Luźne Gacie Bez Suwaka

#złombol #podróże #turystyka #motoryzacja

"Turyści nie wiedzą gdzie byli, podróżnicy nie wiedzą gdzie będą"Paul Theroux

Muzeum wsi Kieleckiej w Tokarni

Ten tekst przeczytasz w 2 minutę/y

od siebie słów kilka

Muzeum Wsi Kieleckiej w Tokarni to muzeum, park etnograficzny, skansen leżący w miejscowości Tokarnia na jurze krakowsko-częstochowskiej. Muzeum to mieści się kilka kilometrów od Chęcin i około 10 km od Kielc. To jedno z najciekawszych i największych otwartych muzeów w jakim mieliśmy okazje przebywać.

Powierzchnia Muzeum Wsi Kieleckiej z całą pewnością imponuje. Na jego terenie znajduje się wiele zabudowań charakterystycznych dla ziemi kieleckiej. Budowle te zostały tu przeniesione i odbudowane z dużą pieczołowitością i dbałością o szczegóły. Większość prezentowanych na terenie muzeum budynków pochodzi z XVIII, XIX a także z początku XX wieku. Wśród tych budynków znajdziemy domy mieszkalne z różnych struktur społecznych, więc zobaczymy tutaj i biedne chatki jaki bogate dworki. Znajdziemy tu także, co nietypowe dla tego typu skansenów, budynki użyteczności publicznej takie jak sklepy, kościoły, strażnice pożarne, karczmy.

Bardzo fajnym pomysłem w Parku etnograficznym jest podział całej ekspozycji na tak zwane sektory, w których charakteryzuje się inną zabudową. Dzięki temu możemy przemieszczać się między różnymi miejscami kielecczyzny, a każde ma swój nieco odmienny charakter. Wśród w sektorów znajdziemy tzw. Sektor Małomiasteczkowy, Sektor Wyżynny, Sektor Świętokrzyski, Sektor Lessowy, Sektor Dworsko – Folwarczny oraz Sektor Nadwiślański.

Większość udostępnionych budynków jest urządzona w oryginalne wyposażenie pochodzące z okresu, dlatego do każdego domu warto wejść, rozejrzeć się. W każdym miejscu znajdziemy krótkie, skondensowane informacje dotyczące zgromadzonych eksponatów. Znajdziemy tu także wystawę lokalnych artystów oraz galerię zdjęć obrazujących życie ludności na terenie ziemi świętokrzyskiej.

Podsumowanie i parkowanie

Muzeum Wsi Kieleckiej w Tokarni to miejsce wybitnie interesujące i warte odwiedzenia. Każdy kto choć trochę interesuje się historią i etnografią, będzie tutaj zadowolony z tego co tu zobaczy, ponieważ dzieje kielecczyzny zaprezentowano tutaj w sposób bardzo przystępny. Zwiedzenie całości zajmuje około 3 – 4 godzin, dlatego warto się na to przygotować. Wejście na teren muzeum kosztuje 14 zł (rok 2019) od osoby dorosłej. Nie jest więc najtaniej, ale nie będą to zmarnowane pieniądze, oczywiście jeśli ktoś interesuje się etnografią.

Przed muzeum znajduje się ogromy bezpłatny parking, jednakże w czasie weekendów może na nim zabraknąć miejsca.

Więcej informacji znajdziemy na stronach muzeum : http://mwk.com.pl

położenie

Galeria zdjęć z wyjazdu

Może zainteresuje Cię również


Log in   /   Polityka prywatności   /   ZLOMBOL OFFICIAL   /   EUVIC   /   SAIMON-DESIGN   /   INDEX   /   KONTAKT


Theme by Anders Norén Improoved by LUŹNE GACIE BEZ SUWAKA

© 2018-2024 Luźne Gacie Bez Suwaka

-
UstawieniaPolityka prywatności