Ten tekst przeczytasz w 2 minutę/y
od siebie słów kilka
Zamek Królewski na Wawelu to największy i najlepiej zachowany zamek na jurze krakowsko-częstochowskiej, zaliczany do systemu orlich gniazd. Obiekt pełen niesamowitych historii i legend. Zamek znajduje się w samym centrum Krakowa, niedaleko centrum. Wawelskie wzgórze wraz zamkiem prawdziwy symbol polskiej państwowości. Zamek królewski na Wawelu to nie tylko dawna siedziba królów, ale także miejsce ich koronacji i pochówku.
Obecnie Zamek Królewski na Wawelu to kompletnie odbudowany piękny i ogromny obiekt. Prowadzone przez wiele lat prace konserwatorskie przywróciły zamkowi dawną świetność. Dzięki temu możemy powiewnie możemy podziwiać królewskie komnaty skarbiec i zbrojownię. Zamek imponuje rozmachem, ale zarazem pewną smukłością i zwartością w budowie. Przez znawców nazywany jest „perłą renesansu toskańskiego na północ od Alp”. Sam zamek nie wymaga głębszego przedstawienia, ponieważ nie ma w Polsce człowieka, który by o Wawelu nie słyszał.
Warto powiedzieć jednak kilka rzeczy o których mało się mówi. Zamek to taki punkt, do którego zjeżdżają się wszyscy turyści z całego świata w jednym momencie. Dlatego wejście na zamek jest niezwykle zatłoczone, ponieważ każdy kto przyjeżdża do Krakowa musi wejść na zamek. W weekendy strasznie irytujące są wszędobylskie tłumy. Dodatkowo wokół zamku znajdziemy stragany, straganiki, budki ze wszystkim. Możemy na nich znaleźć takie „perełki” jak muszla z napisem Kraków, czy ciupaga z wizerunkiem zamku królewskiego to nic nadzwyczajnego.
My podarowaliśmy sobie wejście na zamek, przyjedziemy tu kiedyś w zimie i w tygodniu dlatego, że przeciskanie się między ludźmi nie jest fajne. Obeszliśmy zamek tylko dookoła i stwierdziliśmy, że w obecnej formie zamek przypomina Jasną Górę.
W centrum jest możliwość zaparkowania, ale parkingi są płatne, a i tak będzie trzeba dojść. Polecamy wobec tego skorzystanie z komunikacji miejskiej.
Więcej o zamkach Orlich Gniazd, można przeczytać na naszej stronie tutaj. Natomiast o jurze krakowsko-częstochowskiej tutaj.
Więcej o zamku i jego historii :
https://wawel.krakow.pl/