto zaczęło funkcjonować już jako nadmorski kurort wypoczynkowy.
W czasie II wojny Światowej na terenie Darłowa Niemcy budowali statki z żelbetonu w stoczni działającej przy zachodnim falochronie w Darłówku. Natomiast w okolicach Bobolina funkcjonował tajny niemiecki poligon doświadczalny. Na terenie poligonu budowano i testowano działo kolejowe „Dora” nazywane także „cudownym dzieckiem Hitlera”. Sam Adolf Hitler odwiedzał Darłowo wielokrotnie.
Co warto zobaczyć w Darłowie
- Zamek Książąt Pomorskich w Darłowie został wybudowany w drugiej połowie XIV wieku. W XVIII i XIX wieku znajdowały się tutaj magazyny oraz więzienie. Od 1930 roku zamek stanowi siedzibę Muzeum w Darłowie z ekspozycją przedstawiającą historię lokalnych ziem. Ze względu na dużą liczbę wycieczek nie było nam dane zobaczenie muzeum. Z zewnątrz zamek prezentuje się przeciętnie, ponieważ nie wyróżnia się on szczególnie na tle sąsiednich budowli.
- Rynek w Darłowie powstał w XIV w i do dzisiaj zachował swój średniowieczny układ urbanistyczny. Możemy tutaj podziwiać barokowy ratusz oraz pomnik-fontannę rybaka.
- Kościół Mariacki został wybudowany w latach 1321-1394 z funduszy księcia Bogusława VIII. To największy i najładniejszy Darłowski kościół. W kościele znajdują się sarkofagi książąt pomorskich m.in. Eryka I i Bogusława XIV. Warto tu zwrócić uwagę na polichromie oraz ciekawy obraz na ścianie w kolorze błękitu.
- Kościół św. Gertrudy to XV wieczny kościół gotycki będący jedynym w swoim rodzaju Polsce. Jego architektura nawiązuje do angielskich i skandynawskich wzorców budownictwa cmentarnego. Kościół postawiono na planie sześcioboku z dwunastobocznym obejściem z dachem, przypominającym namiotową iglicę. Sklepienie zdobi fresk patronki żeglarzy św. Gertrudy oraz godła cechów szewskiego i piwowarskiego. Okna kościoła są podobne do bulajów dawnych statków.
- Kościół św. Jerzego to pochodząca z XV w. gotycka jednonawowa budowla, wchodząca w skład dawnego szpitala św. Ducha dla trędowatych. To niewielki zaniedbany kościół tuż obok zabytkowego budynku byłego szpitala.
- Brama Wysoka to jedyna brama miejska zachowana z pierwotnego założenia murów obronnych.
- Wyspa Łososiowa znajduje się pomiędzy rzeką Wieprzą a Kanałem Młyńskim i ma powierzchnię dwóch hektarów. Na tym terenie rozmieszczono ciekawe alejki spacerowe nad rzeką Wieprzą. Park ma swój potencjał jednak wydaje się być niewykorzystany.
Co warto zobaczyć w Darłówku
- Promenada Darłówko Wschodnie to niezbyt długa, ale bardzo ładna i nowoczesna promenada w Darłówku, która została zbudowana na sztucznym wale odcinającym Darłówek od morza. Ciekawostką jest wewnętrzna plaża, która oddziela promenadę od nadmorskiej miejscowości. To bardzo ładna nowoczesna część Darłówka. Promenada znajduje się we wschodniej części wejścia do portu.
- Latarnia Morska o wysokości 22 m znajduje się przy wejściu do portu. Na latarnię można wejść za opłatą.
- Porty w Darłówku pełnią funkcję przystani rybackiej i jachtowej, ale jest też możliwość wypłynięcia w rejs pasażerski. Możemy więc popływać po Bałtyku (dwoma stylizowanymi statkami). Porty są stosunkowo małe i nie cieszą się dużym zainteresowaniem wśród turystów, ponieważ nie kotwiczą tutaj żadne ładne jednostki, a także widoki z portów nie są zachwycające.
W okolicy Darłówka
- Bunkry w pobliskim Bobolinie to enigmatyczne obiekty, które wielu historyków uważa za pozostałości po tajnym poligonie Adolfa Hitlera. Znajdują się tutaj stanowiska artyleryjskie z zachowanymi śrubami po mocowaniu działa i betonowe bunkry. Jak wszystkie obiekty militarne z czasów drugiej wojny światowej, również te tutejsze przyciągają amatorów historii XX wieku, a przede wszystkim działań wojennych, które doprowadziły do największego konfliktu w dziejach.
- Od wschodu jest to Jezioro Kopań, a od zachodniej strony jezioro Bukowo.
Podsumowanie
Darłowo to miejsce, które łączy urok nadmorskich krajobrazów z bogatą historią i przyjazną atmosferą. Darłówek czyli nadmorska część Darłowa to aktualnie ładny i dobrze przygotowany pod turystów kurort wypoczynkowy. Bogata infrastruktura wypoczynkowa i gastronomiczna może przyciągać tutaj wielu turystów. Nowo powstające apartamentowce z całą pewnością przyciągną wielu nabywców. Darłowo czyli stare miasto to według nas miejsce niewykorzystanych szans. Rynek jest urokliwy i czysty, ale brakuje mu czegoś zachęcającego. Piękny park na wyspie łososiowej wydaje się być zaniedbany. Darłowo mogło by być małym Sandomierzem czy Kazimierzem Dolnym polskiego wybrzeża. Taką kameralną miejscowością z fantastycznymi zabytkami oraz płynącym zewsząd historycznym mistycyzmem.
Darłowo to jednak fantastyczne miejsce na wypoczynek nad morzem i warto tu przyjechać. Bez względu na to, czy szukasz relaksu na plaży, przygód w wodzie czy chcesz odkrywać historię i kulturę, Darłowo ma wiele do zaoferowania i z pewnością spełni oczekiwania turystów.
Poruszanie się samochodem po Darłowie nie sprawia większych problemów. Parkingów jest tutaj dużo, ale są większości są w sezonie letnim płatne i to zarówno w Darłowie jaki i w Darłówku.